Budżet obywatelski na Targówku. Najciekawsze projekty

25
Share

Epidemia opóźniła edycję budżetu obywatelskiego (eks-partycypacyjnego) na lata 2020-2021. W końcu znamy jednak projekty, które trafią pod głosowanie mieszkańców.

Podobnie jak w zeszłym roku, w skali całej Warszawy na budżet obywatelski przeznaczone zostało nieco ponad 83 mln zł. Głosowanie nad projektami odbędzie odbędzie się między 1 a 15 września. Zwycięzców poznamy 30 września 2020 roku, a wybrane projekty będą realizowane w roku 2021.

Głosować będziemy na 90 projektów w dzielnicy Targówek i ponad 100 projektów ogólnowarszawskich, z których część także dotyczy naszej dzielnicy.

Wszystkie zgłoszone projekty możecie sprawdzić na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl. Poniżej opisujemy kilka subiektywnie wybranych dzielnicowych propozycji – nieco bardziej oryginalnych od standardowej masy (czyli pikników, festynów, kursów i książek dla bibliotek publicznych), na jakie będziemy mogli w tym roku głosować na Targówku.

Budżet obywatelski. Projekty na Targówku

Nr 9 Rewitalizacja podwórka między blokami Majowa 5, Bazyliańska 8 i Wysockiego 20
W ramach projektu ma m.in. nastąpić  przebudowa „piwnego trójkąta” – ławek wokół trójkątnej „pseudo” piaskownicy, uniemożliwiająca konsumpcję w tym miejscu; poprawa ogrodzenia wokół boiska; budowa nowej piaskownicy z daszkiem; dodatkowe zabawki na placu zabaw (z likwidacją starych); nowe ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe itp.
Koszt pomysłu 277 600 zł

Nr 24 i nr 799 Wybieg dla psów w parku Wiecha
Dwa projekty proponujące tak właściwie ten sam pomysł w parku Wiecha na Targówku Mieszkaniowym. Pierwszy projekt nie przewiduje jednak typowego placu treningowego dla psów z wyposażeniem takim jak tuby, płotki, huśtawki – ma być to miejsce do swobodnego wybiegania się psów, zsocjalizowania ich i nauczenia przebywania w grupie. Drugi projekt uwzględnia usytuowanie kilku zabawek wykonanych z drewna (bądź imitujących drewno), w stonowanych kolorach.
Łączny koszt pomysłów 221 000 zł

Nr 64 Przebudowa boiska OSiR na ul. Blokowej
Projekt zakłada gruntowną modernizację asfaltowego boiska na terenie OSiR Blokowa. Zakłada on wymianę nawierzchni, bramki, ogrodzenia i oświetlenia. Boisko będzie dostępne dla każdego w godzinach pracy OSiR Targówek oraz wreszcie będzie spełniało podstawowe standardy do użytkowania, którego aktualnie brak.
Koszt pomysłu 800 000 zł  

Nr 202, nr 1422, nr 1969 i nr 2058 Świąteczne iluminacje na Radzymińskiej, w Parku Wiecha, Parku Bródnowskim oraz w całej dzielnicy
Aż cztery odrębne projekty zakładają rozmieszczenie na ulicach Targówka bożonarodzeniowych iluminacji. Pierwszy przewiduje 150 sztuk ozdób zimowej iluminacji na latarniach na ulicy Radzymińskiej (od skrzyżowania z Młodzieńczą w stronę starówki), drugi umieszczenie trójwymiarowych dekoracji świetlnych w parku Wiecha, trzeci rozstawienie pojedynczych, wolnostojących dekoracji po całej dzielnicy  (Park Bródnowski, rondo Żaba, DK Zacisze, Osiedle Wilno, DK Świt, Chodecka, Łodygowa), zaś czwarty „świąteczny, bajkowy ogród wykonany z iluminacji świetlnych” w Parku Bródnowskim.
Łączny koszt pomysłów 1 940 000 zł

Nr 274 Bezpłatne lodowisko pod chmurką 
Projekt przewiduje budowę i uruchomienie sezonowego lodowiska o wymiarach ok. 600 m2, zlokalizowanego przy istniejącym lodowisku zadaszonym przy ulicy Łabiszyńskiej (OSiR Targówek na Bródnie). Kompleks lodowisk ma być nieodpłatnie udostępniany w sezonie zimowym w następujących godzinach : poniedziałek – piątek 12-16, sobota – niedziela 9-12.
Koszt pomysłu 376 000 zł  

Nr 564 Garaż dla rowerów w hydroforni wraz z ogródkiem miododajnym
Projekt zakłada zrewitalizowanie starej, bezużytecznej hydrofornii umieszczonej pomiędzy blokami Smoleńska 70, Smoleńska 66 a jezdnią ulicy Piotra Skargi. Zrewitalizowana hydrofornia stałaby się garażem dla rowerów i ewentualnie innych jednośladów, a na jej dachu, przekształconym w miejsce bezpieczne, powstałaby strefa relaksu z mini-ogródkiem z roślinami miododajnymi. 
Koszt pomysłu 282 500 zł

Nr 662 Plac zabaw przy ul. Tokarza dla każdej grupy wiekowej dzieci
Projekt zakłada doposażenie placu zabaw m.in. w urządzenie wielofunkcyjne ze zjeżdżalniami, zadaszenie wciągarki do piasku oraz huśtawki (w tym zabezpieczone dla maluszków, pojedyncze bujaki). Niestety – takie urządzenia tam były, ale zostały usunięte w trakcie realizacji projektu z budżetu partycypacyjnego 2019. „Obecnie brakuje możliwości zabawy dla dzieci, które wyrosły (lub nie lubią) z piaskownicy a nie dorosły jeszcze do linarium i toru przeszkód” – uzasadnia swój naprawczy projekt autorka propozycji.
Koszt pomysłu 188 000 zł

Nr 1385 Rewitalizacja głównej alei Parku Wiecha
Projekt polega na modernizacji głównej alei parku Wiecha, zaczynając od strony teatru Rampa aż do okrągłej fontanny włącznie. Projekt zakłada opracowanie koncepcji rewitalizacji wskazanego terenu z zachowaniem charakteru architektonicznego spójnego z architekturą budynku teatru Rampa. „Z biegiem lat miejsce to poszarzało a instalacje znajdujące się na tym terenie wymagają modernizacji. Dlatego właśnie realizując ten projekt Park Wiecha ma szansę odzyskać swój prestiż oraz dawny blask” – uzasadnia autor koncepcji.
Koszt pomysłu 810 000 zł

Nr 1439 Szpaler drzew ozdobnych na dawnym polu PGR
Szpaler drzew ozdobnych na odc. ok. 80 m przy ścieżce rekreacyjnej na dawnym polu PGR będzie pełnił dwie funkcje: podniesie atrakcyjność ścieżki, ale co ważniejsze pozwoli na jej zacienienie, co w lecie nie sprzyja korzystaniu z niej. Zakłada się sadzenie drzew co ok. 4,5-5 metrów, ponieważ proponowane drzewa – grusze drobnoowocowe Pyrus calleryana 'Chanticleer’ – dorastają do około 4-5 m szerokości.
Koszt pomysłu 38 000 zł

Nr 1774 Plac zabaw przy Szkole Podstawowej Nr 52 ul. Samarytanka
W związku z trwającą rozbudową SP 52 miejsce po wcześniej usytuowanym placu zabaw dla dzieci zostało opróżnione z urządzeń rekreacyjnych. Plac zabaw znajdzie inną dogodną lokalizację z wykorzystaniem dotychczasowych urządzeń. Projekt polega na poprawieniu standardu placu zabaw – przede wszystkim modernizacji nawierzchni oraz ogrodzenia.
Koszt pomysłu 150 000 zł

Nr 1927 Letnie kino plenerowe
W 2020 roku kino letnie na Targówku całkiem się udało, jest więc pomysł na powtórkę w przyszłym roku. Filmowe wakacje na Targówku mają oznaczać 10 wieczornych seansów w plenerze w okresie wakacyjnym 2021 roku w sześciu lokalizacjach. Łącznie ma to być więc 60 pokazów filmowych – w tym klasyczne filmy z lat 40. i 50. XX wieku, np. „Casablanca” czy „Obywatel Kane”.
Koszt pomysłu 330 000 zł

Nr 2172 Reaktywacja Domku Herbacianego w Parku Bródnowskim
Domek Herbaciany w Parku Bródnowskim jest dla wielu mieszkańców miejscem symbolicznym, cieszącym się dużą sympatią ze względu na wydarzenia i zajęcia artystyczne, które miały tam miejsce przed kilkoma laty. Projekt „Domek Herbaciany – reaktywacja działalności” zakłada odnowienie jego działalności od kwietnia do listopada 2021 roku.
Koszt pomysłu 80 000 zł

 

Teatr Rampa w Parku Wiecha na Targówku / fot. archiwum targowek.info

25
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx