Jutro wybory nowego burmistrza Targówka. Wiemy kto je wygra

12
Share

W nadzwyczajnych koronawirusowych okolicznościach radni Targówka wybiorą w środę w tajnym głosowaniu nowego burmistrza dzielnicy. Chociaż tak naprawdę nic się u nas nie zmieni.

 

O tym, że Sławomir Antonik – wieloletni burmistrz Targówka, stojący na czele dzielnicy z krótką przerwą od 2013 roku – odchodzi ze stanowiska, napisaliśmy jako pierwsi już na początku kwietnia. Pan burmistrz skorzystał z okazji i został prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno. A że prawo nie pozwala na łączenie tych funkcji, bez żalu oddał stołek w urzędzie dzielnicy.

Stanie się to już jutro, 29 kwietnia, gdy radni Targówka wybiorą jego następcę. A właściwie następczynię, bowiem z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością nowym burmistrzem Targówka zostanie Małgorzata Kwiatkowska.

Małgorzata Kwiatkowska (w środku) obok Sławomira Antonika (na lewo od niej) na mocno już nieaktualnym zdjęciu zarządu dzielnicy z początku tej kadencji samorządu. Fot.: archiwum/Facebook/UD Targówek

Burmistrz Targówka Małgorzata Kwiatkowska – kim jest?

Informację o tym, że Kwiatkowska wygra jutrzejsze wybory na Targówku potwierdziły nam nie tylko osoby związane z ratuszem na Kondratowicza. Jej nazwisko jest już także wydrukowane na projekcie uchwały, która będzie głosowana w środę. Decyzja ta jest więc praktycznie pewna.

Małgorzata Kwiatkowska jest równie mocno związana z zarządem Targówka, jak i Spółdzielnią Mieszkaniową Bródno.

To najbliższa współpracowniczka odchodzącego burmistrza Antonika, którego przez ostatnie lata była zastępczynią. Zanim stała się wiceburmistrzem Targówka, była radną naszej dzielnicy, wybraną z komitetu Spółdzielni Bródno.

Jako zastępca burmistrza nadzorowała w ostatnim czasie pracę wydziału działalności gospodarczej, wydziału spraw społecznych i zdrowia oraz wydziału zasobów lokalowych na Targówku.

Rządząca koalicja na Targówku – nic się nie zmieniło

Wybór pani Kwiatkowskiej oznacza, że w naszej dzielnicy de facto nic się zmieni. Wciąż obowiązuje koalicja SM Bródno z Platformą Obywatelską, i wciąż zarząd dzielnicy będzie miał ścisłe powiązania – może nawet jeszcze ściślejsze niż do tej pory – z potężną spółdzielnią mieszkaniową.

Jednak, jak się dowiadujemy, zmiana burmistrza nie przebiega całkowicie bezkonfliktowo. Według naszych źródeł, jeszcze wczoraj do później nocy w targóweckiej Platformie trwały burzliwe dyskusje na temat obsadzenia stanowisk wiceburmistrzów.

Zapewne nowym zastępcą burmistrza zostanie stary działacz i radny SM Bródno Jacek Duczman. Lecz być może na pozycjach wiceburmistrzów nastąpią też inne zmiany.

Rada dzielnicy Targówek – wybory w czasie koronawirusa

Środowa sesja rady Targówka, na której zostanie wybrana Małgorzata Kwiatkowska i jej zastępcy, odbędzie się w niezwykłych okolicznościach. To pierwsze spotkanie naszych radnych od czasu wybuchu epidemii koronawirusa.

Dlatego sesja będzie wyglądała inaczej niż zwykle. Główne obrady odbędą się „standardowo” w sali konferencyjnej urzędu przy ul. Kondratowicza 20. Lecz ze względów bezpieczeństwa – żeby zachować przepisową odległość pomiędzy osobami – radni będą rozproszeni po różnych salach w całym urzędzie. Bedą obserwować sesję online i dopiero podczas samego głosowania przejdą do głównej sali i wrzucą do urny kartę ze swoim głosem. 

Teoretycznie środowa sesja (start 29 kwietnia, godz. 16) jest jak zwykle otwarta dla publiczności. Lecz w związku z koronawirusem urzędnicy tym razem nakłaniają chętnych do rezygnacji z bezpośredniego obserwowania wyborów burmistrzyni i zachęcają do skorzystania z relacji w internecie.

 

Czytaj też: Koronawirus w Urzędzie Dzielnicy? Rzecznik uspokaja 

 

12
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx