„Daj butelce drugie życie”

16
Share

Macie puste butelki po piwie? Możecie oddać je do sklepu bez paragonu. Nie tylko wesprzecie środowisko, ale też zarobicie parę groszy.

 

W Polsce trwa akcja „Daj butelce drugie życie” organizowana przez Grupę Żywiec. Zaledwie połowa konsumentów oddaje butelki zwrotne do sklepów. Dlaczego? Zazwyczaj przeszkodą był brak paragonu, który pozwalał na zwrot. W ramach akcji do 31 sierpnia możemy oddawać butelki zwrotne bez paragonów.  Ponad 7 tysięcy sklepów dołączyło do wspierania środowiska.

Jak to wygląda w praktyce?

W Warszawie i okolicach jest 635 sklepów, do których możemy udać się z butelką bez paragonu i odzyskać 35 gr.  Wystarczy znaleźć na etykiecie napis „Butelka zwrotna” lub ŻGB wytłoczone od spodu. Wszystkie zwrotne mają pojemność 0,5 litra i brązowy kolor szkła. Po oddaniu butelka trafia do browaru, gdzie jest myta w wysokiej temperaturze i sprawdzona pod względem jakości. Taka trafia do ponownego użytku. 

Cel akcji

Oprócz odzyskania drobnej sumy, oddając szkło mamy realny wpływ na środowisko. Zwrotne butelki mogą krążyć nawet 25 razy w ciągu 5 lat, bez potrzeby przetworzenia, a potem trafiają do recyklingu. Akcja ma przede wszystkim na celu ograniczenie śmieci i emisji dwutlenku węgla.

Zwrot butelek na Targówku

Na terenie Targówka, Bródna i Zacisza już 12 sklepów wspiera akcję. Znajdziemy je na ulicach: Kondratowicza, Łabiszyńskiej, Wyszogrodzkiej, św. Wincentego, Krasnobrodzkiej, Rembrandta, Trockiej, Radzymińskiej, Zamkowej, Szmaragdowej, Codziennej i Korzystnej. Zapytaliśmy w jednym ze sklepów: Jak często mieszkańcy zwracają butelki na Targówku? Ekspedientka odpowiedziała, że niestety zdarza się to bardzo rzadko. 

Zdjęcie: pixabay.com

Przeczytaj też: Na Targówku będą butelkomaty, skatepark i tężnia

16
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx