Tak działa propaganda. Czego NIE przeczytaliście o klinice Budzik | | targowek.info

Tak działa propaganda. Czego NIE przeczytaliście o klinice Budzik

Obok szpitala Bródnowskiego uroczyście rozpoczęła się budowa kliniki, w której pacjenci będą wybudzani ze śpiączki. To wspaniała wiadomość! Ale przyjrzyjmy się, jak to wydarzenie opisali najważniejsi uczestnicy uroczystości…

 

O tym, że obok szpitala Bródnowskiego przy ul. Kondratowicza zostanie wybudowana klinika zajmująca się wybudzaniem ze śpiączki dorosłych, pisaliśmy w ciągu ostatniego roku na targowek.info kilkukrotnie.

Co bardzo ciekawe, ten projekt, oprócz szczytnego celu ratowania ludzi, jest też zaskakującym przykładem na udaną współpracę nieszczególnie się lubiących środowisk politycznych.

Klinikę „Budzik” prowadzi bowiem fundacja „Akogo?”, założona przez znaną aktorkę Ewę Błaszczyk. Lecz działkę na budowę bródnowskiego ośrodka użyczył samorząd Mazowsza (w którym władzę trzyma koalicja PO-PSL z niezniszczalnym marszałkiem Adamem Struzikiem na czele). Zaś pieniądze na budowę placówki wyłożył Fundusz Sprawiedliwości kierowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości (PiS, w którym rządzi twardą ręką Zbigniew Ziobro).

Jak by nie patrzeć, to wspólnemu działaniu PO, PiS i PSL zawdzięczamy, że w pierwszej połowie 2022 roku na Bródnie zacznie działać trzypiętrowy budynek o powierzchni 3800 m², wyposażony w 16 łóżek oraz specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.

Ale… nie dowiecie się tego z oficjalnych komunikatów polityków. Gdyby wierzyć ich informacjom, to 26 listopada 2019 r. pod szpitalem na Kondratowicza odbyły się dwie oddzielne uroczystości związane z dwoma różnymi „Budzikami”.

Wszystko dzięki samorządowi

„Fundacja „Akogo?” rozpoczyna budowę Kliniki „Budzik” dla dorosłych. Obiekt powstanie tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego na działce, która jest własnością samorządu Mazowsza” – to pierwsze zdania oficjalnego komunikatu Urzędu Marszałkowskiego.

To, że działkę na której powstanie klinika, użyczył Samorząd Województwa Mazowieckiego, jest powtórzone w informacji dwukrotnie. Pada też koszt budowy kliniki (39,2 mln zł), ale już o tym, skąd się wzięły te pieniądze nie ma informacji. Komunikat ilustrują trzy zdjęcia z uroczystości rozpoczęcia budowy, na których w ciasnych kadrach są kolejno pokazani marszałek Struzik, Ewa Błaszczyk i szefowa Szpitala Bródnowskiego Teresa Bogiel.

O Funduszu Sprawiedliwości, Ministerstwie Sprawiedliwości, Zbigniewie Ziobrze nie ma w komunikacie samorządu Mazowsza ani słowa.

 

Ale jeśli kręcicie teraz z niedowierzaniem głową, to zajrzyjcie do oficjalnej informacji prasowej Ministerstwa Sprawiedliwości

Wszystko dzięki ministerstwu

„Minister Zbigniew Ziobro na uroczystości rozpoczęcia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych” –  już tytuł komunikatu nie pozostawia wątpliwości, kto zdaniem urzędników ministerstwa jest najważniejszy.

W całej informacji prasowej nazwa sponsorującego inwestycję Funduszu Sprawiedliwości powtórzona jest aż sześciokrotnie. O tym skąd wzięła się działka pod budowę napomknięto jeden raz – lecz tylko w kontekście „terenu Szpitala Bródnowskiego”. O samorządzie Mazowsza czy Adamie Struziku nie ma ani słowa.

Do swojego komunikatu Ministerstwo Sprawiedliwości dołączyło aż pięć zdjęć z uroczystości rozpoczęcia budowy Budzika. Na wszystkich jest Zbigniew Ziobro w towarzystwie Ewy Błaszczyk. Marszałek Mazowsza pojawia się na jednym zdjęciu w tle, ale nie jest podpisany.

 

Paradoksalnie pełną informację o tym, kto dał ziemię, a kto dał pieniądze, oraz że na uroczystym rozpoczęciu budowy byli i marszałek Struzik i minister Ziobro, ba, że stali obok siebie, przeczytamy i zobaczymy w… komunikacie Urzędu Dzielnicy Targówek.

Prawda o Targówku

W targóweckiej informacji prasowej wszystkie zaangażowane w budowę Budzika instytucje i osoby są starannie wymienione oraz pokazane na zdjęciach. Dodatkowo ważną rolę w informacji o inwestycji odgrywa, całkowicie pominięty w „konkurencyjnych” komunikatach, burmistrz Targówka Sławomir Antonik.

Wygląda więc na to, że w zalewie propagandy różnych obozów politycznych, nasz urząd wyróżnia się wyjątkowym obiektywizmem… Cieszymy się? Oczywiście.

Lecz też pamiętamy, że burmistrz Antonik, choć od lat rządzi dzielnicą Targówek w koalicji z PO, to jeśli tylko widzi dla siebie odpowiednio wymierne korzyści, potrafi gładko zawrzeć koalicję z PiS. I zagadka jego „obiektywizmu” jest już rozwiązana.

Jedyne zdjęcie, na którym można zobaczyć wszystkich głównych uczestników uroczystości rozpoczęcia budowy kliniki Budzik – od lewej: Adam Struzik, Zbigniew Ziobro, Ewa Błaszczyk, Sławomir Antonik (zdjęcie: Urząd Dzielnicy Targówek)

 

Dodajmy na koniec, że idąc za politycznymi sympatiami, podobną selekcję informacji zaserwowały nam ogólnopolskie media. Np. w poświęconym „Budzikowi” artykule w Gazecie Wyborczej nie ma ani słowa o finansowym wsparciu ministerstwa PiS. Zaś w materiale telewizyjnych Wiadomości na ten sam temat nie ma oczywiście najmniejszego śladu po wkładzie samorządu PO-PSL.

W zaistniałych okolicznościach, jeśli szukacie naprawdę obiektywnych informacji z Targówka, polecamy wam jednak targowek.info…

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

22 komentarzy na temat “Tak działa propaganda. Czego NIE przeczytaliście o klinice Budzik

 • 28 listopada 2019 o godz. 07:25

  Tylko Ziobro nie jest z PiS-u, a z Solidarnej Polski.

 • 28 listopada 2019 o godz. 08:10

  „Moja jest tylko racja, i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!”

 • 28 listopada 2019 o godz. 08:19

  a wasz mały portal próbuje takimi artykułami zamydlić czytelnikom oczy, że jest obiektywny chociaż wszyscy dobrze wiemy komu wchodzicie ciągle w d..pe.

 • 28 listopada 2019 o godz. 08:46

  No i jaki z tego wniosek? Że wszelkie fundacje to Ś C I E M A. Ktoś tam może mieć dobre intencje, ale jeśli jest to znana osoba, np. aktor, to zaraz znajdą się ci, którzy wizerunkowo coś będą chcieli na tym ugrać. W końcu ile to kosztuje w skali kraju? Weźmy fundację Wielkiej Orkiestry… Zbierają grosze, są totalnie nieopłacalni (koszty akcji przerastają wpływy ze zbiórki), a ile politycznego szumu? Jedni są „pro-„, drudzy „anty-„.

 • 28 listopada 2019 o godz. 09:05

  A mam pytanie co się dzieje z lądowiskiem obok przyszłej kliniki? bo widzę że od jakiegoś czasu coś tam robią.

 • 28 listopada 2019 o godz. 09:16

  ZNAM PANIĄ BAŁSZCZAK I NIE WAŻNE CO SIĘ O NIEJ MÓWI, WAŻNE ŻE POMAGA …..
  TO TAK JAK Z WOŚPEM … ILE ZARABIA OWSIAK ITD.

  PAŃSTWO TYLE NIE POMOGŁO CO ON ..

 • 28 listopada 2019 o godz. 10:24

  Tak czy inaczej szacun dla targowek.info. Nie wiedzialbym tego, a teraz wiem.

 • 28 listopada 2019 o godz. 15:37

  Bardzo proszę pana Jana o wyłączenie Caps Lock i nieprzekręcanie nazwisk.

 • 28 listopada 2019 o godz. 15:42

  Przekaz jaki dostałem od szefa ZZ jest taki, że wszystko jest zasługa Pana Zbyszka. To samo powtórzy wam dziś Danka (aka PiSDAnka) o 19:30, więc musi być prawda. Dowody są tak mocne jak zdjęcie dwóch parówek pękniętych na całej długości – to dowód na zamach, sami wiecie gdzie.

 • 28 listopada 2019 o godz. 19:54

  @miejscowy
  Lądowisko się rozlazło. Wyłączono je z operacji jakieś 3 czy 4 miesiące temu. W każdym razie ma to mieć związek z pracami przy budowie metra.

 • 28 listopada 2019 o godz. 22:28

  Radość i duma Ziobry na tych fotach porażająca ….widać że lubi pomagać bo ma z tego radość co widać po minie…buhaahhaahha

 • 28 listopada 2019 o godz. 22:36

  Tylko, że Fundusz Sprawiedliwości ma trochę inne przeznaczenie. Wydawanie pieniędzy na inne, chociażby szczytne, cele jest naruszeniem prawa.

 • 28 listopada 2019 o godz. 22:47

  Koszt budowy 40 milionów, prawie 4 tys metrów powierzchni i tylko 16 łóżek ????? Kto przytulił kasę :-) p. Błaszczak wstyd się chwalić.

 • 29 listopada 2019 o godz. 07:31

  Do komentarza powyżej- czy zdajesz sobie ile te 16 łóżek potrzebuje sprzętu, ludzi , pomieszczeń itp aby te 16 łóżek …A raczej 16 pacjentów na nim było leczonych i by te osoby miały odpowiednią opiekę? Jeśli nie to zapoznaj się z taką wiedza a dopiero potem wyciągnij wnioski .

 • 29 listopada 2019 o godz. 07:49

  Anonim: nie chodzi o to żeby położyć ludzi w łóżkach jak śledzie, tylko żeby realnie ich leczyć i im pomagać a do tego trzeba mieć sprzęt i personel. Widocznie takie są moce przerobowe. Może jak się klinika rozkręci to łóżek przybędzie.

 • 29 listopada 2019 o godz. 08:53

  No to dalej porozmawiajmy o liczbach. Koszt budowy „budzika” to 40 milionów. Dla przykładu fundacja WOŚP zebrała w zeszłym roku około 80 milionów. Jeżeli za 40 milionów dostajemy 16 łóżek, to za 80 milionów może byśmy mieli 32 łóżka przyjmując skalę liniową. Teraz wyobraźmy sobie, że naród, liczący 38.000.000 mieszkańców, organizuje wielką zbiórkę, angażuje policję, straż pożarną, wojsko i inne służby na cały dzień, aby zebrać pieniądze na… 32 łóżka + sprzęt. Czy jest to poważne?

 • 29 listopada 2019 o godz. 09:02

  Od dawna mówię, a byłem samorządowej, że polityka powinna się kończyć na województwach. Tam niech sobie rozdają frukta. Gminy, powiaty powinny realizować swoje cele nie patrząc na sztandary partyjne. Ot, pomarzyć można.

 • 29 listopada 2019 o godz. 11:01

  Ważne że klinika powstanie. Kto stoi za działka i kto stoi za kasa to sprawa drugorzędna. Podziękowania dla wszystkich.

 • 29 listopada 2019 o godz. 22:51

  @Jan Błaszczyk, nie Błaszczak.

 • 30 listopada 2019 o godz. 20:44

  Taki chory kraj a ludzie u władz z przerostem ego.A media parszywe,kłamcy lasujący ludziom mózgi.Ludzie myślcie to nie boli,sami szukajcie prawdy której nie przekażą wam żadne media.

 • 1 grudnia 2019 o godz. 11:45

  Niestety, ale wybudzanie pacjenta i wprowadzanie go po dlugiej spiaczce do zycia wymaga OGROMNEGO zaplecza!! Specjalistow i sprzetu. To nie jest zwykly szpital, ale wysokowyspecjalizowany i to niestety kosztuje. A dla p. Ewy Blaszczyk gleboki uklon, ze umiala dla szczytnego (malo powiedziane) celu pozyskac poparcie z tak dwoch roznych , przeciwnych sobie zrodel! Gdzie Pan Bog nie daje rady, tam Kobiete posle:)) BRAWO!!!!

 • 1 grudnia 2019 o godz. 21:41

  Artykuł dobry ale piszecie redaktorze o obiektywizmie którego wam brakuje bo od 3 miesięcy dostajecie maila z pytaniami o zaczęła budowę galeria ul. Łodygowa i unikanie jak ognia tego tematu jakbyście nie mogli o tym z jakiegoś powodu pisać lub nie chcecie …. . Prosimy o obiektywność na temat wszystkich spraw Zacisze, Targówka i Brodna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.