Wymiana mostka w lasku Bródnowskim

15
Share

Jedno z najbardziej urokliwych miejsc w lesie Bródnowskim przechodzi wielką przemianę.

 

Mamy sporo fajnych miejsc w dzielnicy, lecz to jest szczególne – drewniany mostek nad najbardziej podmokłym, wręcz bagiennym rejonem lasku Bródnowskiego od dawna przyciąga amatorów przyrody, ciszy i fotografii. Mostek jest wąski, urokliwy, skręca w kilku miejscach… Ale właśnie: jest wąski.

Dlatego w ostatniej edycji budżetu obywatelskiego (eks-partycypacyjnego) niemal tysiąc głosów zdobył projekt gruntownej przebudowy mostku.

Jak uzasadniali twórcy zwycięskiego projektu „Edukacyjny mostek w Lesie Bródnowskim – Bródzieńskie uroczysko” dotychczasowy mostek nad leśnymi, bagiennymi terenami był zbyt wąski. Uniemożliwiało to mijanie się większej ilości osób, szczególnie z rowerami i wózkami.

Wczoraj Lasy Miejskie – Warszawa ogłosiły rozpoczęcie prac przy realizacji tego projektu. „Zostanie zbudowana nowa, szersza, drewniana kładka z funkcjami rekreacyjnymi i edukacyjnymi. Będzie to miejsce na spacery w cieniu lasu olsowego, w którym można będzie zaobserwować fragment bagiennych siedlisk. Dodatkowym atutem będą usytuowane w pobliżu przeprawy tablice dydaktyczne dotyczące miejscowej fauny i flory” – zachęcają leśnicy.

Szczegóły konstrukcyjne kładki: ograniczenie materiałowe do drewna dębu, robinii dla elementów konstrukcji, kolorystyka neutralna, zachowanie naturalnych krzywizn charakterystycznych dla drewna i dla elementów wykończeniowych, zastosowanie pochylni ułatwiających wejście i zejście z pomostu.

Jak zapewniają Lasy Miejskie Warszawa, roboty budowlane odbywają się z maksymalnym ograniczeniem ingerencji w środowisko. Szacunkowy koszt przedsięwzięcia to 500 tys. zł. Otwarcie nowego mostku w lesie Bródnowskim jest planowane już na koniec września 2020 r.

Stary mostek w lasku Bródnowskim / fot. archiwum targowek.info

 

Robocza wizualizacja nowego mostku / fot. Lasy Miejskie – Warszawa/Facebook

 

Przeczytaj też: Tak wyglądało Bródno 1000 lat temu! Zobacz film 3D 

 

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx