Zabytek na Radzymińskiej jest teraz piękny! Ale obok wyrasta coś wielkiego

22
Share

Wielka – choć tajemnicza – przemiana opuszczonego domu kolejowego z XIX wieku.

 

Jeśli przez parę miesięcy nie byliście na ul. Radzymińskiej w okolicy stacji benzynowej Circle-K (d. Statoil), teraz będziecie przecierali oczy ze zdumienia.

Przemiana rudery na Radzymińskiej

Zapuszczona kolejowa rudera z czerwonej cegły, w której przez ostatnie lata na przemian pomieszkiwali podpalający ją bezdomni oraz działał punkt skupu złomu, zniknęła. Lecz nie została zburzona! Przeciwnie – została pieczołowicie odrestaurowana. Ponad 120-letnie ściany z cegieł starannie umyto z graffiti i oczyszczono, tak że teraz lśnią jakby były nowe. Całkowicie nowy jest dwuspadowy dach, który położono na także nowej, drewnianej więźbie ze zdobieniami.

Remont budynku dalej trwa, jeszcze nie ma okien ani drzwi, niewykończone są dalej wnętrza – ale wzniesiony z czerwonej cegły pomiędzy 1875 a 1900 rokiem kolejowy dom, jeden z najstarszych na Targówku, już olśniewa odzyskaną urodą. 

Co powstanie w zabytku na Targówku

Lecz na działce przy ul. Radzymińskiej 94 nie jest już sam… Tuż obok XIX-wiecznego zabytku, w odległości dosłownie dwóch metrów, wyrósł nowoczesny betonowy pawilon, obecnie w stanie surowym. Nowy budynek jest piętrowy i choć na obu kondygnacjach będzie miał duże przeszkolne ściany, które dodają mu lekkości, to już przytłacza swoim rozmiarem sąsiadujący zabytek. Kilkanaście metrów dalej na tej samej działce budowany jest jeszcze trzeci, jeszcze większy budynek.

Co tam powstaje? Niestety, inwestor i wykonawca w jednej osobie, firma ZBR Budrem z Ostrowa Wielkopolskiego, nie jest skory do udzielania takich informacji. Wciąż nie ujawnia też wizualizacji całej inwestycji.

Restauracja na ul. Radzymińskiej

Dlatego jedyne, co obecnie wiemy na pewno, to że w wyremontowanym zabytku i sąsiadującym nowym piętrowym budynku (które będą ze sobą połączone szklanym łącznikiem) będzie się mieścić „lokal handlowo-usługowy”, czyli po prostu restauracja. Inwestycja planowo ma się zakończyć do 31 stycznia 2020 roku.

W czerwcu, gdy opisywaliśmy początek remontu XIX-wiecznego domu kolejowego, napisaliśmy na targowek.info: „To mógłby być jeden z najpiękniejszych historycznych budynków Targówka. I może jeszcze będzie…”. Wszystko wskazuje na to, że nasze nadzieje się spełną – o ile pozytywnego efektu nie zniszczy doklejona do niego nowoczesna zabudowa.

 

AKTUALIZACJA (8.11.2019): Już nie ma wątpliwości – dzisiaj rano na remontownym zabytku rozpoczął się montaż szyldów. W remontowanym zabytku przy ulicy Radzymińskiej 94 oraz w dobudowanym do niego piętrowym budynku będzie restauracja/fast food McDonald’s. W drugim nowym budynku (w głębi działki) ulokuje się sklep/market Biedronka.

 

Kilka zdjęć remontowanego zabytku i nowego budynku obok niego (fot. z 5.11.2019):

A tak wyglądał on jeszcze w lecie 2019 r….

wszystkie zdjęcia: targowek.info

22
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx