Czy do nowej szkoły będzie jakikolwiek dojazd?

54
Share

Nowa szkoła podstawowa na Targówku rośnie w oczach. Niestety, nie możemy powiedzieć tego samego o drogach, które mają do niej prowadzić.

 

Szkoła podstawowa nr 398 w Warszawie, pierwsza publiczna podstawówka budowana w dzielnicy Targówek od ponad 30 lat, ma zacząć działać 1 września 2020 roku.

Inwestycja na byłym polu PGR trwa od blisko roku, i choć zakończy się „na styk” na sam koniec wakacji, nie ma raczej wątpliwości, że za niewiele ponad pół roku dzieciaki z Targówka zaczną naukę w nowej placówce.

O ile tylko zdołają do niej dotrzeć – bo w tej chwili przyszłą podstawówkę ze wszystkich stron otaczają hałdy brudnego piachu. Obecnie do szkoły nie prowadzi żadna ulica ani chociaż utwardzona droga!

Jak to możliwe?

SP 398 powstaje na środku byłego pola PGR. Wokół deweloperzy stawiają nowe osiedla mieszkaniowe („Amsterdam” oraz „Nowy Targówek„). Teoretycznie do szkoły mają prowadzić aż trzy ulice z trzech stron. Wszystkie jednak na razie istnieją tylko na papierze.

Główny dojazd do szkoły nr 398 ma prowadzić ulicą Rembrandta, która aktualnie urywa się w połowie, na wysokości nowych bloków. Urząd dzielnicy planuje przedłużenie Rembrandta do szkoły, są na to nawet pieniądze w budżecie Targówka na 2020 rok – ale urzędnicy jeszcze nie zaczęli przetargu na jej budowę. Nie ma już najmniejszych szans, żeby w pół roku udało się ten przetarg ogłosić, przeprowadzić i rozstrzygnąć, a potem zbudować regularną miejską ulicę o długości 150 metrów.

Drugi dojazd do nowej szkoły ma biec od przedłużenia ulicy Rolanda i Nowotrockiej. Choć miasto zapowiadało to przedłużenie już w 2017 roku jako jedną z „rekompensat” za skasowanie trasy i mostu Krasińskiego, do dziś nie ma po nim śladu. O samej Nowotrockiej nawet żal wspominać.

W planach jest jeszcze trzeci dojazd do szkoły. Właściwie to wąska, boczna droga pożarowa o długości 90 metrów, mająca oddzielać teren szkoły od bloków i łączyć ulicę Rembrandta ze skwerem Dubickiego. Swego czasu teren, na którym leży, był przedmiotem ostrego sporu pomiędzy urzędem dzielnicy, a deweloperem budującym „Osiedle Amsterdam”.

Paradoksalnie ten boczny dojazd pożarowy jako jedyny ma jeszcze szansę powstać przed otwarciem szkoły. Właśnie trwa przetarg na budowę uliczki, obecnie zwanej „111KD-D”, a w przyszłości mającej mieć imię Pieta Mondriana. Jeśli znajdą się chętni na budowę za cenę oferowaną przez dzielnicę (493 tys. zł bez VAT), jeśli po przetargu nie będzie odwołań, jeśli wykonawca wejdzie w terminie i jeśli bez opóźnień przeprowadzi inwestycję – to ta droga ma być zbudowana do 30 czerwca i oddana do eksploatacji do 31 sierpnia 2020 roku.

Jak dotrzeć do nowej szkoły?

W najlepszym wariancie, 1 września 2020 roku boczna droga pożarowa będzie jedynym bezpośrednim dojazdem do szkoły podstawowej nr 398.

Jeżeli i ona nie powstanie na czas, uczniowie nowej podstawówki na Targówku będą musieli się do niej przedzierać na piechotę przez plac budowy. Lub – wygodniej, ale dłużej – iść kilkaset metrów przez skwer Dubickiego od strony ulicy Samarytanka.

Ale potem też będą iść przez plac budowy, bo przecież na terenie placówki będą trwały prace przy jej kolejnych etapach: budowie przedszkola oraz hali sportowej.

Szkoła podstawowa nr 398 już w budowie, ale dalej bez dróg dojazdowych / fot. targowek.info

Projekt przyszłej szkoły. Obecnie trwa przetarg na budowę drogi oznaczonej jako „111KD-D”. Po innych zaznaczonych na planie drogach nie ma nawet śladu.

 

Czytaj też: Jaki będzie obwód szkoły na Rembrandta (eks „Gilarskiej”) 

 

54
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx