Prawdziwa bomba! Na budowie metra znaleziono szczątki tura sprzed 8 tys. lat | | targowek.info

Prawdziwa bomba! Na budowie metra znaleziono szczątki tura sprzed 8 tys. lat

Budowa metra na Bródnie obfituje w znaleziska. Tym razem na szczęście wykopano z ziemi nie wojenne niewybuchy, ale szczątki prehistorycznego zwierzęcia.

 

Metro na Woli ma swojego mamuta (który w końcu okazał się słoniem leśnym). A metro na Bródnie ma swojego tura. Wykopano go dwa dni temu z głębokości 8 metrów podczas budowy ostatniej stacji II linii metra – w rejonie skrzyżowania Rembielińskiej i Kondratowicza.

Pierwsze kości znaleziono 17 grudnia, kolejne dzisiaj (19 grudnia 2019 r.). Ponieważ to nie są niebezpieczne niewybuchy, wykopaliska nie spodowowały ewakuacji, a zamiast saperów na pomoc przyjechali archeolodzy.

Dr Wojciech Borkowski z Państwowego Muzeum Archeologicznego ocenia, że wykopane kości – fragmenty czaszki z rogiem oraz oczodołem i częścią górnej szczęki z dwoma zębami – to szczątki tura, wymarłego gatunku Bos primigenius.

Wielkość szczątków wskazuje, że nie był to dojrzały potężny samiec, ale raczej samica lub młody osobnik tego gatunku. Wstępnie szacuje się, że tur (turzyca?) żył co najmniej 6-7 tys. lat p.n.e., a więc 8-9 tys. lat temu. Jednak dokładne określenie daty będzie możliwe dopiero po dłuższych badaniach.

Szczątki tura znalezione na budowie metra na Bródnie

Tury z wyglądu przypominały bydło domowe, tylko były większe. Miały charakterystycznie gięte rogi, które osiągały wielkość nawet 80 cm. Przez tysiące lat zamieszkiwały  puszcze całej Europy, jednak wraz z rozwojem cywilizacji i wycinaniem lasów, ich populacja coraz bardziej się kurczyła. W XIV wieku jednym z ostatnich miejsc, w których żyły tury, stało się Mazowsze. Ostatni mazowiecki tur pasł w Puszczy Jaktorowskiej na początku XVII wieku. Ostatni tur w ogóle został zabity przed kłusownika w połowie wieku XVIII.

 

 

Sprawdzcie też, jakie odkrycia archeologiczne dokonano na budowie metra na Targówku Mieszkaniowym.

 

 

zdjęcia: Urząd Miasta Warszawa

PRZECZYTAJ TEŻ:

14 komentarzy na temat “Prawdziwa bomba! Na budowie metra znaleziono szczątki tura sprzed 8 tys. lat

 • 19 grudnia 2019 o godz. 13:55

  Naszła mnie refleksja, że niedługo los turów podzielą dziki – te zgodnie z PiSowską doktryną zaczadzoną przez kler, mają zostać wybite. Mam nadzieję, że dojdzie wtedy do jakiejś spektakularnej katastrofy ekologicznej, coś na wzór tego co stało się w Chinach, kiedy nieuk Mao wybił wróble. Szkoda, że dotknie to lud, nie PiS i kler.

 • 19 grudnia 2019 o godz. 14:20

  Z profilu wygląda jak Tołdi, hehe. Pewnie jeszcze nie jedno wykopią spod ziemi na kolejnych budowach.

 • 19 grudnia 2019 o godz. 15:27

  Na Targówku swego czasu było wiele turów. To było jeszcze zanim powstały te wszystkie kolorowe fitness cluby dla chłoptasiów w legginsach.

 • 19 grudnia 2019 o godz. 16:07

  Tylko jak on się znalazł 8 metrów (!) pod ziemią. Jeżeli jego żywot datowany jest na czas 6-7 tys. p.n.e. to nie ma mowy o jakimś najechaniu i cofaniu się lodowca, który mógłby zmienić rzeźbę terenu. Zatem całe Bródno sztucznie „podniesiono” o kilka metrów? Nigdy o tym nie czytałem, ktoś ma jakieś info?

 • 19 grudnia 2019 o godz. 16:58

  Do ostrapompa: taaaak, ty pamietasz tury… chyba turkow

 • 19 grudnia 2019 o godz. 18:39

  Bardzo możliwe ze wody rzeczne naniosły osady na wysokość 6-8 metrów. Mozliwe też że ten tur zapadł sie w jakimś grzązawisku. W końcu niedaleko było starorzecze.

 • 19 grudnia 2019 o godz. 18:54

  @Marek Garej: Bardzo dziękuję za wypowiedź.

 • 19 grudnia 2019 o godz. 21:08

  @marek garej, jesteś tak bystry jak Gajewska i Jachira razem wzięte. :D

 • 20 grudnia 2019 o godz. 09:26

  nie wiem co mam o tym turze sądzić. Hołownia się jeszcze nie wypowiedział więc nie wiem. Petru i Palikot już się nie wypowiadają na każdy temat, więc czekam.

 • 20 grudnia 2019 o godz. 09:37

  marek garej – dlaczego tylko dziki? Dlaczego jesteś salmonellofobem i nie bronisz salmonelli? Strasznie silny ten kościół i pis w Dani i Niemczech muszą być, bo tam to dopiero dziki powybijali. Tyle dzików to nawet nie mamy ile tam wybijają.

 • 20 grudnia 2019 o godz. 12:02

  Zac – weź stoperan bo znów ci sie ulewa

 • 20 grudnia 2019 o godz. 15:27

  Do .ostrapompka. Przepraszam ile masz lat ,możemy wymienić się twoją wiedzą ma temat Turów z Bródna. Tylko nie leć teraz po stoperan paziu.

 • 20 grudnia 2019 o godz. 15:39

  Do.ostrapompka jesteś tam napinaczu.

 • 6 stycznia 2020 o godz. 22:53

  Ostatni tur zginął w Polsce. Znaczy to że polscy władcy i królowie i myśliwi najlepiej dbali o dziką zwierzynę. Pozdrawiam Wiktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.