Domy Kultury nie będą łączone

2
Share

O projekcie łączącym Domy Kultury na Targówku pisaliśmy wiele razy. Wreszcie mamy pozytywną informacje. 

 

Ostatnia decyzja burmistrza Sławomira Antonika: Dom Kultury „Świt” i Dom Kultury „Zacisze” jednak pozostaną osobnymi instytucjami.

Pomysł o ich połączeniu wyszedł od współrządzących dzielnicą Targówek radnych Platformy Obywatelskiej. Projekt polegał na utworzeniu jednej jednostki organizacyjnej do zarządzania obiektami, które różni historia, charakter, a przede wszystkim oferta.

Projekt radnych napotkał jednak ogromny sprzeciw ze strony pracowników Domów Kultury oraz mieszkańców dzielnicy. Utworzyli oni petycję, która uzyskała setki podpisów.

Dlaczego nie połączą Domów Kultury?

Czy to spowodowało zmianę decyzji rządzących Targówkiem? Nie.

Powodem, dla którego instytucje pozostaną osobnymi jednostkami, jest pogarszająca sytuacja finansowa i… koronawirus. Radni chcieli sfinansować powstanie nowej jednostki, zarządzającej dzielnicowymi Domami Kultury. Ich plany zatrzymała jednak związana z pandemią decyzja rządu, ograniczająca funkcjonowanie jednostek kultury. Połączyło się to z kryzysem gospodarczym – nie ma wątpliwości, że w najbliższym czasie spadnie popyt na płatne oferty kulturalne, co zmniejszy przychody m.in Domów Kultury. 

Dodatkowo pojawił się kolejny problem finansowy. W jednej z placówek nastąpiło uszkodzenie pieca grzewczego, którego naprawa wyniesie ok. pół miliona złotych.

Tak więc konsekwencje pandemii koronawirusa i koszty pokrycia szkód zmuszają do wygospodarowania środków na wsparcie Domów Kultury. Z tego powodu tuż przed zmianą burmistrza Urząd Dzielnicy Targówek poinformował, że „obecnie nie przewiduje się rozpoczęcia formalnej procedury, zmierzającej do utworzenia jednej jednostki organizacyjnej”. 

Zmiany w Domach Kultury jednak są

Połączenie domów kultury nie będzie – ale i tak wiele się w nich zmieniło. Jak niedawno pisaliśmy na targowek.info, wymieniono dyrektorów DK „Świt” i DK „Zacisze”. W obydwu instytucjach rządzą aktualnie osoby nie związane z kulturą, jednak bliskie targóweckiej Platformie Obywatelskiej: „Świtem” Lidia Krawczyk a „Zaciszem” Rafał Dworacki. 

 

Czytaj też: Zmiana warty w SM Bródno. Burmistrz Targówka został prezesem Spółdzielni 

 

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx