Co się dzieje w Szpitalu Bródnowskim? Dramatyczne informacje, dziesiątki zarażonych [AKTUALIZACJA]

50
Share

Epidemia koronawirusa szaleje w szpitalu przy ul. Kondratowicza. Oficjalnie wirus zaraził tam już 10 osób, ale według informacji targowek.info znacznie więcej.

 

Zacznijmy od tego, co wiedzieliśmy oficjalnie do wczoraj: w Szpitalu Bródnowskim przy ul. Kondratowicza stwierdzono dwa przypadki zachorowania koronawirusem – w tym tygodniu zakażona została pielęgniarka, wcześniej lekarz.

Ale to tylko drobna część prawdy o tym, co wydarzyło się w ostatnich dniach w szpitalu na warszawskim Targówku.

Szpital Bródnowski: oficjalnie 10 zakażonych osób

Władze placówki w piątek (27 marca) potwierdziły, że w Szpitalu Bródnowskim rozpoznane zostały dwa ogniska wirusa SARS-CoV-19. Jedno z nich znajdowało się na oddziale chorób wewnętrznych i gastroenterologii (zamkniętym od 20 marca), drugie na oddziale chorób wewnętrznych, kardiologii i nadciśnienia tętniczego (zamkniętym od 24 marca).

Na pierwszym z tych oddziałów zarażony został nie tylko lekarz, ale też 3 pacjentów. Na drugim nie tylko pielęgniarka, ale także kolejny lekarz oraz 4 innych pacjentów. Czyli, według stanu na piątek rano, łącznie w bródnowskim szpitalu zakaziło się koronawirusem aż 10 osób.

Dlaczego tak się stało? Nasz informator ze Szpitala Bródnowskiego uważa, że to w dużej mierze wynik błędnych decyzji podjętych 20 marca rano, czyli po pierwszej informacji o pierwszym zarażonym lekarzu.

 – Wysłano do pracy personel z bezpośredniego kontaktu z chorym lekarzem bez zabezpieczenia. Nie zabezpieczono odzieżą ochronną oddelegowanych do pracy na oddziale gastroenterologii pracowników z innych oddziałów. Ani nie podjęto decyzji o izolacji pacjentów z oddziałów konsultowanych przez chorego lekarza – podaje informator targowek.info

Dr Piotr Gołaszewski, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego,  usprawiedliwia sytuację.

Zgłoszenie telefoniczne [o pierwszym zarażonym lekarzu z oddziału chorób wewnętrznych i gastroenterologii] nastąpiło w dniu 19 marca 2020 r. o godzinie 19-stej z minutami. Zadzwonił sam lekarz. Tu warto zauważyć, jaki mechanizm towarzyszy tego typu sytuacjom. Zrozumienie tego mechanizmu jest dla nas kluczowe w potencjalnych  kolejnych zdarzeniach. Lekarz informuje nas po otrzymaniu wyniku. Jeśli nie ma wcześniej żadnych przesłanek – czyli objawów – aby „wycofać” taką osobę z dyżuru, to rozpoczyna się ogromna praca oparta o procedury, ale także logikę – mówi targowek.info Piotr Gołaszewski.

– Proszę zwrócić uwagę, że to osoba, która dyżuruje w różnych miejscach. My znamy tylko Jego zobowiązania u nas. Nie wiemy dokładnie gdzie i kiedy nastąpił skuteczny kontakt i tym samym zarażenie. Musimy działać uwzględniając mocno realne momenty obecności tej osoby w Oddziale, kto mógł towarzyszyć i na jakim etapie rozwoju zakażenia mogło to być – podkreśla rzecznik.

Nieoficjalnie: aż 23 osoby zarażone koronawirusem

To jednak nie koniec. Według naszych – nieoficjalnych – informacji wczoraj po południu do Szpitala Bródnowskiego wróciły wyniki kolejnych testów. Wynika z nich, że koronawirusem zaraziło się kolejne 13 osób, pacjentów szpitala.

To oznacza, że w Szpitalu Bródnowskim na Targówku w Warszawie zaraziły się koronawirusem łącznie aż 23 osoby.

W tej chwili trwa ewakuacja zarażonych pacjentów z Kondratowicza do szpitali jednoimiennych – mówi nasz informator.

Proszę nam uwierzyć, że staramy się postępować nie tylko zgodnie z wieloma instrukcji jakie dostajemy, ale także bazując na wiedzy i doświadczeniu ludzi, którzy wybrali szpital jako miejsce pracy nie z przypadku – zapewnia nas Piotr Gołaszewski.

W szpitalu do maksimum została zwiększona dezynfekcja pomieszczeń oraz ciągów komunikacyjnych. Placówka zapewnia, że dysponuje środkami ochrony osobistej oraz stale zwiększa stany magazynowe tego asortymentu, w miarę dostępności na rynku.

– Nie jest to łatwe w tak wymagającym czasie. Chcemy możliwie najlepiej przeprowadzić nasz szpital przez ten trudny czas, najlepiej dla pacjentów, pracowników i rodzin, które codziennie czekają na nasz powrót z pracy – podkreśla rzecznik Szpitala Bródnowskiego na Targówku.

Na szczęście, jak dotąd, żadna z osób zarażonych koronawirusem w szpitalu przy ul. Kondratowicza nie straciła życia.

AKTUALIZACJA (28.03. godz. 16)

Kilka godzin po publikacji naszego artykułu, władze Szpitala Bródnowskiego potwierdziły w komunikacie informacje o nowych zachorowaniach pacjentów oraz ich ewakuacji do szpitali zakaźnych. Niestety, okazuje się, żę łącznie nowych zakażeń na ul. Kondratowicza było nie 13, ale aż 18.

W związku z dodatnimi wynikami badań otrzymanymi 27.03.20 r. po godzinie 17.30, przekazaliśmy 18 pacjentów z zakażeniem COVID 19 do szpitali o statusie zakaźnych – informuje oficjalnie Mazowiecki Szpital Bródnowski.

 Informujemy również, iż wszystkie pozostałe wyniki badań otrzymane do dziś do godziny 13.00 są ujemne. Oznacza to, iż nie mamy w tej chwili na terenie szpitala żadnego pacjenta ani pracownika z potwierdzonym wynikiem dodatnim badania w kierunku zakażenia COVID 19 – zapewnia w popołudniowym komunikacie dyrekcja szpitala przy ul. Kondratowicza.

 

Informacje o koronawirusie na Targówku – czytaj tutaj

 

zdjęcie: archiwum targowek.info

 

50
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx