„Decyzja polityczna o zmianie kształtu naszego domu kultury została podjęta poza społecznością Zacisza oraz zespołu Domu Kultury Zacisze”.
Protest przeciwko zadziwiającym, nie konsultowanym z nikim planom połączenia dwóch targóweckich domów kultury – „Świtu” z Bródna i „Zacisza” z Zacisza – zatacza coraz większe kręgi. Wczoraj (w środę) głos w tej sprawie zabrali pracownicy DK Zacisze. Poniżej przekazujemy ich oświadczenie, opublikowane na oficjalnej stronie internetowej placówki:
Stanowisko Zespołu Domu Kultury Zacisze w sprawie połączenia instytucji
50 lat temu Dom Kultury Zacisze zbudowali mieszkańcy, bo wierzyli, że kultura i miejsce spotkań są ważne.
Przez wszystkie lata zespół domu kultury z sukcesami odpowiadał na potrzeby społeczności lokalnej. Potwierdzeniem tego są wyniki ostatniego badania odbiorców oferty kulturalnej, którzy bardzo wysoko ocenili działania merytoryczne – wydarzenia, warsztaty i zajęcia.
Instytucje podlegające łączeniu zostają wykreślone z rejestru instytucji kultury i konsekwencją jest zakończenie ich bytu prawnego. Oznacza to również, że przestaje istnieć Dom Kultury Zacisze z tradycją ponad 50 letnią.
Największą wartością, którą należy zachować jest różnorodność dwóch domów kultury. To stanowi o ich atrakcyjności, konkurencyjności, bardzo dobrym dopasowaniu lokalnym, identyfikacji grup odbiorców z tymi miejscami, wpływie mieszkańców na program i podejmowane działania.
Argumentem przedstawianym za połączeniem są m.in. finanse np. wygospodarowanie środków na bezpłatne warsztaty. Chcielibyśmy poznać analizę finansową i plan finansowy tego projektu. W obecnych budżetach domów kultury dotacja podmiotowa jest zbyt niska i nawet po dodaniu wypracowanych środków domy kultury nie mogą sobie pozwolić na prowadzenie bezpłatnej edukacji artystycznej.
Tematem bardzo ważnym dla Domu Kultury Zacisze jest rozbudowa – obiecana, zaplanowana, z koncepcją zapłaconą z pieniędzy mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego. Ważne jest zachowanie samodzielności Domu Kultury Zacisze z dyrektorem, który tu, na miejscu dopilnuje gromadzenia dokumentacji i procesu rozbudowy.
Mamy nadzieję, że rozbudowa w związku z rozlicznymi planami tworzenia filii nie jest zagrożona. Byłaby to ogromna strata dla Zacisza. Jest to od wielu lat bardzo oczekiwana inwestycja przez mieszkańców, która już raz w 2012 roku była odłożona.
Reasumując:
Dom Kultury Zacisze to prężnie działająca instytucja kultury, którą cechuje lokalność, bliskość człowieka, dialog z mieszkańcami, bogata oferta na wysokim poziomie, profesjonalna kadra, rozpoznawalność. Mamy dobrą markę i dobre oceny naszej działalności.
Zastanawia fakt, jak ma się koncepcja połączenia domów kultury w kontekście celów zawartych w nowej strategii Warszawy 2030, dla przykładu:
Punkt 1,2 odpowiedzialna wspólnota – czyli wspólnie decydujemy o naszym mieście. Nic o nas bez nas jako podstawa działania. Pytanie: gdzie narodził się pomysł połączenia instytucji? Jak szerokie konsultacje społeczne zostały przeprowadzone? Czy mieszkańcy Zacisza mogli wypowiedzieć się na ten temat?
Odpowiadając: mieszkańcy Zacisza nie znali planu połączenia, nie zostali zapytani o zdanie. Są pozbawieni wpływu na kształt ich otoczenia.
Nawiązując dalej do strategii Warszawy. Punkt 4,1. Rozwijamy nasz twórczy potencjał – czyli wspomniana wcześniej różnorodność dająca mieszkańcom Targówka wybór.
Decyzja polityczna o zmianie kształtu naszego domu kultury została podjęta poza społecznością Zacisza oraz zespołu Domu Kultury Zacisze.
Zespół Domu Kultury Zacisze
Przypomnijmy – szerzej pisaliśmy o tym na targowek.info w zeszłym tygodniu – że do połącznia dwóch domów kultury prą współrządzący dzielnicą Targówek lokalni radni Platformy Obywatelskiej i Spółdzielni Bródno. Ci sami, którzy obsadzili swoimi ludźmi już dwie inne duże instytucje w dzielnicy.
Przykładowo w Centrum Kultury i Aktywności na Targówku Fabrycznym dyrektorem jest była wiceburmistrz Targówka Agnieszka Szmulewicz (Spółdzielnia), zaś organizacją imprez zajmuje się inna eks-wiceburmistrz Dorota Kozielska (PO). Z kolei bródnowskim „Świtem” obecnie rządzi bez konkursu – jako pełniąca obowiązki dyrektora – Lidia Krawczyk, związana z szefem targóweckiej PO Krzysztofem Miszewskim. Natomiast imprezy organizuje Aneta Wyczółkowska, aktualna radna Targówka (PO).
Ale być może to oczywiście tylko zbieg okoliczności. Ostateczną decyzję w sprawie połączenia domów kultury „Świt” i „Zacisze” podejmie Rada Warszawy.
Co im do tego? Protest jest nielegalny.
Targówiecy radni mają w… protesty.
Partykularny interes radnych z ratusza jest ważniejszy niż interes mieszkańców Zacisza. Zacisze to nie nie elektorat „Spółdzielni Bródno”. MY się dla Nich nie liczymy. Finanse, polityka, wpływy są nadrzędne w stosunku do potrzeb lokalnej społeczności. Bródno i spółdzielcy i tak będą na nich głosować!!
Zostawcie DK Zacisze w sPOkoju
Problemem są tak naprawdę radni. Ich liczba jest znacznie zawyżona. Rada powinna iść do lamusa w dobie internetowej. Mieszkańcy mogą sami decydować o budżecie. Resztą zajmą się nie poddani partyjnym presjom urzędnicy. I tak radni zajmują się swoimi fuchami w miejskich spółkach i zarabianiem na spłacenie kredytu za mieszkanka w stolicy zamiast dogłębnego wsłuchiwania się w potrzeby lokalnych społeczności. Rada to działała, gdy zakładali ją mieszkańcy w latach 90.
Połączenie to nie likwidacja. Zmniejszanie balastu biurowego http://www.megashow.pl Faktem jest, że rozbudowa miała być realizowana, a jej nie ma…
„Z kolei bródnowskim „Świtem” obecnie rządzi bez konkursu – jako pełniąca obowiązki dyrektora – Lidia Krawczyk, związana z szefem targóweckiej PO Krzysztofem Miszewskim.”. W jakim sensie związana, czy autor sugeruje, że nie żyją po Bożemu? bez ślubu?
wystarczy że ją wsadził na stanowisko bez konkursu i teraz chcą zniszczyć dom kultury zacisze dorywając się do rzetelnie wypracowanych przez zacisze środków.
jak wybieraliście tak macie :)
DK Świr to nic dobrego, już sama nazwa jest podejrzana.
Świr to ty jesteś
Nie.
Po przejęciu DK Zacisze zacznie się powolna pacyfikacja niepokornych Zaciszan. Będą oczerniani miejscowi działacze nieprzychylni PO. Będą podkreślane wątpliwe zasługi aktywistów związanych z PO. Znikną spotkania s sybirakami i żołnierzami AK wspominającymi Powstanie Warszawskie. Pojawią się odczyty na temat GENDER , spotkania z drag qeen i osobami oswajającymi odmienności seksualne. Jednym słowem DK Zacisze miał charakter zbyt konserwatywny i staroświecki. Należy (zdaniem radnych PO) trochę tu przewietrzyć i wpuścić więcej lewicowych wiatrów. Oby ta przepowiednia się nie sprawdziła.
Kolejny(a) zakażony(a) pesymizmem i realzujący(a) plan systemowego wzbudzania niepkojoju, bądź wręcz zastraszania społeczeństwa.
Za takie postępowanie powinno się karać.