W czwartek tarcza "Maria" zacznie kopać nowy tunel | targowek.info

Tunele pod Kondratowicza wykopane. W czwartek tarcza ruszy dalej

Dwie tarcze drążące tunele metra na Bródnie spotkały się pod ziemią obok urzędu dzielnicy. 23 lipca TBM Maria ruszy w dalszą drogę w stronę Zacisza.

 

Oba tunele metra pod ulicą Kondratowicza są już wydrążone. Tarcza „Anna”, po 32 dniach nieustannego kopania pod ziemią, dołączyła do „Marii” tuż obok urzędu dzielnicy Targówek.

W związku z epidemią koronawirusa, obie tarcze nie pracują równocześnie (jak podczas budowy metra na Targówku Mieszaniowym), ale na przemian. Teraz więc budowlańcy przenoszą się z powrotem na TBM „Maria” i – zgodnie z zapowiedziami urzędników – ruszą w dalszą drogę 23 lipca, a więc w najbliższy czwartek.

Wtedy to rozpocznie się budowa pierwszego tunelu ze stacji C20 („Kondratowicza”) do stacji C19 („Zacisze”). Do wykopania jest ponad 1300 m, w dodatku nie w linii prostej (jak pod Kondratowicza), ale na łuku. Możemy się więc spodziewać, że budowa tego odcinka potrwa dłużej – zapewne około półtora miesiąca.

Dopiero wtedy ruszy ponownie tarcza „Anna”, która wykopie pomiędzy Bródnem i Zaciszem drugi, równoległy tunel. Budowniczowie z firmy Gulermak wciąż nie poinformowali oficjalnie, o ile taki system drążenia tuneli wydłuży całą budowę metra na Bródnie i Zaciszu – jednak w zaistniałej okoliczności możemy się chyba cieszyć, że prace w ogóle się toczą i postępują.

Tarcza „Anna” (z lewej) dociera na przyszłą stację metra obok urzędu dzielnicy Targówek. Z prawej gotowy już tunel, wydrążony wcześniej przez „Marię” / fot. Metro Warszawskie

 

Przeczytaj też: Raport z budowy metra na Bródnie i Zaciszu

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

13 komentarzy na temat “Tunele pod Kondratowicza wykopane. W czwartek tarcza ruszy dalej

 • 20 lipca 2020 o godz. 08:59

  A tak właściwie, to dlaczego nadal utrzymywany jest ten system naprzemiennego kopania tuneli, który wydłuża całą inwestycję na Bródnie i opóźnia otwarcie tego odcinka metra?

  Po pierwsze ton właściwie wszystkie firmy (po kilku miesiącach ograniczeń) wróciły już lub właśnie wracają do normalnej pracy, a firma budująca metro jakoś nie może.

  Po drugie, to przypomnijmy sobie że firma budująca metro tłumaczyła na początku pandemii, że nie może ściągnąć dodatkowych ekspertów z zagranicy, bo wstrzymano loty, a musi mieć jeden zespół pracowników w zapasie, tak by mógł przejąć zadania od pracowników obsługujących pracującą tarczę, gdyby ci zachorowali na COVID. Stąd podobno wzięła się decyzja o drążeniu tylko jednego tunelu. Tylko obecnie granice od ponad miesiąca otwarte a firma budująca metro nadal używa tylko jednej tarczy.

  A jeśli chodzi o opóźnienie to lekką ręką licząc mamy już blisko miesiąc w plecy, nawet zakładając że po wydrążeniu każdego odcinka potrzeba 5 dni na konserwacje tarczy. Po kolejnym odcinku będzie to wiec 2,5 miesiąca w plecy a po ostatnim jak dobrze pójdzie 4 – 5 miesięcy w plecy.

 • 20 lipca 2020 o godz. 09:50

  Ja trochę na inny temat: wczoraj o 19.00 przy DK Zacisze był koncert Leszka Możdżera, droga Redakcjo moglibyście napisać (choć krótko), że takie wydarzenie będzie miało miejsce w Naszej dzielnicy, pozdrawiam

 • 20 lipca 2020 o godz. 12:38

  A ja mam pytanie kiedy będą drążone tunele na Kondratowicza przy Rembielińskiej, bo z tego co się orientuję tarcze rozpoczęły drążenie od Kondratowicza przy Łabiszyńskiej w stronę ratusza, a kiedy i jak w drugą stronę?

 • 20 lipca 2020 o godz. 14:55

  Kierunek drążenia jest jeden, z Rembielińskiej w kierunku Trockiej (z postojami na Kondratowicza i Zaciszu). Po drugiej stronie stacji to będą tory odstawcze budowane metodą podstropową. Nic w drugą stronę nie będzie drążone.

 • 20 lipca 2020 o godz. 15:41

  Jan, po zakończeniu każdego odcinka potrzeba ok. miesiąca na konserwację i przetoczenie tarczy. Więc jakby szły równolegle to po każdym odcinku i tak byłby ok. miesięczny postój.

 • 20 lipca 2020 o godz. 16:14

  Odnośnie budowy metra to jest jeszcze jedna zdecydowanie ważniejsza informacja dla Bródna. Mianowicie w ten weekend nie będą jeździły tramwaje na Bródno, będzie montowany rozjazd nakładkowy jak rok temu za Poborzańską. A po weekendzie przez cały miesiąc będzie chodziła tylko jedynka do Poborzańskiej. W tym czasie będzie przywracany docelowy układ torowiska w rejonie Kondratowicza. Informacje na stronie wtp.

 • 20 lipca 2020 o godz. 16:52

  Od piątku nie działają światła na skrzyźowaniu Trockiej z Pratulińską.
  Zgłaszałem juź dwa razy na Awarie Miejskie i dalej NIC się nie dzieje.
  Na Pratulińskiej przy Źabce na trawie leźy skopana przez jakiegoś chuligana szafka rozdzielcza. To teź było zgłaszane.

 • 20 lipca 2020 o godz. 21:40

  Dlaczego po raz kolejny miała miejsce awaria portalu? Zdjęcie do artykułu wyświetlone, główny tytuł też, reklama działa, gorzej z treścią :-(

 • 21 lipca 2020 o godz. 00:38

  Taaa i dotąd wszystko budowali równolegle, angażując dwie ekipy na raz tylko tak dla idei, albo żeby ich to drożej wyszło. Klita bajda – przecież wiadomo że zmiana trybu pracy albo przyniesie im oszczędności albo maja inny problem ktory w ten sposob rozwiązują kosztem mieszkańców tj. brak ludzi do pracy.

 • 21 lipca 2020 o godz. 10:56

  Nie dla idei bo generalnie jest szybciej. Ale zanim coś skrytykujesz nie mając o tym kompletnego pojęcia zainteresuj się jak to naprawdę wygląda i jak to było poprzednio a nie pleciesz swoje domysły. Bo faktem jest że po zrobieniu jednego odcinka zanim tarcza ruszy na kolejny potrzeba ok. miesiąca jak napisałem. A nie pleciesz jakieś bzdury bo tak ci się wydaje. I teraz policz sobie ile mniej więcej takie opóźnienie może wynieść.

 • 22 lipca 2020 o godz. 02:02

  Kos – nie kompromituj się. Urząd mówi że będzie opóźnienie, wykonawca przebąkuje że będzie opóźnienie, prasa mówi, że będzie opóźnienie a ty… że generalnie będzie szybciej.

  Miszczu – jak by miało być szybciej to dlaczego poprzedni odcinek między 10 stacjami wiercony był rownolegle, podobnie jak ostatnie 3 stacje na Woli.

  Czyli co tylko Targówek docenili i wyjątkowo zastosowali wiercenie naprzemienne, żeby było szybciej? A Wola (ze swoimi wypasionymi w stosunku do targóweckich stacjami) może być wiercona wolniej czyli równolegle.

  I jeszcze jedno „inżynierze”. Skąd wziął ci się miesiąc przestoju jak wszyscy piszą o maksymalnie dwóch tygodniach na poprzednich odcinkach.

 • 22 lipca 2020 o godz. 06:53

  Zac to ty nie kompromituj się, komentując po przeczytaniu tylko jedno mojego zdania. Komentowałem wypowiedź Jana, czy dla idei budowano równolegle. A stwierdziłem, że nie bo właśnie wiercąc równolegle jest szybciej a nie odwrotnie jak sobie wydumałeś. Oczywiście, że będzie opóźnienie ale nie 2 razy, bo w czasie kiedy jedna tarcza ruszy druga jest przetaczana i serwisowana. Zresztą jakbyś przeczytał ostatnie moje zdanie w którym kazałem mu policzyć ile wynosi takie opóźnienie to wiedziałbyś o co mi chodzi. Nie wiem jacy wszyscy piszą ci o 2 tygodniach, minimalnie może było ze 3 tygodnie na poprzednich odcinkach, ale generalnie mówi się o miesiącu, różnie to bywa. Poczytaj na forach w których na bieżąco jest komentowana budowa metra jak np. scyscrapercity. Zauważ tylko ile to było obecnie, ile tygodni temu Maria dotarła na Kondratowicza a mimo tego że Anna już tu jest i Maria mogłaby ruszyć w dalszą drogę to jednak nie jest jeszcze gotowa, ruszy dopiero w czwartek. Z filmiku nakręconego przez urzędników ratusza gdy Anna się przebijała, widać było że Maria nie jest jeszcze na starcie tylko jeszcze coś przy niej grzebią. Tak więc widzisz specjaliście ile to może trwać.

 • 7 sierpnia 2020 o godz. 17:10

  No i bum… Planowane 10 miesięcy opóźnienia. I to właśnie dlatego że wierci jedna tarcza a nie dwie i że nie ma zapasowej ekipy. Dopiero w drugiej kolejności mówi się o ogólnym braku pracowników (tak to jest jak zatrudnia się tanią siłę roboczą by więcej zarobić).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.