Ostra walka w wyborach do rad osiedli na Bródnie

26
Share

Fałszowane ulotki, zrywane plakaty, pełnomocnictwa podpisywane in blanco, a nawet oskarżenia o przekupstwa – to nie są wybory w Rosji czy na Białorusi, ale w Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno.

 

Rady osiedli to rodzaj spółdzielczego samorządu w gigantycznej Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”, w której ponad dwustu blokach mieszka ok. 80 tys. osób – czyli ponad połowa wszystkich mieszkańców warszawskiej dzielnicy Targówek.

Teoretycznie członkowie Rad Osiedli wpółuczestniczą w zarządzaniu spółdzielnią i kontrolują jej władze. Ale to czysta teoria, gdyż i w radach i zarządzie Spółdzielni zasiadają w dużej mierze ci sami ludzie, który w efekcie sami siebie opiniują i nadzorują.

Sztandarowym przykładem jest tutaj Sławomir Antonik – równocześnie przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Bródno oraz przewodniczący Rady Osiedla „Wysockiego”  a także, z innej beczki, burmistrz dzielnicy Targówek. Ale robi tak nie tylko on. Łącznie na 28 członków Rady Nadzorczej spółdzielni Bródno aż 25 zasiada także w radach osiedli.

Wybory do Rad Osiedli 2019

Mieszkańcy SM Bródno od dobrych kilkunastu miesięcy buntują się i próbują odzyskać wpływ na teoretycznie swoją spółdzielnię. Jednak kierownictwu spółdzielni różnymi prawnymi sztuczkami (a niektórzy zarzucają, że nawet niezgodnymi z prawem) udaje się utrzymać przy władzy. 

Właśnie w tej chwili trwa kolejna próba: wybory do Rad Osiedli. Już drugie w przeciągu 12 miesięcy, gdyż zeszłoroczne zostały w kontrowersyjnych okolicznościach przerwane przez Spółdzielnię. Wybory są rozpisane „na raty” – oddzielnie dla każdej z trzydziestu kolonii tworzących razem cztery osiedla. Pierwsze kolonie głosowały w zeszły czwartek, ostatnie zrobią to w przyszły poniedziałek.

Jakie są pierwsze wyniki? Zmobilizowani mieszkańcy Spółdzielni Bródno, którzy tłumnie pojawili się na wyborach, w zdecydowanej większości wybrali do Rad kandydatów niezależnych, związanych głównie ze stowarzyszeniem „Razem dla Targówka”. Niewiele już brakuje, a w przyszłych radach osoby niezwiązane z obecną administracją zdobędą większość. 

I w związku z tym, w blokach spółdzielni Bródno nagle zaczynają się dziać cuda.

Kontrowersje wokół wyborów

Rozwieszone na klatkach schodowych plakaty, zachęcające do głosowania na niezależnych kandydatów, są zrywane w ciągu kilku godzin od powieszenia. Ale to dopiero początek.

Obok ulotek z czerwonym napisem „Ważne wybory” i wytłuszczonymi nazwiskami „opozycjonistów” pojawiły się… podróbki. Identycznie wyglądające ulotki z czerwonym napisem „Ważne wybory” – ale z wytłuszczonymi nazwiskami osób związanych z aktualnym zarządem spółdzielni.

Mieszkańcy przekazują też relacje o dozorcach, którzy pukają do mieszkań najstarszych członków spółdzielni i proszą ich o podpisanie „ważnych dokumentów”. A w rzeczywistości są to niewypełnione pełnomocnictwa, uprawniające do głosowania w wyborach.

Padają też oskarżenia, że ludzie Spółdzielni oferują pieniądze zatrudnianym przez siebie przedstawicielom firm sprzątających. Po co? Żeby wzięli te pełnomocnictwa i zagłosowali w wyborach na kandydatów administracji. Tych najmocniejszych zarzutów nie możemy obecnie potwierdzić – ale dobitnie pokazują klimat, w jakich toczą się wybory w SM Bródno.

Co będzie dalej? Dowiemy się w ciągu najbliższych dni.

Zmiana prezesa SM Bródno?

Jeżeli niezależnym od władz spółdzielni mieszkańcom uda się zdobyć większość w Radach Osiedli, będą mogli zacząć skutecznie kontrolować działania obecnej administracji.

Co więcej, to Rady Osiedla będą zatwierdzały kandydatów do Rady Nadzorczej SM Bródno na następną kadencję (a Rada Nadzorcza wybiera Zarząd, czyli władze spółdzielni). To oznacza w końcu realną szansę na odsunięcie od władzy ludzi, którzy rządzą największą spółdzielnią mieszkaniową w Warszawie.

A dodajmy, że rządzą oni już niemal ćwierć wieku. W przyszłym roku prezes Spółdzielni Bródno Krzysztof Szczurowski będzie świętował równe 25 lat na tym stanowisku (jest prezesem od maja 1995 roku). I jeszcze będzie miał dwa lata, żeby pomyśleć, jak utrzymać chwiejącą się władzę – bo kadencja obecnej Rady Nadzorczej SM Bródno upływa dopiero w roku 2022.

 

Czytaj też:

 Spółdzielnia Bródno zawyża opłaty?

Platforma znów w koalicji ze Spółdzielnią

Podejrzana przesyłka w Spółdzielni Bródno

 

zdjęcie na górze: siedziba Spółdzielni Mieszkaniowej Bródnie przy ul. Krasnobrodzkiej 11 w Warszawie / fot. archiwum targowek.info

26
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx