Autobusów mniej… ale więcej. Jak wam się jeździ po Targówku?

13
Share

Władze Warszawy awaryjnie kombinują w rozkładach komunikacji miejskiej. Większość autobusów na Targówku jeździ rzadziej – ale nie wszystkie.

 

Od wczoraj (poniedziałku, 23 marca) stołeczna komunikacja jeździ w dni powszednie według sobotniego rozkładu jazdy. Przyczyna jest prosta i smutna: z powodu epidemii koronawirusa z publicznego transportu korzysta wielokrotnie mniej pasażerów niż zazwyczaj – a równocześnie z tej samej przyczyny w ZTM zaczyna brakować kierowców.

Niestety, nie wszystko się udało. W części kursów, szczególnie w porannym szczycie, było wczoraj ciasno (choć wciąż luźniej niż przed epidemią) i niemożliwe było zachowanie zalecanego odstępu 1,5 metra pomiędzy pasażerami.

Dotarły do nas informacje o szczególnie zapełnionych ludźmi porannych kursach autobusów 160, 512 i 190. A także o zatłoczonych przegubowcach z Marek, podjeżdżających rano pod stację metra przy Trockiej:

Z drugiej jednak strony, w wielu innych autobusach było wczoraj zupełnie pusto. Szczególnie po godzinie 9 na Targówku i na trasie z dzielnicy w stronę centrum Warszawy często widać było autobusy wiozące raptem po kilku pasażerów. Pustkami przez cały dzień świeciło też metro.

Zarząd Transportu Miejskiego podkreśla, że choć autobusy kursują według sobotnich rozkładów jazdy, w godzinach szczytu niektóre linie zasilone są o dodatkowe pojazdy. Czyli generalnie autobusy jeżdżą rzadziej – ale niektóre częściej.

Od dzisiaj (wtorku) na liniach 500 i 190 dodatkowe autobusy pojawią się już w tzw. „wcześniejszym szczycie porannym”, czyli jeszcze przed godziną 6 rano.

Dodatkowe autobusy są też w szczycie na następujących liniach jeżdżących przez naszą dzielnicę: 138, 145, 527 (to od wczoraj) oraz 199 i 340 (od dzisiaj).

Czy to wystarczy? Nie wiadomo. Wiadomo, że władze mogą jeszcze bardziej „przerzedzić” komunikację. Np. z powodu koronawirusa w ukraińskim Kijowie (3 mln mieszkańców) od tygodnia całkowicie jest wyłączone metro, a od wczoraj kijowskimi autobusami i tramwajami mogą jeździć tylko osoby ze specjalnymi pozwoleniami…

Chętnie poznamy wasze opinie o obecniej jeździe komunikacją miejską po Targówku. Zapraszamy do komentowania.

Przeczytaj też: Kwarantanna? A place zabaw są pełne dzieci 

zdjęcie: UM Warszawa

 

13
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx