Pierwszy odcinek tunelu bródnowskiego metra wydrążony

9
Share

Tarcza Maria drążąca tunele metra na Bródnie, zakończyła pracę nad pierwszym odcinkiem. 

 

W marcu pisaliśmy o tym, że tarcze TBM Maria i Anna zostały przygotowane do rozpoczęcia prac nad budową metra. Niestety pandemia ograniczyła działania na okres dwóch miesięcy.

Tarcza Maria rozpoczęła drążenie 4 maja na stacji C21 Bródno i po 38 dniach dotarła do stacji C20 Kondratowicza. Pierwszą część prawego tunelu na odcinku północno-wschodnim jest gotowa. Praca polegała na wydrążeniu 919,5 m tunelu i obudowaniu go 613 wzmacniającymi pierścieniami. Średnio w ciągu dnia maszyna drążyła ponad 24 metry tunelu. Zgodnie z planem czeka ją teraz przegląd systemów i prace serwisowe. W tym czasie załoga przejdzie na drugą tarczę, Annę, która jest już przygotowana do prac w rejonie stacji C21 Bródno. W ten sposób już za kilka dni rozpocznie się drążenie tunelu lewego D21 w kierunku stacji C20 Kondratowicza.

Po postoju tarcza Maria rozpocznie tworzenie kolejnego tunelu w kierunku budowanej stacji C19 Zacisze. Ten odcinek będzie dłuższy – do wydrążenia jest 1320 m tunelu, a do ułożenia 880 pierścieni. Łączna długość tuneli szlakowych D19, D20, D21 (bez długości stacji) dla II etapu wschodnio-północnego odcinka linii M2 wynosi: 5787 m, co daje do ułożenia 3858 pierścieni prefabrykowanych.

fot. UM Warszawa

 

 

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx