W naszej dzielnicy jest zaledwie jeden oficjalny, miejski czujnik monitorujący jakość powietrza. Wreszcie to ma się zmienić.
W lecie o tym nie myślimy, bo i problem nie jest wielki. Ale każdej jesieni i zimy temat zanieczyszczonego powietrza i smogu wraca z coraz większą siłą.
O tym, że powietrze w naszej dzielnicy – całej, a szczególnie na Zaciszu i Elsnerowie – jest fatalne, wiedzieliśmy jednak do tej pory bardziej z własnego samopoczucia i węchu (ewentualnie prywatnych czujników) niż z oficjalnych komunikatów.
Działo się tak, gdyż miasto od lat utrzymuje u nas tylko jeden działający czujnik – w dodatku umiejscowiony na zielonym terenie okalającym Szpital Bródnowski. Wkrótce, wreszcie, ma to się zmienić.
Targówek. Nowe czujniki powietrza
Władze Warszawy ogłosiły dzisiaj, że prowadzą „analizy zgłoszenia do udziału w dialogu technicznym, który poprzedza postępowanie o udzielenie zamówienia na dostawę i uruchomienie 170 czujników pomiaru stężenia zanieczyszczeń”. Brzmi to skomplikowanie, ale miasto zapewnia, że przetarg na te urządzenia zostanie ogłoszony w ciągu kilku tygodni.
Nowe czujniki zostaną zamontowane nie tylko we wszystkich dzielnicach Warszawy (minimum 100 sztuk) ale także na terenach ok. 20 gmin ościennych.
Ich lokalizacje zostały wytypowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej – w taki sposób, aby uzyskane wyniki były reprezentatywne dla poszczególnych dzielnic.
Targówek. Tutaj będą czujniki
W naszej dzielnicy przybędzie łącznie 6 czujników. Gdzie dokładnie zostaną zlokalizowane na Targówku, Bródnie i Zaciszu? Oto ich pełna lista:
– Szkoła Podstawowa nr 52, ul. Samarytanska 11a (Zacisze)
– Szkoła Podstawowa nr 84, ul. Radzymińska 227 (Zacisze)
– Latarnia nr 142480 (samodzielny czujnik), ul. Tużycka 31 (Zacisze/Elsnerów)
– Szkoła Podstawowa nr 28, ul.Gościeradowska 18/20 (Targówek Mieszkaniowy)
– Przedszkole Integracyjne nr 120, ul.Wacława Tokarza 2 (Bródno)
– Szkoła Podstawowa nr 378, ul. Bartnicza 8 (Bródno)
„[Takie rozmieszczenie czujników] pozwoli na dokładniejsze monitorowanie i identyfikację potencjalnych zagrożeń, a także na dalsze doskonalenie systemu informowania mieszkańców” – zapewnia urząd m.st. Warszawy.
Oczywiście od samych czujników powietrze na Targówku lepsze się nie zrobi – ale możemy to uznać za krok w dobrym kierunku.
zdjęcie na górze: stacja pomiaru powietrza przy Szpitalu Bródnowskim / fot. archiwum/WIOŚ
Najpierw zabudowa korytarzy powietrznych ,budowa czujników ,straszenie i się kręci.Pelikany wszystko łykną .
@marian – może czas przestać palić miałem, pseudo-węglem i ogólnie byle czym.
„O tym, że powietrze w naszej dzielnicy – całej, a szczególnie na Zaciszu i Elsnerowie – jest fatalne, wiedzieliśmy jednak do tej pory bardziej z własnego samopoczucia i węchu (ewentualnie prywatnych czujników) niż z oficjalnych komunikatów.”
Polecam jednak Redakcji sprawdzić histogram stanu zanieczyszczenia powietrza na Zaciszu, szczególnie ul. Samarytanka. Z ostatnich miesięcy.
Powietrze Zacisza w okolicy ul.Samarytanka jest stosunkowo dobre w porównaniu z innymi punktami dzielnicy.Jesteśmy terenem zielonym oddalonym od intensywnych ciągów komunikacyjnych, choć chwilowo ul.Samarytanka obciąża objazd związany z budową metra. Jak sądzę ratuje nas kanałek, który jest ciągiem przewietrzająco- napowietrzającym oraz przewaga ogrzewania gazowego w okolicznych nieruchomościach. Mam nadzieję, że zainstalowany przy SP 52 czujnik, udowodni to co jest oczywiste .Również to, że choć samochody jeżdżą cały rok to smog występuje jedynie w okresie grzewczym.
@bietka
Przeciez odległosć od ciągów komunikacyjnym nie ma nic wspólnego z ciągami komunikacyjnymi. Tak na zaciszu latem powietrze jest dobre. Ale zimą jest dramat. Zacisze willowa stara dzielnica wiec pieców masa. Do tego bliskie sąsiedztwo do bardzo zanieczyszczonych Marek i Ząbek. Ta część Warszawy zima ma najgorsze powietrze w całej Warszawie