Zmiana nazwy ulicy Samarytanka

24
Share

Dla ścisłości tylko części tej ulicy. Która, jak się okazuje, w ogóle nigdy nie nazywała się „Samarytanka”!

 

O targóweckim odcinku ulicy Samarytanka – tym obok działek i nowych bloków, bliżej ul. św. Wincentego – zrobiło się głośno przed dwoma miesiącami. W połowie grudnia bez uprzedzenia (a początkowo także bez odpowiedniego oznakowania) urzędnicy zablokowali na niej przejazd, kładąc w poprzek drogi betonowe zapory.

Teraz odcinek tej ulicy pomiędzy Dalanowską i św. Wincentego czekają dalsze zmiany: nowa nazwa.

Formalnie nie jest to zmiana starej nazwy, ale nadanie zupełnie nowej, bo okazało się że w miejskiej dokumentacji ulica Samarytanka kończy się gdzieś pomiędzy ulicami Gilarską i Korzona. Jak stwierdzili urzędnicy, na pozostałym odcinku tej ulicy, w kierunku ul. Wincentego, „Samarytanka” jest nazwą zwyczajową, nie mającą podstaw prawnych.

Dlatego teraz chcą uregulować nazwenictwo. I wymyślili dla odcinka pomiędzy ul. Dalanowską a św. Wincentego nową nazwę. Brzmi ona: Na Nowinach.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, nazwa „Na Nowinach” nawiązuje do nazw okolicznych ulic: Niwa, Płosa, Miedza, oddających dawny rolniczy charakter tego terenu, czyli eks-pola PGR. „Nowina” w dawnej polszczyźnie oznaczała grunt świeżo wzięty pod uprawę.

Nazwę tę zaopiniowała już pozytywnie komisja ds. nazewnictwa miejskiego m.st. Warszawy, a w najbliższą środę (26 lutego) będą nad nią głosowali radni dzielnicy Targówek.

Przyszła ulica Na Nowinach to wąska, pełna dziur, gruntowa droga, na której deweloperzy masowo stawiający dookoła nowe bloki położyli betonowe płyty. Do czasu zablokowania tego odcinka przez zapory był to też często używany skrót w kierunku ul. św. Wincentego.

Co ciekawe, urzędnicy wciąż mają wobec tej drogi wielkomiejskie plany. „Docelowo, wraz z ulicą Samarytanka, będzie ważnym ciągiem komunikacji samochodowej w tym rejonie miasta” – czytamy w uzasadnieniu uchwały nadającej nazwę ulicy Na Nowinach.

Na zdjęciach: zagrodzona betonowymi zaporami ulica, jak się okazuje, nie Samarytanka – lecz przyszła Na Nowinach  / fot. archiwum targowek.info

 

24
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx