Skok na domy kultury. PO bierze wszystko

30
Share

W cieniu ważnych ogólnopolskich wydarzeń, w tym samym czasie gdy PiS dewastuje prawo i niszczy niezależność sądów w Polsce, Platforma Obywatelska robi własny skok na władzę. Malutki w skali kraju, ale wielki w skali warszawskiej dzielnicy Targówek.

 

W ostatni piątek (7 lutego 2020) prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nadał dwa stanowiska dyrektorskie na Targówku – w Domu Kultury „Świt” oraz Domu Kultury „Zacisze” – osobom nieszczególnie znanym ze związków z kulturą, ale za to dobrze znanym ze związków z PO.

Nowa dyrektor DK Świt

Oficjalnie i bez konkursu dyrektorem DK „Świt” została Lidia Krawczyk.  Pani Krawczyk rządziła „Świtem” jako „pełniąca obowiązki” już od lata 2019 roku, gdy zastąpiła odwołanego z zaskakujących okolicznościach zasłużonego, wieloletniego dyrektora tej placówki Jacka Białka. Teraz została formalnie dyrektorem, od razu na 7-letnią kadencję.

Oficjalny biogram Lidii Krawczyk nigdzie nie jest dostępny. Jedyne co wiadomo, to że przez wiele lat pracowała w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych – niesławnej samorządowej firmie, będącej „przechowalnią” dla dziesiątków działaczy PO. Do dziś pracuje w niej m.in. szef targóweckiej Platformy Krzysztof Miszewski. O MJWPU jeszcze za chwilę napiszemy.

Nowy dyrektor DK Zacisze

O ile oficjalnego powołania Lidii Krawczyk można się było spodziewać, to nowy dyrektor domu kultury „Zacisze” jest zaskoczeniem. Od ostatniego piątku „pełniącym obowiązki” dyrektora w tej placówce jest Rafał Dworacki, który zastąpił zasłużoną, wieloletnią dyrektor Bożennę Dydek. Pani Dydek w grudniu podała się do dymisji, ale miała kierować „Zaciszem” jeszcze do końca marca 2020 r.

O Rafale Dworackim wiemy ciut więcej. To prominentny działacz PO w dzielnicy, który nawet przez chwilę (od grudnia 2017 r. do listopada 2018 r.) był wiceburmistrzem Targówka. Wcześniej pracował we wspomnianej Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, a ostatnie miesiące „przezimował” w innej samorządowej instytucji: Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy na stanowisku zastępcy dyrektora. O targóweckiej Bibliotece jeszcze za chwilę napiszemy.

Dyrektor Centrum Kultury i Aktywności

Warszawska dzielnica Targówek prowadzi trzy samorządowe domy kultury. Ten trzeci, najnowszy, to „Centrum Kultury i Aktywności” na Targówku Fabrycznym. Tutaj nie było problemów z pozbywaniem się zasłużonych dyrektorów – od początku (czyli od niewiele ponad roku) dyrektorem CKiA jest Agnieszka Szmulewicz, była wiceburmistrz Targówka z ramienia koalicji PO i Spółdzielni Bródno.

Co ciekawe, pani Szmulewicz została odwołana ze stanowiska wiceburmistrza w grudniu 2017 roku, żeby zrobić miejsce w zarządzie dzielnicy właśnie dla Rafała Dworackiego. Parę miesięcy pomiędzy tym wydarzeniem, a zajęciem stołka w CKiA, przeczekała na posadzie… zastępcy dyrektora Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

Aha, ponieważ Agnieszka Szmulewicz nawet bardziej niż z PO jest związana ze Sławomirem Antonikiem, burmistrzem Targówka i prominentnym działaczem Spółdzielni Bródno, w targóweckim Centrum Kultury i Aktywności znajdziemy jeszcze jedną eks-wiceburmistrz, tym razem już bezpośrednio związaną z PO Dorotę Kozielską.

Połączenie domów kultury Świt i Zacisze

Jak dyrektorskie decyzje Rafała Trzaskowskiego wpłyną na inny pomysł Platformy Obywatelskiej na Targówku dotyczący domów kultury w naszej dzielnicy: połączenia „Świtu” i „Zacisza” w jedną instytucję?

Prą do tego na siłę targóweccy radni PO, budząc cichy sprzeciw pracowników DK Świt i głośny protest pracowników DK Zacisze. Przeciwko jest też coraz więcej mieszkańców. Jeden z nich napisał petycję, którą podpisało już blisko 400 osób.

„My niżej podpisani nie zgadzamy się na połączenie Domu Kultury Zacisze z Domem Kultury Świt.

Pomysł ten został opracowany w wąskim gronie radnych Dzielnicy Targówek i zgłoszony przez nich niespodziewanie. Nie był wcześniej konsultowany ani z lokalną społecznością, ani z korzystającymi z zajęć, ani z pracownikami Domu Kultury Zacisze.

Za pomysłem nie stoją ani analizy społeczne, ani ekonomiczne. Radni-pomysłodawcy – w toku dyskusji internetowych oraz w czasie obrad w Radzie Dzielnicy – nie byli w stanie odpowiedzieć, jakie skutki przyniesie połączenie Domów Kultury” – czytamy w internetowej petycji, którą można podpisać tutaj.

Decyzję o połączeniu domów kultury, podobnie jak o nominacjach na ich dyrektorów, nie zapadają jednak bezpośrednio na Targówku. O tym decydują prezydent miasta oraz radni całej Warszawy. Czyli warszawska Platforma Obywatelska.

 

Agnieszka Szmulewicz i Rafał Dworacki

Agnieszka Szmulewicz i Rafał Dworacki (pierwsi z prawej) – wierni współpracownicy PO na Targówku, którzy świetnie odnaleźli się w kulturze / fot. archiwum/Facebook/Platforma Obywatelska Koło Targówek

 

 

30
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx