McDonald’s w zabytkowym domu kolejowym już otwarty

16
Share

Jak wam się podoba połączenie zabytku z nowoczesnością?

 

Dziewiętnastowieczny dom z czerwonej cegły przy ul. Radzymińskiej 94 na Targówku (przy przystanku „Piotra Skargi”) dostał nowe życie. Od kilku dni działa w nim – oraz w połączonym szklanym łącznikiem dobudowanym budynku – fast food firmy McDonald’s.

To pierwsza tego typu inwestycja McDonald’s, łącząca historyczny obiekt z nowym budynkiem. Elementy, które nadawały się do rekonstrukcji zostały zabezpieczone i odrestaurowane zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi. Zniszczone fragmenty budynku zostały odtworzone, również w oparciu o projekt zatwierdzony przez konserwatora” – opisuje Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska.

Co było wcześniej w miejscu McDonaldsa na Targówku?

Parterowy budynek wzniesiono z czerwonej cegły pomiędzy 1875 a 1900 rokiem (dokładna data nie jest znana) jako dom kolejowy przy Kolei Warszawsko–Petersburskiej. Bez szwanku przetrwał dwie wojny światowe. Przez dziesięciolecia mieszkali tu pracownicy kolei – ale ostatnich stałych mieszkańców wykwaterowano na początku XXI wieku.

Potem piękny dom przeżywał kłopoty. Stopniowo tracił szyby i metalowe elementy, pomieszkiwali w nim bezdomni, który spowodowali kilka pożarów. Kilka lat temu temu znaleziono w nim samobójcę, którego ciało – według osiedlowej legendy – wisiało na sznurze przez trzy miesiące, gdy obok codziennie przewijały się tysiące osób. Jakiś czas potem przez kilkanaście miesięcy mieścił się w nim punkt skupu złomu.

Aż wreszcie w 2019 roku zabytkowym domem na Targówku zainteresował się McDonald’s.

W jakich godzinach jest otwarty McDonalds na Radzymińskiej?

Fast food zbudowano w wyjątkowo szybkim tempie. Uruchomiono go przed terminem (koniec inwestycji planowano dopiero na 31 stycznia 2020 roku).

Restauracja McDonald’s na Radzymińskiej na Targówku jest otwarta codziennie w godzinach 6:00 – 24:00. Menu śniadaniowe obowiązuje od poniedziałku do piątku do godz. 10:30, zaś w weekendy do godz. 11:00. W pozostałych godzinach dostępne są klasyczne burgery marki, z legendarnym Big Makiem na czele. Przy fast-foodzie funkcjonuje też McDrive dla kierowców samochodów oraz strefa kawiarniana McCafe.

W lokalu (głównie w nowej, dobudowanej części) przygotowano 175 siedzących. Gdy będzie ciepło, będzie też można skorzystać z zewnętrzego „ogródka” dla 72 osób. Jest także parking dla 19 samochodów osobowych – ale już niedługo będzie można zaparkować tuż obok, na parkingu sklepu Biedronka, który właśnie jest wykańczany i wkrótce także będzie otwarty.

 

Kilka zdjęć XIX-wiecznego domu kolejowego podczas przebudowy na restaurację McDonalds:

A tak ten sam zabytkowy budynek wyglądał przed przebudową:

zdjęcie na górze: McDonald’s przy Radzymińskiej 94 na Targówku w Warszawie w 2020 roku / fot. mat. prasowe

pozostałe zdjęcia: archiwum targowek.info

 

16
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx