Przetarg na spalarnię (kolejny) opóźnia się (znowu)

5
Share

Rozbudowa spalarni śmieci na Targówku Fabrycznym wciąż stoi pod znakiem zapytania.

 

Oddala się rozstrzygnięcie najważniejszego przetargu na Targówku Fabrycznym. Piszemy oczywiście o „zaprojektowaniu i rozbudowie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) w Warszawie” – czyli w skrócie o rozbudowie spalarni śmieci na Targówku przy ul. Gwarków/Zabranieckiej.

Pierwotnie ten ogłoszony w sierpniu 2019 roku przetarg miał zakończyć się już w październiku ubiegłego roku. Potem termin składania ofert przesuwano kilkukrotnie, ostatnio na koniec stycznia 2020 roku – ale to też jest już nieaktualne. Teraz MPO zamierza czekać na ofery chętnych do rozbudowy spalarni do 27 lutego 2020 roku. I wcale nie jest pewne, że to ostateczna data.

Rozbudowana spalarnia śmieci przy ul. Zabranieckiej (formalnie ul. Gwarków) będzie w stanie przekształcać w prąd i ciepło rocznie ponad 300 tys. ton odpadów z całej Warszawy. MPO zamierza zapłacić za tę inwestycję 955,7 mln zł netto (1,17 mld zł brutto) lecz im bardziej wydłuża się przetarg, tym większe ryzyko że chętni do rozbudowy spalarni zażądają jeszcze więcej pieniędzy.

Przypomnijmy, że to już drugi przetarg – w pierwszym, ostatecznie unieważnionym, zbliżoną kwotę zaoferowała tylko firma z Chin. Potem oskarżona o „wprowadzenie w błąd co do spełnienia warunków udziału w postępowaniu” i wykluczona z przedsięwzięcia.

Nawet jeśli uda się otworzyć koperty z ofertami 27 lutego, to ostateczne rozstrzygnięcie przetargu nastąpi znacznie później. Teraz realna wydaje się najwcześniej druga połowa 2020 roku. Rozbudowana spalarnia na Targówku, która według pierwotnych planów miała zostać uruchomiona w 2015 roku, na pewno już więc nie ruszy przed 2024 rokiem. A i to wydaje się obecnie dość optymistycznym założeniem.

 

Tak będzie wyglądała spalarnia na Targówku (jeśli będzie)

Miejscy aktywiści: spalarnia śmieci jest już bez sensu

 

zdjęcie na górze: wizualizacja rozbudowanej spalarni odpadów na Targówku Fabrycznym / mat. MPO

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx