Tarcza Maria drążąca tunele metra na Bródnie, zakończyła pracę nad pierwszym odcinkiem.
W marcu pisaliśmy o tym, że tarcze TBM Maria i Anna zostały przygotowane do rozpoczęcia prac nad budową metra. Niestety pandemia ograniczyła działania na okres dwóch miesięcy.
Tarcza Maria rozpoczęła drążenie 4 maja na stacji C21 Bródno i po 38 dniach dotarła do stacji C20 Kondratowicza. Pierwszą część prawego tunelu na odcinku północno-wschodnim jest gotowa. Praca polegała na wydrążeniu 919,5 m tunelu i obudowaniu go 613 wzmacniającymi pierścieniami. Średnio w ciągu dnia maszyna drążyła ponad 24 metry tunelu. Zgodnie z planem czeka ją teraz przegląd systemów i prace serwisowe. W tym czasie załoga przejdzie na drugą tarczę, Annę, która jest już przygotowana do prac w rejonie stacji C21 Bródno. W ten sposób już za kilka dni rozpocznie się drążenie tunelu lewego D21 w kierunku stacji C20 Kondratowicza.
Po postoju tarcza Maria rozpocznie tworzenie kolejnego tunelu w kierunku budowanej stacji C19 Zacisze. Ten odcinek będzie dłuższy – do wydrążenia jest 1320 m tunelu, a do ułożenia 880 pierścieni. Łączna długość tuneli szlakowych D19, D20, D21 (bez długości stacji) dla II etapu wschodnio-północnego odcinka linii M2 wynosi: 5787 m, co daje do ułożenia 3858 pierścieni prefabrykowanych.
fot. UM Warszawa
Fajnie!
Szybko poszedł ten odcinek oby tak dalej!
Oby tak dalej. Zacisze czeka z utęsknieniem na otwarcie Pratulińskiej i odblokowanie ul.Łokietka. Mam nadzieję, że nie będzie zbyt dużych poślizgów. Tak trzymajcie :-)
” W tym czasie załoga przejdzie na drugą tarczę, Annę, która jest już przygotowana do prac w rejonie stacji C21 Bródno.”
Nie rozumiem. Dwie tarcze mają drążyć równolegle lecz „z poślizgiem czasowym”, a w końcu ma być jedna załoga :/
@?? Pod pretekstem koronawirusa metro zlapało opóźnienie. Początkowo dwie tarcze mialy oracować rownolegle drążąc od Rembielińskiej w stronę Kondratowicza. Niestety nie zdecydowano się na to i jedna ekipa czeka teraz na wszelki wypadek, by przejąć pierwszą tarczę w trakcie pracy, gdyby ktos z jej obsługi zachorował. Rozwiązanie może i dobre dla metra (brak kosztów) ale nie dla nas.
Tarcza to tylko to co wystaje z dziury: narzędzie tunelownicy, czyli wiertnicy do tuneli.
To co wystaje z dziury to element tarczy, tzn. głowica skrawająca.
To co wystaje z dziury to tylko czoło głowicy skrawającej. Zapraszam do tej fascynującej dyskusji ekspertów.
Zgadza się, to jest czoło bo jest na samym przodzie :) Ale tak czy inaczej, te czoło jak i cała głowica skrawająca jest elementem tarczy :)