Żegnamy bohatera. Mjr Słowiński zmarł w wieku 101 lat | | targowek.info

Żegnamy bohatera. Mjr Słowiński zmarł w wieku 101 lat

Bohater walk podczas II wojny światowej, i mieszkaniec Targówka, zmarł dzisiaj w pięknym wieku.

 

Niemal równo rok temu nasza dzielnica wyprawiła mu huczne, setne urodziny – dziś przyszły smutne wieści. W wieku 101 lat zmarł major Marian Słowiński, żołnierz Września 1939 r., kampanii francuskiej 1940 r. i oficer w dywizji generała Maczka.

 

Od wielu lat Marian Słowiński był mieszkańcem Targówka, często udzielał się podczas różnych dzielnicowych uroczystości. Urodził się jednak w Inowrocławiu – dokładnie w późniejszy Dzień Zwycięstwa, czyli 8 maja 1919 r.

Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, po klęsce której ewakuował się przez Węgry do Francji. W 1940 roku pod francuskim dowództwem walczył w walkach pod Verdun. Po tej przegranej kampanii przedostał się do Wielkiej Brytanii, ostatecznie dołączając do 1. Dywizji Pancernej, dowodzonej przez generała Stanisława Maczka. Razem z polską dywizją w 1944 roku wziął udział w lądowaniu w Normandii oraz zwycięskich walkach w północnej Francji, Belgii i Holandii – m.in. wyzwalając Bredę. Szlak bojowy podczas II wojny światowej mjr Słowiński zakończył w Wilhelmshaven w Niemczech.

Zmarł w wieku 101 lat 2 czerwca 2020 roku.

 

Majora Mariana Słowińskiego pożegnał na Twitterze nawet premier RP Mateusz Morawiecki:

 

zdjęcie na górze: uroczystości z okazji 100. urodzin mjra Słowińskiego pod DK Świt na Bródnie / fot. archiwum/UD Targówek

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

Jeden komentarz na temat “Żegnamy bohatera. Mjr Słowiński zmarł w wieku 101 lat

  • 3 czerwca 2020 o godz. 09:30

    Byłem w zeszłym roku na spotkaniu z Panem Majorem… Cześć i Chwała Bohaterom!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.