Blok z ulicy Witebskiej dostał Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy.
Wczoraj wieczorem (12 grudnia 2019 r.) na uroczystej gali w Pałacu Kultury i Nauki przyznano najbardziej prestiżowe nagrody dla stołecznej architektury: Nagrody Architektoniczne Prezydenta m.st. Warszawy.
To piąta edycja tych nagród, co roku wygrywa po kilka obiektów w różnych kategoriach, ale jeszcze żaden budynek z naszej dzielnicy nigdy niczego nie zdobył. Aż do teraz.
W tegorocznej edycji konkursu w kategorii „najlepszy obiekt mieszkalny” zwyciężył kameralny blok przy ulicy Witebskiej 6 (na wysokości skrzyżowania z Poleską) na Targówku Mieszkaniowym.
To pięciopiętrowy blok, w którym znajduje się tylko 26 mieszkań. Jury konkursu uzasadnia, że „wyróżnia się jakością wśród peerelowskich mrówkowców i punktowców w tej części Targówka”. Z pewnością wyróżnia się jego elewacja – urozmaicona nieregularnie rozrzuconymi oknami i loggiami różnej wielkości, ozdobionych detalami i obramieniami z cegieł.
Jurorom spodobała się też minimalistyczna architektura klatek schodowych bloku na Witebskiej 6. Ich ściany wykonano z betonu architektonicznego, posadzki z lastriko, zaś balustrady z pomalowanej stali.
„Najlepszy obiekt mieszkalny” Warszawy zaprojektowali architekci z pracowni TZA, a zbudowała firma Agena Inwestycje (Agena Development). Ten deweloper specjalizuje się w oryginalnej architekturze – ich drugi blok w naszej dzielnicy, na Turmonckiej 9 na Bródnie, też wyróżnia się z otoczenia.
Na marginesie, do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy nominowana w tym roku była też inna inwestycja z Targówka. W kategorii „najlepsza rewitalizacja” o zwycięstwo walczyło Centrum Kultury i Aktywności z ulicy Siarczanej. Ten obiekt musiał jednak uznać wyższość rewitalizacji praskiego Konesera.
Twórcom i mieszkańcom najlepszego bloku z Witebskiej gratulujemy! A wszystkim przypominamy, że choć to pierwsza nagroda architektoniczna dla Targówka od Prezydenta Warszawy, to nie pierwsza w ogóle.
Kilka lat temu blok z ul. Goworowskiej zdobył nagrodę „Inwestycji przyjaznej środowisku”. Zaś dom jednorodzinny z ul. Horodelskiej zwyciężył w superprestiżowym plebiscycie „Życie w Architekturze”, w którym nagrodę wręczał nie prezydent Warszawy – ale prezydent RP.
Kilka zdjęć zdobywcy Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy z Targówka (wszystkie zdjęcia – Miasto Stołeczne Warszawa/Piotr Krajewski):
to tak na serio?
Dobrze wkomponowane w otoczenie pudełko.
A myslalem , ze Getto na poli PGR …
Taki bunkier trochę, malutkie okienka, w środku pewnie ciemno.
Do Jan:
Czyżby przemawiała przez Ciebie zazdrość, a może piesek nie ma sie gdzie wybiegać?
Pochwal sie swoim nieGettowym osiedlem.
Komunalne u mnie jest ładniejsze
Na moich krajan zawsze można liczyć… Źdźbło w oku innego zauważą z dystansu a w swoim belki już nie bardzo… Oczywiści najważniejsze to stwierdzić że z pewnością ktoś ma gorzej (w środku pewnie ciemno) lub przypiąć mu łatkę gorszego (bunkier / getto …). Zupełnie jak by nie można było napisać podoba mi się, bo nie jest otoczony płotem, bo użyto klinkieru w częściach wspólnych i cegły na elewacji, bo pozwala schować samochody pod ziemią a nie zajmować na parking koleją przestrzeń wspólną, ale nie podobają mi się przesadnie małe okna, zbyt małe loggie czy brak małej architektury jak ławki przed… Czytaj więcej »
Kurde… dla mnie ohydny…
Super, wyróżnia się więc nie podoba się wielu Januszom i Grażynkom wychowanym na odpustach.
Ela, raczej nie ma co chwalić się mieszkaniem komunalnym na forum…
Bardzo się cieszę, że wygrywa dobry gust-stonowane, eleganckie kolory, niezłe materiały oraz przede wszystkim kameralność tego bloku.
Budynek schludny. Wnętrza nawiązują do przeciętnego standardu warszawskiej architektury z lat 30 XX wieku – ale zaprojektowane konsekwentnie i z wyczuciem. Na tle kołchozu z pola PGRu, robi pozytywne wrażenie. Brawo Architekci. Szkoda, że nie podają nazwisk autorów…
A co w nim ładnego. Balkony ze krzesło ledwo mieści się, okna male. To jest ta kameralnosc.
do ~Patryk
A mieszkasz tam? Jeśli nie to co Ci do tego?
Z zewnątrz mi się podoba!
Widzę że „Jan” naczelny hejter na Targówek.info się uaktywnił. Znów zazdrosci ludziom bo jego blok z okresu PEERELU z windą i zsypem na śmieci z 14 piętra i nawet lastrykiem spękanym na klatkach schodowych i obsmarowanymi graffiti ścianami nie zdobył nawet 7-mego miejsca publiczności. I „JAN” jest załamany bo liczył że ten wspomniany blok znajdzie się chociaż na przysłowiowym pudle. Szkoda Ciebie JANIE.
Ten na witebskiej też wygląda super.
Jak na zakład karny całkiem niezły.
Wy sobie tu wytykacie januszostwo, sloikostwo, wiesniactwo…
A tu trzeba ręce załamać. Co po nas pozostanie dla potomnych. Obozy koncentracyjne zwane osiedlami? Szkło i aluminium? Jaka sztuka architektoniczna? Skoro konkurs architektoniczny wygrywa zwykły biały sześcian z dziurami (sześcian to takie pudełko – tak dla przypomnienia niektórym).
Jakie wymagania są stawiane architektom? Chyba tylko finansowe. Widać to po osiedlach, gdzie sąsiad sąsiadowi mówi rano „dobry” podając rękę przez okno. Widać to po osiedlu, gdzie brakuje dróg wyjazdowych, szkół, sklepów, itp. Widać to wreszcie po totalnie spie…nej Trasie Toruńskiej z jej zjazdamj, tunelami i po boczną infrastrukturą.
Gratuje rodacy.
Widac go rzeczywiscie z daleka. Też go bralismy pod uwagę, ale jednak temat kupna mieszkania sie przeciągnął i zainwestowalismy miesiąc temu w mieszkanko od Lps invest Rembertów Przy Lesie. Najnowsza skończona inwestycja, klucze odebrane :D Urokliwe, ciche miejsce, blisko do marketow i przedszkola. W sam raz dla naszej małej paczki :)
Ale reklama powyżej…
Bareja zawsze w modzie
@Anonim
To jest tzw marketing szeptany – taki za 20 zł z Allegr. Panie admin, usuń pan toto.
No super 10 m od tego nagrodzonego RSM Praga realizuje 8 piętrowy budynek. Takich będzie 3 na niewielkiej działce. Ciekawe czy jak kupowali mieszkania to wiedzieli że coś takiego ich spotka. Oczywiście wszystko będzie ogrodzone, czyli kolejne getto na Targówku.
Hmmm – z wypowiedzi powyżej wnioskuje, że tym razem Developer postawił na niezamkniętą przestrzeń (do nagrodzonego budynku można wejśc bez forsowania furtek i szlabanów) natomiast grodzone osiedke buduje… Spółdzielnia mieszkaniowa…
To jest miasto, więc buduje się dom obok domu. Tak wlaśnie wyglądają miasta. Poprzedni ustrój nas troche zepsuł pustymi przestrzeniami.
@ABC: Miasto to nie tylko sypialnia z domem przy domu. To również przestrzeń do życia. Zieleń, miejsca spacerów. Na tym polega urbanistyka. A ta w naszym mieście skończyła się, paradoksalnie, za Bieruta. Obecnie króluje plomba przy plombie i tzw. ” budownictwo łanowe”, vide osiedle po PGR Bródno.
@Ryszard… Nie do końca się zgodzę. Tym czego przede wszystkim brakuje nam do miejskości to jasna i logiczna sieć dróg wzdłuż których powstają budynki. Nie bokiem, tyłem, skosem tylko frontem do ulicy. Drugą rzeczą której brakuje to równomiernie rozmieszczone tereny pod usługi, rekreację i oświatę. Trzecią rzeczą rzeczą jest natomiast spójna mała architektura i zieleń. Choć widać jakieś powolne zmiany. Jeszcze niedawno pozwolono na budowę bloku szafy przy skrzyżowaniu Kondratowicza i Wincentego (tzw. Osiedle APM) – bez miejsc postojowych dla gości, z nielogicznym wyjazdem tylko w stronę ratusza i wjazdem tylko od strony lasu i bez żadnej ogólnodostępnej zieleni. Nieco… Czytaj więcej »
jaka ciężka patola w komentarzach…
Ta wasza ogólnodostępnosc widoczna jest rano w trakcie dojazdu do pracy…
Współczuję Wam. Ja tu jestem tylko przelotem. Zarobie i wracam na wieś. A Wy musicie tu mieszkać cały czas. I nie trujcie, że tego chcecie, że to Wasz wybór, że wolność. Syf, a nie wolność. Smród spalin i żarcia wszędzie. Ze śpiewu ptaków, to macie tylko gołębie odchody….
@słój – każdemu wedle potrzeb. Tylko po co te głupie stwierdzenia „wy musicie a ja nie”… Nikt nic nie musi, podobnie jak ty.
Podobnie z tymi spalinami i zapachem żarcia… Równie dobrze można napisać, że gdzie indziej jest smród z piecy w ktorych pali się byle czym i wszechobecna woń obornika… Tylko co to wnosi do dyskusji?
no wlaśnie, i już komentarz, że to wolność. zapewniam Cię człowieku, na wsi już tego obornika coraz mniej. a i smogu nie ma, gdyż my nie mamy wszędzie nastawianych pudełek i wiatr hula po polach…
… ale Ty i tak tego nie zrozumiesz. inna mentalność, zyjesz od małego w blokowisku i dla Ciebie przyroda to te rachityczne drzewka sadzone korzeniami do góry i ten metr trawnika przed blokiem i zasyfiały las bródnowski
@Słój – no teraz już widzę z kim rozmawiam – typ wiejskiego Janusza, który żyje stereotypami, wie i rozumie wszystko (w przeciwieństwie do innych) i jest lepszy od wszystkich :) PS – nigdy nie mieszkałem w bloku. Z poddasza mam widok na (młody bo młody i faktycznie co raz bardziej zasyfialy przez przyjezdnych dorobkiewiczów) las, ale weekendy a czasem i pelne tygodnie (jesli mogę pracować zdalnie) spędzam w domku nad nad wodą, niecala godzinę od miejsca zamieszkania. To oczywiście prawdziwa niewola, w szczególności w porównaniu do osoby, która pojawiała się tu „tylko przelotnie by zarobić” – normalnie jak by nie… Czytaj więcej »
@Warszawiak
Skąd u ciebie taki uraz do przyjezdnych? Doskonale pamiętam Bródno i Targówek przed budową wszystkich nowych osiedli i erą przyjezdnych. Ogólnie nie było to ciekawe i przyjazne miejsce.
Szczerze to był syf na co drugim podwórku można było obskoczyć po japie od lokalnych urodzonych Warszawiaków w dresach. Prawda jest taka ze Targówek a w szczególności Bródno zaczęło się zmieniać po 2000 roku kiedy do pierwszych nowych do nowych osiedli sprowadzili się lepiej sytuowani mieszkańcy. Wcześniej to było robotnicze blokowisko o słusznie fatalnej reputacji.
Żadnego urazu do przyjezdnych nie mam, dopóty, dopóki sami nie dzielą ludzi na gorszych i lepszych i nie prawią durnowatych kazań.
Zresztą taki sam uraz mam do Warszawiaków z dziada pradziada kiedy włącza im się syndrom wyższości z tytułu miejsca urodzenia. W tym portalu bryluje w tym w szczegolnosci Jan, często piszący wielkimi literami.
A co do samego słoja, to wystarczy przeczytać jego pierwszy i drugi komentarz, żeby zrozumieć moją delikatną awersję do tej osoby.
@Warszawiak
Masz u mnie plusa. Tez uważam ze miejsce urodzenia ma niewielki obecnie wpływ no to kim jestesmy i jak sie zachowujemy. Można być przyjezdnym z klasą i lokalnym chamem z dziada pradziada.
Jak popatrzeć na komentarze we wszystkich wiadomościach, to aż bije po oczach wypominanie słoikostwa, januszostwa, wiesniactwa itp.
Wydawać by się mogło, że niektórzy (większość?) zapomniała już, że do Warszawy sprowadziła się po 2000 roku, lub dziadek z węzełkiem przyszedł spod Węgrowa, Płońska, Grójca i innej dziury budować FSO.
Teraz to są Warszawiacy, bardziej warszawscy niż rodzimi.
Z drugiej strony, po wojnie cały Naród odbudowywal stolicę odejmując sobie od pyska. Więc Ci rodowici Warszawiacy powinni być wdzięczni, że mieli gdzie wrócić.
Budynek bardzo dobry, super wynajmuje się mieszkanie ale dział sprzedaży tego dewelopera to nieporozumienie. Co tam robią te dwie Laski co sprzedają z łaski to zgroza w tych czasach.
Też odniosłem takie wrażenie kupując od nich mieszkanie na Turmonckiej.
Gdyby nie zaangażowana pośredniczka to kupiłbym w DD nieopodal.
A ja kupiłam mieszkanie na „terenach odzyskanych” od Pragi- Północ, przy Poborzańskiej 9b i cały czas męczy mnie myśl, czy nie za blisko są tory. Czy kursuje tam WKD, a może SKM i jakie będę mieć połączenie z Okęciem oraz Mokotowem.
@Anna . WKD tam nie kursuje i kursować nie będzie, jeździ SKM z Toruńskiej i Pragi, a na Mokotów jedź 4 albo 1 i metrem. Na Okęcie 1 i potem do 9 lub 7
Zastanawia mnie co myślą ludzie kupujący mieszkania w tym,, warszawskim świcie”?
Lokalizacja tragiczna, wszędzie daleko, hałas/jazgot od torów niemiłosierny, sąsiedztwo meneli, komunikacja tragiczna, co Was tam podusiło by zamieszkać w takim miejscu? Chyba, że Wy tam wszyscy kolejarze ;-)
Współczuję, mało to lepszych miejsc w Warszawie? Do tego deweloper tragiczny, ciekawe jak wybudują po tych kosztach, ehhhhhhhh.
Konkurs na najładniejszy blok to trochę jak konkurs na najładniejsze koło… blok to blok, z założenia piękny nie będzie.
Ja akurat bardzo cenię sobie zabudowę Targówka Mieszkaniowego by GierekDevelopment. Osiedle wybudowano w technologii rama H, bloki ustawiono tak, że jest ono regularnie wietrzone, szkoły, żłobki, usługi rozmieszczone w dostępny sposób. Bazarek Trocka – świetne miejsce na zakup warzyw i nie tylko… Niestety nie doceniacie tej starej doskonale przemyślanej koncepcji osiedla mieszkaniowego. Tak naprawdę, te nowe apartamąpierdą żerują na prlowskiej infrastrukturze. Mieszkam na Targówku w bloku z lat 70tych który przeszedł gruntowny renont i wiecie co? Jedyne czego mi brakuje to podziemny garaż a cala reszta wygląda jak w nowych blokach. A Targówek sam w sobie stał się świetnym miejscem… Czytaj więcej »
A pod nim okoliczne żule robią codziennie bailando! Juuuhu