Najlepszy blok Warszawy stoi na Targówku! | | targowek.info

Najlepszy blok Warszawy stoi na Targówku!

Blok z ulicy Witebskiej dostał Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy.

 

Wczoraj wieczorem (12 grudnia 2019 r.) na uroczystej gali w Pałacu Kultury i Nauki przyznano najbardziej prestiżowe nagrody dla stołecznej architektury: Nagrody Architektoniczne Prezydenta m.st. Warszawy.

To piąta edycja tych nagród, co roku wygrywa po kilka obiektów w różnych kategoriach, ale jeszcze żaden budynek z naszej dzielnicy nigdy niczego nie zdobył. Aż do teraz.

W tegorocznej edycji konkursu w kategorii „najlepszy obiekt mieszkalny” zwyciężył kameralny blok przy ulicy Witebskiej 6 (na wysokości skrzyżowania z Poleską) na Targówku Mieszkaniowym.

To pięciopiętrowy blok, w którym znajduje się tylko 26 mieszkań. Jury konkursu uzasadnia, że „wyróżnia się jakością wśród peerelowskich mrówkowców i punktowców w tej części Targówka”. Z pewnością wyróżnia się jego elewacja – urozmaicona nieregularnie rozrzuconymi oknami i loggiami różnej wielkości, ozdobionych detalami i obramieniami z cegieł.

Jurorom spodobała się też minimalistyczna architektura klatek schodowych bloku na Witebskiej 6. Ich ściany wykonano z betonu architektonicznego, posadzki z lastriko, zaś balustrady z pomalowanej stali.

„Najlepszy obiekt mieszkalny” Warszawy zaprojektowali architekci z pracowni TZA, a zbudowała firma Agena Inwestycje (Agena Development). Ten deweloper specjalizuje się w oryginalnej architekturze – ich drugi blok w naszej dzielnicy, na Turmonckiej 9 na Bródnie, też wyróżnia się z otoczenia.

Na marginesie, do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy nominowana w tym roku była też inna inwestycja z Targówka. W kategorii „najlepsza rewitalizacja” o zwycięstwo walczyło Centrum Kultury i Aktywności z ulicy Siarczanej. Ten obiekt musiał jednak uznać wyższość rewitalizacji praskiego Konesera.

Twórcom i mieszkańcom najlepszego bloku z Witebskiej gratulujemy! A wszystkim przypominamy, że choć to pierwsza nagroda architektoniczna dla Targówka od Prezydenta Warszawy, to nie pierwsza w ogóle.

Kilka lat temu blok z ul. Goworowskiej zdobył nagrodę „Inwestycji przyjaznej środowisku”. Zaś dom jednorodzinny z ul. Horodelskiej zwyciężył w superprestiżowym plebiscycie „Życie w Architekturze”, w którym nagrodę wręczał nie prezydent Warszawy – ale prezydent RP.

 

Kilka zdjęć zdobywcy Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy z Targówka (wszystkie zdjęcia – Miasto Stołeczne Warszawa/Piotr Krajewski):

PRZECZYTAJ TEŻ:

44 komentarzy na temat “Najlepszy blok Warszawy stoi na Targówku!

 • 13 grudnia 2019 o godz. 09:21

  to tak na serio?

 • 13 grudnia 2019 o godz. 09:30

  Dobrze wkomponowane w otoczenie pudełko.

 • 13 grudnia 2019 o godz. 09:33

  A myslalem , ze Getto na poli PGR …

 • 13 grudnia 2019 o godz. 09:47

  Taki bunkier trochę, malutkie okienka, w środku pewnie ciemno.

 • 13 grudnia 2019 o godz. 10:31

  Do Jan:
  Czyżby przemawiała przez Ciebie zazdrość, a może piesek nie ma sie gdzie wybiegać?
  Pochwal sie swoim nieGettowym osiedlem.

 • 13 grudnia 2019 o godz. 10:45

  Komunalne u mnie jest ładniejsze

 • 13 grudnia 2019 o godz. 12:17

  Na moich krajan zawsze można liczyć… Źdźbło w oku innego zauważą z dystansu a w swoim belki już nie bardzo… Oczywiści najważniejsze to stwierdzić że z pewnością ktoś ma gorzej (w środku pewnie ciemno) lub przypiąć mu łatkę gorszego (bunkier / getto …).

  Zupełnie jak by nie można było napisać podoba mi się, bo nie jest otoczony płotem, bo użyto klinkieru w częściach wspólnych i cegły na elewacji, bo pozwala schować samochody pod ziemią a nie zajmować na parking koleją przestrzeń wspólną, ale nie podobają mi się przesadnie małe okna, zbyt małe loggie czy brak małej architektury jak ławki przed budynkiem.

 • 13 grudnia 2019 o godz. 13:41

  Kurde… dla mnie ohydny…

 • 13 grudnia 2019 o godz. 17:12

  Super, wyróżnia się więc nie podoba się wielu Januszom i Grażynkom wychowanym na odpustach.

 • 13 grudnia 2019 o godz. 17:14

  Ela, raczej nie ma co chwalić się mieszkaniem komunalnym na forum…

 • 13 grudnia 2019 o godz. 21:12

  Bardzo się cieszę, że wygrywa dobry gust-stonowane, eleganckie kolory, niezłe materiały oraz przede wszystkim kameralność tego bloku.

 • 13 grudnia 2019 o godz. 21:28

  Budynek schludny. Wnętrza nawiązują do przeciętnego standardu warszawskiej architektury z lat 30 XX wieku – ale zaprojektowane konsekwentnie i z wyczuciem. Na tle kołchozu z pola PGRu, robi pozytywne wrażenie. Brawo Architekci. Szkoda, że nie podają nazwisk autorów…

 • 13 grudnia 2019 o godz. 23:20

  A co w nim ładnego. Balkony ze krzesło ledwo mieści się, okna male. To jest ta kameralnosc.

 • 14 grudnia 2019 o godz. 03:22

  do ~Patryk
  A mieszkasz tam? Jeśli nie to co Ci do tego?
  Z zewnątrz mi się podoba!

 • 14 grudnia 2019 o godz. 09:55

  Widzę że „Jan” naczelny hejter na Targówek.info się uaktywnił. Znów zazdrosci ludziom bo jego blok z okresu PEERELU z windą i zsypem na śmieci z 14 piętra i nawet lastrykiem spękanym na klatkach schodowych i obsmarowanymi graffiti ścianami nie zdobył nawet 7-mego miejsca publiczności. I „JAN” jest załamany bo liczył że ten wspomniany blok znajdzie się chociaż na przysłowiowym pudle. Szkoda Ciebie JANIE.

 • 14 grudnia 2019 o godz. 10:58

  Ten na witebskiej też wygląda super.

 • 14 grudnia 2019 o godz. 11:19

  Jak na zakład karny całkiem niezły.

 • 14 grudnia 2019 o godz. 19:45

  Wy sobie tu wytykacie januszostwo, sloikostwo, wiesniactwo…

  A tu trzeba ręce załamać. Co po nas pozostanie dla potomnych. Obozy koncentracyjne zwane osiedlami? Szkło i aluminium? Jaka sztuka architektoniczna? Skoro konkurs architektoniczny wygrywa zwykły biały sześcian z dziurami (sześcian to takie pudełko – tak dla przypomnienia niektórym).

  Jakie wymagania są stawiane architektom? Chyba tylko finansowe. Widać to po osiedlach, gdzie sąsiad sąsiadowi mówi rano „dobry” podając rękę przez okno. Widać to po osiedlu, gdzie brakuje dróg wyjazdowych, szkół, sklepów, itp. Widać to wreszcie po totalnie spie…nej Trasie Toruńskiej z jej zjazdamj, tunelami i po boczną infrastrukturą.

  Gratuje rodacy.

 • 14 grudnia 2019 o godz. 21:50

  Widac go rzeczywiscie z daleka. Też go bralismy pod uwagę, ale jednak temat kupna mieszkania sie przeciągnął i zainwestowalismy miesiąc temu w mieszkanko od Lps invest Rembertów Przy Lesie. Najnowsza skończona inwestycja, klucze odebrane :D Urokliwe, ciche miejsce, blisko do marketow i przedszkola. W sam raz dla naszej małej paczki :)

 • 15 grudnia 2019 o godz. 08:49

  Ale reklama powyżej…

 • 15 grudnia 2019 o godz. 23:31

  Bareja zawsze w modzie

 • 16 grudnia 2019 o godz. 01:44

  @Anonim
  To jest tzw marketing szeptany – taki za 20 zł z Allegr. Panie admin, usuń pan toto.

 • 16 grudnia 2019 o godz. 08:18

  No super 10 m od tego nagrodzonego RSM Praga realizuje 8 piętrowy budynek. Takich będzie 3 na niewielkiej działce. Ciekawe czy jak kupowali mieszkania to wiedzieli że coś takiego ich spotka. Oczywiście wszystko będzie ogrodzone, czyli kolejne getto na Targówku.

 • 16 grudnia 2019 o godz. 12:08

  Hmmm – z wypowiedzi powyżej wnioskuje, że tym razem Developer postawił na niezamkniętą przestrzeń (do nagrodzonego budynku można wejśc bez forsowania furtek i szlabanów) natomiast grodzone osiedke buduje… Spółdzielnia mieszkaniowa…

 • 16 grudnia 2019 o godz. 14:39

  To jest miasto, więc buduje się dom obok domu. Tak wlaśnie wyglądają miasta. Poprzedni ustrój nas troche zepsuł pustymi przestrzeniami.

 • 16 grudnia 2019 o godz. 23:42

  @ABC: Miasto to nie tylko sypialnia z domem przy domu. To również przestrzeń do życia. Zieleń, miejsca spacerów. Na tym polega urbanistyka. A ta w naszym mieście skończyła się, paradoksalnie, za Bieruta. Obecnie króluje plomba przy plombie i tzw. ” budownictwo łanowe”, vide osiedle po PGR Bródno.

 • 17 grudnia 2019 o godz. 00:23

  @Ryszard… Nie do końca się zgodzę. Tym czego przede wszystkim brakuje nam do miejskości to jasna i logiczna sieć dróg wzdłuż których powstają budynki. Nie bokiem, tyłem, skosem tylko frontem do ulicy. Drugą rzeczą której brakuje to równomiernie rozmieszczone tereny pod usługi, rekreację i oświatę. Trzecią rzeczą rzeczą jest natomiast spójna mała architektura i zieleń. Choć widać jakieś powolne zmiany.

  Jeszcze niedawno pozwolono na budowę bloku szafy przy skrzyżowaniu Kondratowicza i Wincentego (tzw. Osiedle APM) – bez miejsc postojowych dla gości, z nielogicznym wyjazdem tylko w stronę ratusza i wjazdem tylko od strony lasu i bez żadnej ogólnodostępnej zieleni.

  Nieco później przy Głębockiej zaczęła powstawać Moderna. Tam ulice otwarte są dla wszystkich, jest trochę ogólnodostępnej zieleni, jest też działka zarezerwowana na oświatę i rekreację. Niestety z wykonaniem gorzej. Miasto pozwoliło by Dom Development grał mu na nosie i nie wyegzekwowało dokończenia budowy drogi łączącej Głębocką z Malborską oraz wydania działki pod oświatę. W konsekwencji deweloper nadal zarabia na terenie który miał być miejski a mieszkańcy muszą łamać przepisy bo osiedle na 800 mieszkań ma tylko jeden nielogiczny wyjazd w stronę centrum i wjazd z kierunku Białołęki.

  W tym kontekście osiedle na polu PGR akurat nie jest najgorsze. Sa bloki ale również ogólnodostępne usługi. Jest ogólnodostępna przestrzeń rekreacyjna, w tym skwery z fontannami, siłowniami, placem zabaw i toaletą zbudowane przez miasto. Jest wreszcie prawie gotowa szkoła.

 • 18 grudnia 2019 o godz. 03:45

  jaka ciężka patola w komentarzach…

 • 18 grudnia 2019 o godz. 14:17

  Ta wasza ogólnodostępnosc widoczna jest rano w trakcie dojazdu do pracy…

  Współczuję Wam. Ja tu jestem tylko przelotem. Zarobie i wracam na wieś. A Wy musicie tu mieszkać cały czas. I nie trujcie, że tego chcecie, że to Wasz wybór, że wolność. Syf, a nie wolność. Smród spalin i żarcia wszędzie. Ze śpiewu ptaków, to macie tylko gołębie odchody….

 • 18 grudnia 2019 o godz. 21:08

  @słój – każdemu wedle potrzeb. Tylko po co te głupie stwierdzenia „wy musicie a ja nie”… Nikt nic nie musi, podobnie jak ty.

  Podobnie z tymi spalinami i zapachem żarcia… Równie dobrze można napisać, że gdzie indziej jest smród z piecy w ktorych pali się byle czym i wszechobecna woń obornika… Tylko co to wnosi do dyskusji?

 • 19 grudnia 2019 o godz. 08:04

  no wlaśnie, i już komentarz, że to wolność. zapewniam Cię człowieku, na wsi już tego obornika coraz mniej. a i smogu nie ma, gdyż my nie mamy wszędzie nastawianych pudełek i wiatr hula po polach…

  … ale Ty i tak tego nie zrozumiesz. inna mentalność, zyjesz od małego w blokowisku i dla Ciebie przyroda to te rachityczne drzewka sadzone korzeniami do góry i ten metr trawnika przed blokiem i zasyfiały las bródnowski

 • 19 grudnia 2019 o godz. 09:46

  @Słój – no teraz już widzę z kim rozmawiam – typ wiejskiego Janusza, który żyje stereotypami, wie i rozumie wszystko (w przeciwieństwie do innych) i jest lepszy od wszystkich :)

  PS – nigdy nie mieszkałem w bloku. Z poddasza mam widok na (młody bo młody i faktycznie co raz bardziej zasyfialy przez przyjezdnych dorobkiewiczów) las, ale weekendy a czasem i pelne tygodnie (jesli mogę pracować zdalnie) spędzam w domku nad nad wodą, niecala godzinę od miejsca zamieszkania.

  To oczywiście prawdziwa niewola, w szczególności w porównaniu do osoby, która pojawiała się tu „tylko przelotnie by zarobić” – normalnie jak by nie można było zarobic na tej idyllicznej wiosce.

 • 19 grudnia 2019 o godz. 15:50

  @Warszawiak
  Skąd u ciebie taki uraz do przyjezdnych? Doskonale pamiętam Bródno i Targówek przed budową wszystkich nowych osiedli i erą przyjezdnych. Ogólnie nie było to ciekawe i przyjazne miejsce.
  Szczerze to był syf na co drugim podwórku można było obskoczyć po japie od lokalnych urodzonych Warszawiaków w dresach. Prawda jest taka ze Targówek a w szczególności Bródno zaczęło się zmieniać po 2000 roku kiedy do pierwszych nowych do nowych osiedli sprowadzili się lepiej sytuowani mieszkańcy. Wcześniej to było robotnicze blokowisko o słusznie fatalnej reputacji.

 • 19 grudnia 2019 o godz. 19:43

  Żadnego urazu do przyjezdnych nie mam, dopóty, dopóki sami nie dzielą ludzi na gorszych i lepszych i nie prawią durnowatych kazań.

  Zresztą taki sam uraz mam do Warszawiaków z dziada pradziada kiedy włącza im się syndrom wyższości z tytułu miejsca urodzenia. W tym portalu bryluje w tym w szczegolnosci Jan, często piszący wielkimi literami.

  A co do samego słoja, to wystarczy przeczytać jego pierwszy i drugi komentarz, żeby zrozumieć moją delikatną awersję do tej osoby.

 • 20 grudnia 2019 o godz. 08:34

  @Warszawiak
  Masz u mnie plusa. Tez uważam ze miejsce urodzenia ma niewielki obecnie wpływ no to kim jestesmy i jak sie zachowujemy. Można być przyjezdnym z klasą i lokalnym chamem z dziada pradziada.

 • 21 grudnia 2019 o godz. 06:07

  Jak popatrzeć na komentarze we wszystkich wiadomościach, to aż bije po oczach wypominanie słoikostwa, januszostwa, wiesniactwa itp.

  Wydawać by się mogło, że niektórzy (większość?) zapomniała już, że do Warszawy sprowadziła się po 2000 roku, lub dziadek z węzełkiem przyszedł spod Węgrowa, Płońska, Grójca i innej dziury budować FSO.

  Teraz to są Warszawiacy, bardziej warszawscy niż rodzimi.

  Z drugiej strony, po wojnie cały Naród odbudowywal stolicę odejmując sobie od pyska. Więc Ci rodowici Warszawiacy powinni być wdzięczni, że mieli gdzie wrócić.

 • 31 grudnia 2019 o godz. 00:04

  Budynek bardzo dobry, super wynajmuje się mieszkanie ale dział sprzedaży tego dewelopera to nieporozumienie. Co tam robią te dwie Laski co sprzedają z łaski to zgroza w tych czasach.

 • 3 stycznia 2020 o godz. 22:25

  Też odniosłem takie wrażenie kupując od nich mieszkanie na Turmonckiej.
  Gdyby nie zaangażowana pośredniczka to kupiłbym w DD nieopodal.

 • 10 stycznia 2020 o godz. 23:03

  A ja kupiłam mieszkanie na „terenach odzyskanych” od Pragi- Północ, przy Poborzańskiej 9b i cały czas męczy mnie myśl, czy nie za blisko są tory. Czy kursuje tam WKD, a może SKM i jakie będę mieć połączenie z Okęciem oraz Mokotowem.

 • 11 stycznia 2020 o godz. 07:40

  @Anna . WKD tam nie kursuje i kursować nie będzie, jeździ SKM z Toruńskiej i Pragi, a na Mokotów jedź 4 albo 1 i metrem. Na Okęcie 1 i potem do 9 lub 7

 • 11 stycznia 2020 o godz. 22:53

  Zastanawia mnie co myślą ludzie kupujący mieszkania w tym,, warszawskim świcie”?
  Lokalizacja tragiczna, wszędzie daleko, hałas/jazgot od torów niemiłosierny, sąsiedztwo meneli, komunikacja tragiczna, co Was tam podusiło by zamieszkać w takim miejscu? Chyba, że Wy tam wszyscy kolejarze ;-)
  Współczuję, mało to lepszych miejsc w Warszawie? Do tego deweloper tragiczny, ciekawe jak wybudują po tych kosztach, ehhhhhhhh.

 • 15 stycznia 2020 o godz. 11:52

  Konkurs na najładniejszy blok to trochę jak konkurs na najładniejsze koło… blok to blok, z założenia piękny nie będzie.

 • 30 maja 2020 o godz. 01:11

  Ja akurat bardzo cenię sobie zabudowę Targówka Mieszkaniowego by GierekDevelopment. Osiedle wybudowano w technologii rama H, bloki ustawiono tak, że jest ono regularnie wietrzone, szkoły, żłobki, usługi rozmieszczone w dostępny sposób. Bazarek Trocka – świetne miejsce na zakup warzyw i nie tylko… Niestety nie doceniacie tej starej doskonale przemyślanej koncepcji osiedla mieszkaniowego. Tak naprawdę, te nowe apartamąpierdą żerują na prlowskiej infrastrukturze. Mieszkam na Targówku w bloku z lat 70tych który przeszedł gruntowny renont i wiecie co? Jedyne czego mi brakuje to podziemny garaż a cala reszta wygląda jak w nowych blokach. A Targówek sam w sobie stał się świetnym miejscem odpoczynku. Pracuję na lewym brzegu i gdy minę Most Gdański, czuję nieopisaną ulgę, że wreszcie jestem w dom

 • 11 września 2020 o godz. 15:41

  A pod nim okoliczne żule robią codziennie bailando! Juuuhu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.