Targówek Fabryczny dołączy do Pragi-Północ? Mieszkańcy Osiedla Wilno mają dość

64
Share

„Nasz głos jest ignorowany. Większość radnych wykazuje aktywność dopiero przed wyborami”. Zrezygnowany sytuacją w naszej dzielnicy mieszkaniec Osiedla Wilno chce odłączyć swój rejon od Targówka.

 

Po drugiej stronie torów – czyli w odciętej przez tory kolejowe części naszej dzielnicy, na Targówku Fabrycznym i Elsnerowie, od kilku dni trwa burza.

Jeden z najbardziej aktywnych mieszkańców tamtej części Warszawy, Rafał Suchocki, do niedawna wiceprzewodniczący Rady Osiedla Targówek Fabryczny (zrezygnował z tej funkcji w proteście przeciwko „konsekwentnej polityce pomijania strony społecznej i wybranej przez mieszkańców Rady Osiedla w działaniach i decyzjach podejmowanych przez rządzącą Targówkiem koalicję PO + Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno”) rzucił radykalny pomysł – który jednak trafił na podatny grunt.

Jaki to pomysł?

Rozpoczęcie konsultacji w sprawie odłączenia Targówka Fabrycznego, Elsnerowa i Utraty od dzielnicy Targówek i przyłączenie tych terenów do dzielnicy Praga-Północ.

„Jak wiecie, z inwestycjami na naszym terenie nie jest za dobrze. Przetargi ciągną się latami, większość radnych wykazuje aktywność dopiero przed wyborami. Nasz głos jest ignorowany. (…) Historycznie sytuacja przypomina kolonię zamorską z XVII wieku” – argumentuje Rafał Suchocki.

„Argumenty za: dajemy czytelny sygnał radnym i zarządowi Targówka, zainteresowanie mediów naszymi sprawami, to na obszar Pragi przypada większość pieniędzy na rewitalizację, potencjalnie zyskujemy sprawniejszą dzielnicę jeśli chodzi o realizację inwestycji, komunikacyjnie zyskujemy: łatwiej dojechać nam na Kłopotowskiego czy Wileńskiego niż do Urzędu Dzielnicy Targówek” – dodaje pomysłodawca.

W uruchomionej na Facebooku ankiecie w ciągu kilku godzin zagłosowało ponad pół tysiąca osób – w miażdżącej większości popierających konsultacje w sprawie odłączenia rejonu od Targówka.

Jak trafnie zauważa Rafał Suchocki – precedens już jest. Kilka lat temu mały kawałek Pragi został przyłączony do Targówka. Był to jednak niezamieszkały teren, na którym dopiero teraz powstaje osiedle mieszkaniowe. Natomiast na Targówku Fabrycznym i Elsnerowie (w tym na Osiedlu Wilno) mieszka kilkanaście tysięcy osób.

Pomysł odłączenia Targówka Fabrycznego, Elsnerowa i Utraty od dzielnicy Targówek i przyłączenia ich do Pragi-Północ jest w praktyce nierealany.

I wydaje się, że wie o tym nawet sam pomysłodawca, któremu zależy przede wszystkim na daniu szansy wypowiedzenia się o obecnej sytuacji ignorowanym mieszkańcom dzielnicy.

Na razie urząd dzielnicy Targówek oficjalnie nie skomentował popularnej inicjatywy mieszkańca. Zaś nieoficjalnie jeden z wiceburmistrzów już zajął się, na założonej przez siebie grupie na Facebooku, wyśmiewaniem tej propozycji.

 

zdjęcie na górze: Osiedle Wilno / fot. archiwum/mat. prasowe

 

64
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx