Udało się! Ruszyła pierwsza tarcza drążąca tunel metra | | targowek.info

Udało się! Ruszyła pierwsza tarcza drążąca tunel metra

Koronawirus opóźnił, ale nie zatrzymał budowy metra na Bródnie. Dziś ruszyła tarcza TBM, drążąca pierwszy tunel podziemnej kolejki.

 

Pod koniec kwietnia informowaliśmy na targowek.info, że budowa metra na Bródnie załapała opóźnienie. Według pierwotnego planu drążenia tuneli, pierwsza maszyna TBM o imieniu Maria miała rozpocząć pracę na początku kwietnia 2020 roku, zaś druga, TBM Anna, miesiąc później – czyli na początku maja.

Koronawirus spowodował, że te plany stały się nieaktualne. Jednak dzisiaj (4 maja) pierwsza tarcza wreszcie rozpoczęła pracę.

Rozruch maszyny TBM Maria trwał od samego rana. W tej chwili Maria przekopuje już pierwsze (centy)metry tunelu, który połączy ulicę Kondratowicza (tam tarcza jest teraz), przez Zacisze, ze stacją Trocka na Targówku Mieszkaniowym.

 

Maria ruszyła! Drążenie tunelu, który połączy stację Bródno ze stacją Trocka zostało rozpoczęte. Postępy prac…

Opublikowany przez Metro Warszawskie Poniedziałek, 4 maja 2020

 

Tarcza Maria ma przed sobą 2,2 km ciężkiej pracy. Na ulicę Trocką dotrze jesienią. Dopiero wtedy prawdopodobnie ruszy druga tarcza, Anna, która wykopie równoległy tunel.

Postęp prac tarczy można śledzić na stronie Metra Warszawskiego. Informacje o dystansie przebytym przez TBM Maria pod Bródnem będą tam aktualizowane co piątek.

 

zdjęcie: Tarcza Maria rozpoczyna pracę na Bródnie / fot. Facebook Metro Warszawskie

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

15 komentarzy na temat “Udało się! Ruszyła pierwsza tarcza drążąca tunel metra

 • 4 maja 2020 o godz. 19:58

  Kolejny artykuł z d..y

 • 4 maja 2020 o godz. 21:08

  Pytanie czy firma robi coś by niezwłocznie uruchomić drugą tarczę, czy po prostu za pewnik przyjęła że się nie da i już a miasto łyknęło to bez zastanowienia.

 • 4 maja 2020 o godz. 21:33

  Tu chodzi wyłącznie o kasę. Teraz każdy łyknie wymówkę na koronawirusa. Po co płacić dwóm ekipom, jak można odwalić robotę mniejszą ilością pracowników. Pewnie każda inwestycja teraz będzie miała minimum roczne opóźnienie, bo tak jest po prostu taniej. Ciekawe czy ktoś będzie te wymówki chociaż rzetelnie weryfikował.

 • 4 maja 2020 o godz. 21:57

  Opóźnienie podraża i to bardzo ale po prostu oni pierwsze pół roku nic nie robili a teraz znaleźli usprawiedliwienie.

 • 4 maja 2020 o godz. 22:05

  Czy ktoś pamięta, bo jak jeszcze tarcze stały na powierzchni to były na nich imiona, czy Maria to ta od strony pawilonów czy ta od strony parku?

 • 5 maja 2020 o godz. 10:06

  @ Kos – przecież z artykułu jasno wynika która gdzie stała i która ruszyła do pracy. Nie trzabe pamiętać – wystarczy przeczytać.

 • 5 maja 2020 o godz. 11:01

  Artykuł jest trochę zbyt optymistyczny. Fakty są następujące:

  1) Uruchomienie pierwszej tarczy spóźnione o miesiąc
  2) Uruchomienie drugiej tarczy opóźnione o sześć miesięcy
  3) Za opóźnienia zapłaca ostatecznie mieszkańcy stojąć w korkach i znosząc dłużej utrudnienia

  Pytanie co się robi w cellu ograniczenia tych niedogodności. Czy wykonawca szuka możliwości zminimalizacji opóźnień, czy stara się przyspieszyć inne etapy, np. wcześniejsze odtwarzanie nawierzchni i infrastruktury tam gdzie już nie będzę się prowadzić wykopków itp.

  Redakcja mogłaby o to zapytać miasto czy wykonawcę.

 • 5 maja 2020 o godz. 14:48

  Szpak, ale w artykule nie ma niestety informacji który tunel jest teraz wiercony.

 • 5 maja 2020 o godz. 15:05

  Oczywiście, że jest npisane:

  „… W tej chwili Maria przekopuje już pierwsze (centy)metry tunelu, który połączy ulicę Kondratowicza (tam tarcza jest teraz), przez Zacisze, ze stacją Trocka na Targówku Mieszkaniowym…”

  i

  „…Tarcza Maria ma przed sobą 2,2 km ciężkiej pracy. Na ulicę Trocką dotrze jesienią. Dopiero wtedy prawdopodobnie ruszy druga tarcza, Anna, która wykopie równoległy tunel…”

 • 5 maja 2020 o godz. 19:19

  Pięknie. To cieszy , w takim trudnym czasie!!! MAGDALENA

 • 5 maja 2020 o godz. 21:44

  Szpak ale jak przecież napisałem na Kondratowicza są dwie tarcze, widzę że tam nie byłeś jak stały na powierzchni. Obie stamtąd startują i obie dotrą na Trocką. Ja pytałem czy ruszyła ta od strony pawilonów czy ta od strony parku bo nie pamiętam który tunel ma wiercić Maria i tej informacji tu nie ma.

 • 5 maja 2020 o godz. 23:00

  Za onet.pl. Ostanie newsy, oczywiście nie na temat, ale z Naszej dzielnicy. Temat dotyczy IKEA Targówek:

  „IKEA i szturm Polaków. Dlaczego to robimy, wyjaśnia psycholog. Dalej zauważa, że „tłumy są, … w sklepach IKEA. Dlaczego? Pytamy Katarzynę (…) psychoterapeutkę, twórczynię Ośrodka Psychoterapii i Coachingu IN.ER GA.DEN””

  Teraz wyjaśnienie:
  „– Siedząc od kilku tygodni na home office zaczęliśmy się rozglądać po mieszkaniach. Teraz gołym okiem widać, że wiele rzeczy jest już zdezelowanych, że dużo mebli nadaje się do wyrzucenia, czy wymiany – mówi Katarzyna”

  A teraz zestawmy to z ostatnimi oskarżeniami, pisanymi na targowek.info , wracamy do historii:

  „Kilka dni temu w sklepie Ikea na Targówku doszło do nieprzyjemnej sytuacji. I wcale nie takiej oczywistej.”

  „Historię z IKEA Targówek opisała na swoim blogu Agata , blogerka i matka chłopca z zespołem Downa. W skrócie – poszło o to, że obsługa sklepu poprosiła ją o zabranie z placu zabaw Smaland niepełnosprawnego dziecka, chociaż nic złego nie robiło i nikomu nie przeszkadzało.”

  Jakże to zrozumieć? Ludzie hejtują IKEA a potem tam wracają? Ktoś zna odpowiedź? Dlaczego to dziecko i jego mama po prostu nie rozejrzeli się po mieszkaniu czy czegoś nie brakuje?

  Psychologowie – do boju!

 • 6 maja 2020 o godz. 18:45

  Udało się normalnie cud.

 • 8 maja 2020 o godz. 19:04

  8 maja – 44m

 • 10 maja 2020 o godz. 01:15

  no to 10 maja mamy 66m

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.