Tak wyglądało Bródno 1000 lat temu! Zobacz film 3D

5
Share

Doczekaliśmy się. Oto cyfrowa rekonstrukcja 3D grodziska na Bródnie z przełomu X i XI wieku – a więc osady starszej niż cała Warszawa. [ZOBACZ FILM I DUŻO ZDJĘĆ!]

 

O nowatorskim projekcie Mateusza Osiadacza pisaliśmy na początku 2020 roku. Mateusz Osiadacz – archeolog wczesnego średniowiecza, geodeta oraz grafik komputerowy – postanowił dokonać trójwymiarowej rekonstrukcji cyfrowej grodziska Bródno Stare, które znajdowało się na terenie dzisiejszego Lasku Bródnowskiego.

Prace potrwały dłużej, niż początkowo planowano – ale w końcu możemy zobaczyć końcowy efekt: 7,5-minutowy film z odtworzonym z najdrobniejszymi szczegółami, ściśle według obecnej wiedzy archeologicznej, grodziskiem Bródno Stare i otaczającą go osadą. Narratorem filmu jest Filip Kosior, lektor i aktor teatralny. 

Premiera filmu będzie miała miejsce 4 lipca o godz. 21 w Parku Bródnowskim w ramach letniego kina plenerowego na Targówku (przed głównym filmem wieczoru). Kto nie wybierze się do parku w sobotę, nie musi się smucić – od następnego dnia, czyli 5 lipca (od godz. 15) film będzie można obejrzeć przez internet na stronie www.3d4history.com.

Bródno 1000 lat temu – rekonstrukcja

Nim zobaczycie film, zerknijcie na cyfrowe grafiki, wizualizacje Bródna sprzed tysiąca lat, autorstwa Mateusza Osiadacza:

Bródno 1000 lat temu – pytania i odpowiedzi

Czym jest Bródno Stare?

Bródno Stare to zabytek zlokalizowany na warszawskim Targówku w obrębie Lasu Bródnowskiego. We wczesnym średniowieczu, zanim powstała Warszawa, istniała tutaj osada i gród. Był to najstarszy tego typu ośrodek na terenie dzisiejszej stolicy Polski

Kiedy istniała osada i gród na Bródnie?

Pierwsi osadnicy zamieszkali tutaj w końcu IX lub początkach X wieku. W drugiej połowie X lub początkach XI wieku mieszkańcy wybudowali gród, który miał jedynie funkcję schronienia. Gród spłonął w pierwszej połowie XI wieku, osada przetrwała jednak dłużej. Później jej mieszkańcy prawdopodobnie przenieśli się i założyli w miejscu odległym o kilkaset metrów nową osadę [w okolicy dzisiejszego skrzyżowania ul. Kondratowicza i św. Wincentego – przyp. red.], która funkcjonowała od XI do XIII wieku.

Co wiemy o osadzie?

Osada była otwarta, nieufortyfikowana i rozciągnięta na dużym obszarze. Jej układ wynikał z silnego zabagnienia terenu – skupiska chat wnoszono na niewielkich, piaszczystych wzniesieniach. Był to ośrodek plemienny – niezależny od rodzącego się w Wielkopolsce państwa polskiego.

Co wiemy o grodzie?

Gród, który wzniesiono w drugiej połowie X lub początkach XI wieku miał charakter refugialny – wewnątrz nie posiadał trwałej zabudowy, służył mieszkańcom jedynie za schronienie w razie niebezpieczeństwa. Na co dzień mieszkali jak do tej pory, w otwartej osadzie. Gród składał się z jednego owalnego pierścienia wałów o średnicy około 50 metrów. Z trzech stron otoczony był bagnami, a do jedynej bramy prowadził pomost. Wał miał wewnątrz drewnianą konstrukcję i mógł sięgać nawet 6 metrów wysokości. Zwieńczony był drewnianą konstrukcją w postaci muru bądź ostrokołu.

Czym zajmowali się mieszkańcy?

Mieszkańcy byli przede wszystkim rolnikami, choć zajmowali się także rzemiosłem. W tzw. „chacie kołodzieja” znaleziono najstarsze w Polsce szprychowe koło od wozu. Mieszkańcy utrzymywali też aktywne kontakty handlowe z odległymi społecznościami, w tym z Rusią.

Dlaczego Bródno Stare jest wyjątkowe?

Bródno Stare to najstarszy gród i najstarsza znana średniowieczna osada na terenie dzisiejszej Warszawy. Od momentu założenia tego ośrodka możemy mówić o ciągłości osadniczej w granicach obecnej metropolii. Na początku swojego istnienia osada miała charakter plemienny i była niezależna, natomiast kres jej istnienia przypada na czasy, gdy Mazowsze było pod kontrolą Piastów. Można więc powiedzieć, że to właśnie mieszkańcy tego ośrodka wprowadzili Mazowsze w nową rzeczywistość, w której żyjemy do dzisiaj.

Czy Bródno Stare to już Warszawa?

Nie. Ośrodek ten miał duże znaczenie dla historii regionu, jednak miał charakter plemienny i nie był miastem. To pierwsza średniowieczna osada na terenie dzisiejszej stolicy. Miasto zostało tutaj ulokowane na przełomie XIII i XIV wieku i dopiero wtedy możemy mówić o istnieniu Warszawy.

Na jakiej podstawie stworzona została rekonstrukcja?

Rekonstrukcja oparta została na bogatej dokumentacji wykopaliskowej powstałej w wyniku badań archeologicznych, które były prowadzone na stanowisku Bródno Stare przez pracowników Państwowego Muzeum Archeologicznego od 1949 roku do początków XXI wieku. Obiekty modelowane były na podstawie rysunków i fotografii wykonanych w trakcie wykopalisk. Odkryte przez archeologów obiekty budowlane były rekonstruowane zgodnie z lokalizacją określoną na planie wykopaliskowym.

 

A gdyby tak połączyć okolice roku 1020 z rokiem 2020? Efekt robi wrażenie! / fot. M. Osiadacz

 

Z materiałami związanymi z projektem można się zapoznać na stronie autora: www.3D4history.com oraz na fanpage’u projektu: www.facebook.com/RekonstrukcjaGroduBrodno/. Cyfrowa rekonstrukcja grodziska na Bródnie została sfinansowana z budżetu m.st. Warszawy.

 

źródło, wszystkie grafiki: Mateusz Osiadacz

 

Jeszcze jedna podróż w czasie! Zobacz w 3D jak wyglądało Bródno przed II wojną światową

 

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx