Magdalena Abakanowicz na Bródnie! Dzieła słynnej artystki w Parku Rzeźby | | targowek.info

Magdalena Abakanowicz na Bródnie! Dzieła słynnej artystki w Parku Rzeźby

Tak wielkiego nazwiska w bródnowskim Parku Rzeźby jeszcze nie było.  Dzieła „Zinaxin” i „Dolacin” autorstwa Magdaleny Abakanowicz oficjalnie będziemy mogli podziwiać od niedzieli (a w praktyce już od teraz).

 

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) to największa polska rzeźbiarka, która zdobyła sławę i uznanie na całym świecie. Jej znakiem rozpoznawczym były wielkie kompozycje przestrzenne, często złożone z ludzkich sylwetek, zwane od jej nazwiska „abakanami” i stworzone przede wszystkim z wykorzystaniem tkanin, ale także kamienia, drewna czy brązu. 

W tym roku obchodzona jest 90. rocznica urodzin zmarłej trzy lata temu artystki. W ramach tych uroczystości, rzeźby Magdaleny Abakanowicz „Zinaxin” i „Dolacin” właśnie zawitały do Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim w Warszawie.

Magdalena Abakanowicz – rzeźby w Parku Bródnowskim

– Warszawa, gdzie Magdalena Abakanowicz mieszkała i tworzyła do końca życia, ma wobec artystki duże zobowiązanie: chcemy pielęgnować pamięć o niej i przybliżać jej twórczość kolejnym pokoleniom, staramy się objąć szczególną ochroną spuściznę po artystce – mówi w komunikacie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

„Zinaxin” i „Dolacin”, dwie rzeźby Magdaleny Abakanowicz, które już dzisiaj można spotkać w Parku Bródnowskim (w piątek trwał ich montaż) to stworzone w 2005 roku ponad dwumetrowe postaci o ludzkich korpusach, kroczące we wspólnym kierunku. Wg oficjalnej interpretacji, są one przykładem wypowiedzi na uniwersalne pytania o indywidualność w tłumie, jednostkę w masie innych jednostek. Dynamiczny związek form ludzkich i zwierzęcych w „Zinaxin i Dolacin” wskazuje także zarówno na dramatyczną niemożność pogodzenia obu elementów, jak również brak możliwości ich rozłączenia. 

Jak podkreślają znawcy tematu, rzeźby Abakanowicz wchodzą też w dialog z pracami Pawła Althamera i Romana Stańczaka, które już od kilku lat stoją w Parku Rzeźby na Bródnie.

Magdalena Abakanowicz – otwarcie ekspozycji na Bródnie

Jaki dokładnie to jest dialog, będzie się można dowiedzieć podczas spaceru po Parku Rzeźby, prowadzonego przez dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joannę Mytkowską, który odbędzie się w niedzielę 6.09 o godz. 14:30. Spacer odbędzie się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas pandemii – uczestnicy będą proszeni o zachowanie odległości, wypowiedzi prowadzącej spacer będą odpowiednio nagłośnione.

Pół godziny wcześniej, 6 września o godz. 14:00, nastąpi uroczyste odsłonięcie bródnowskiej grupy rzeźb Magdaleny Abakanowicz.

Niestety – co jednak nie dziwi – dwie rzeźby Magdaleny Abakanowicz zagoszczą na Bródnie tylko tymczasowo. Na jak długo? Tego organizatorzy (MSN we współpracy z Fundacją Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego oraz Miastem Stołecznym Warszawa, przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Targówek) na razie nie chcą ujawnić.

Montaż rzeźb Magdaleny Abakanowicz w Parku Bródnowskim w piątek / fot. Facebook/UD Targówek

 

 

Magdalena Abakanowicz w 1980 r. / fot. mat. prasowe/MSN

 

Przeczytaj też: Park Rzeźby na Bródnie – subiektywny przewodnik

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

15 komentarzy na temat “Magdalena Abakanowicz na Bródnie! Dzieła słynnej artystki w Parku Rzeźby

 • 4 września 2020 o godz. 18:15

  :( Przecież to jest najzwyczajniej w świecie brzydkie…

 • 4 września 2020 o godz. 22:54

  Ciekawe czemu nie chcą ujawnić, jeśli na plotkach otaczających świeżo wylane fundamenty, jeszcze tydzień temu wisiały kartki że to miejsce ugości rzeźby do marca lub czerwca 2021. Mam gdzieś nawet zdjęcie.

 • 4 września 2020 o godz. 23:55

  „Dynamiczny związek form ludzkich i zwierzęcych”

  Proszę podać różnicę.

 • 5 września 2020 o godz. 06:28

  Faktycznie jest słynna bo pamiętam że z 3 lata temu na tvn24 ją tak mianowali.

 • 5 września 2020 o godz. 11:19

  @Człowiek bez twarzy (Anonim) – przesadzasz – jak by TVP o niej wspomniała to na pewno stałaby się nie tylko słynna ale zostałaby wręcz ikoną narodową jak Zenek M., Jarosław K i paru innych jeszcze, kiedyś przypominających nikogo a dziś brylujących w świecie sztuki czy polityki. A tu tylko skromny TVN…

  PS – wystarczy zapoznać się z jej życiorysem sportowym i artystycznym i państwami w których można znaleźć jej rzeźby i instalacje.

 • 5 września 2020 o godz. 15:43

  Wygląda jak kupa. ..

 • 5 września 2020 o godz. 16:49

  Ot powyżej proste skojarzenie prostego mieszkańca Targowka. Z drugiej strony czemu się dziwić. Zasr…y park, zasr…a okolica, zasr…ne umysły.

 • 6 września 2020 o godz. 14:54

  Fakt, w parku Bródnowskim byle g.wno jest Sztuką.

 • 6 września 2020 o godz. 15:02

  Teraz wszyscy musimy się tym zachwycać bo jak nie okaże się że jesteśmy prostakami.

 • 6 września 2020 o godz. 18:07

  @Anonim. A kto każe się zachwycać? Jeśli komuś się nie podoba, to się nie podoba. Wystarczy wyrażać swoje myśli w kulturalny a nie ściekowy sposób. Ciekawe jednak jakiej sztuki oczekiwaliby lokalni mieszkańcy. Mam nadzieję że nie pokroju ogrodowych krasnali.

 • 9 września 2020 o godz. 00:47

  ciekawsze od samych rzeźb jest to jak one kuźwa powstają i o tym koniecznie powinna być informacja umieszczona przy tych rzeźbach, bo to jest mega ciekawe. znalazłem coś takiego https://joemonster.org/art/29715

  WOW !

 • 9 września 2020 o godz. 12:43

  „Ot powyżej proste skojarzenie prostego mieszkańca Targowka. Z drugiej strony czemu się dziwić. Zasr…y park, zasr…a okolica, zasr…ne umysły.”

  Jak ci sie Park Bródnowski nie podoba to radze pojechać nieopodla do Parku Wiecha.Wtedy docenisz urode i estetykę Parku Bródnowskiego/

 • 10 września 2020 o godz. 12:19

  Dla tych, których sztuka nie interesuje bądź nie zachwyca, polecam wygooglować nazwisko autorki rzeźb.
  Artystka uznana i ceniona na całym świecie, zaszczytem dla Bródna jest ekspozycja jej prac.

 • 29 września 2020 o godz. 10:51

  … i kolejne pieniążki chlup do dziurki pod pralką… Można? Można!
  Nasza wspaniała dzielnica jest tak wspaniała, że nawet artystów pokaże tłuszczy. Niedawno p. Althamer teraz p. Abakanowicz. Ile jeszcze liter w alfabecie, tyle pieniędzy z budżetu się wyjmie. A „staw” w parku Bródnowskim lub fontanny na skwerze Wiecha niech się rozpadają. Rozpadanie to też forma sztuki – pokazuje przemijanie. Takie rozpadanie infrastruktury miejskiej jest bardzo dobrą parafrazą słów „z prochu powstałeś, w proch się obrócisz”. Jednak myślę, że autor miał co innego na myśli….

 • 25 października 2020 o godz. 08:57

  Park rzeźby na Bródnie- pomysł ciekawy, ale według mnie są tylko 3 warte uwagi: Złoty anioł, napis Bródno i „Baba z cycami”. Niemniej poziom abstrakcji większości prac jest nie do ogarnięcia przez przeciętnego Janusza. Te nogo-ludzie tylko to potwierdzają…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.