Anna i Maria z powrotem na Targówku (na razie w częściach)

11
Share

Wczoraj w nocy rozpoczął się transport na Bródno tarcz do kopania tuneli metra.

 

W nocy z wtorku na środę (14/15.01) mieszkańcy okolic skrzyżowania ul. Kondratowicza i Łabiszyńskiej usłyszeli nowy hałas. To były transporty tarcz TBM, które wkrótce zaczną kopać tunele II linii metra na Bródnie.

Do dzielnicy wróciły pierwsze elementy tarcz „Anna” i „Maria”. Znamy je dobrze, bo to one przed trzema laty wydrążyły metro na Targówku Mieszkaniowym.

TBM to skrót od angielskiego „Tunnel Boring Machine” (choć naszym zdaniem „Tarcza Budowy Metra” też brzmi nieźle ;). Każda taka maszyna mierzy blisko 100 metrów i waży ponad 600 ton.

„Anna” i „Maria” są tak wielkie, że muszą być transportowane na lawetach w kawałkach i tylko nocą (po godz. 22), żeby nie zakłócać ruchu. Kolejne transporty, takie jak z dzisiejszej nocy, będą się więc powtarzały przez najbliższy tydzień.

Po przywiezieniu wszystkich elementów tarcz rozpocznie się ich montaż – potrwa on co najmniej miesiąc. Rzecznik budowy metra podaje na portalu transport-publiczny.pl, że pierwsza z maszyn zacznie drążyć tunel najpóźniej na przełomie marca i kwietnia (a druga około miesiąc później).

Dwa tunele pod Bródnem i Zaciszem powinny zostać wydrążone do końca 2020 roku. Tarcze na powierzchnię „wyjdą” na przedłużeniu ulicy Pratulińskiej, obok Askenazego i Zamiejskiej. To dlatego ten odcinek ulicy, rozdzielający Zacisze i Targówek Mieszkaniowy, będzie zamknięty aż do 2021 roku.

 

Pierwszy element tarczy TMB „ląduje” obok Armita na Kondratowicza / fot. Metro Warszawskie

Tarcza Anna (ta sama, która teraz wraca na Bródno) na budowie metra na Targówku Mieszkaniowym / fot. archiwum/UM Warszawa

 

Raporty z budowy metra na Bródnie i Zaciszu

 

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx