Po tragedii na S8 ruch Hołowni apeluje o radary

20
Share

„Koszty zainstalowania odcinkowych pomiarów prędkości są nawet 12-krotnie mniejsze od potencjalnych kosztów społecznych.”

 

Przypomijmy, że do tragicznego wypadku na bródnowskim odcinku Trasy Toruńskiej (S8) doszło pomiędzy węzłami Głębocka a Łabiszyńska 18 sierpnia.

Mały samochód osobowy (Toyota Yaris) dostał się pomiędzy dwa TIR-y, które następnie zderzyły się ze sobą. Zmiażdżona przez potężne ciężarówki Toyota złożyła się jak harmonijka. Kierowca osobowego auta zginął na miejscu.

Warszawski odcinek trasy S8 – Trasa Toruńska i Trasa AK – to prawdopodobnie najbardziej niebezpieczna droga w Polsce. Dochodzi na niej do kilkuset wypadków rocznie. Teoretycznie wszystkie służby – od drogowców przez urzędników po policję – od lat głowią się, jak poprawić tu bezpieczeństwo. W praktyce nic się nie zmienia.

Po wtorkowym śmiertelnym wypadku dramat na Trasie Toruńskiej zauważyli nawet politycy. Ruch Polska 2050 – zainicjowany po wyborach prezydenckich przez Szymona Hołownię – wystosował do zawiadującej trasą S8 Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad apel.

„Doniesienia o wypadkach, stłuczkach i kolizjach na tej drodze pojawiają się w mediach niemal codziennie. Zwracamy się w związku z tym z wnioskiem o pilne rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem odcinkowego pomiaru prędkości w obu kierunkach na wszystkich pasach tranzytowych Trasy Toruńskiej” – czytamy w apelu Polska 2050.

Ruch Szymona Hołowni przypomina także, że w raporcie NIK z 2019 roku obliczono, iż „funkcjonowanie odcinkowych pomiarów prędkości, w przeliczeniu na oszacowane koszty jednego wypadku oraz koszty ofiar śmiertelnych, przyniosło szacunkowy efekt korzyści społecznych w wysokości 120 mln zł, który ponad 12-krotnie przewyższył koszty zakupu i utrzymania tych urządzeń”.

Ciężko przeliczać śmierć i cierpienie na pieniądze, ale każdy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa na naszym odcinku S8 jest dobry. Tyle, że apel polityków o odcinkowe pomiary prędkości niczego nie zmienia. GDDKiA przynajmniej na razie nie odpowiedziała. Czy i kiedy doczekamy się poprawy bezpieczeństwa na Trasie Toruńskiej/S8, nie wie niestety nikt.

Zobacz też: Tak dochodzi do wypadków na Trasie Toruńskiej (wideo)

 

zdjęcie na górze: Twitter/Stumbras

https://twitter.com/stumbras3/status/1295655025201610752
20
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx