Niby odróżnienie Bródna od Targówka nie powinno nastręczać problemów, ale nowi mieszkańcy naszej dzielnicy – których jest coraz więcej – często mają z tym kłopot. Odpowiadamy więc na najważniejsze pytanie w tej części Warszawy.
Zasadniczo odpowiedź jest prosta i jasna: Bródno to nie jest Targówek, tak samo jak Targówek to nie Bródno. Dlaczego więc te rejony Warszawy są często ze sobą mylone lub łączone? Zamieszanie związane w tymi nazwami zawdzięczamy przede wszystkim urzędnikom.
Historycznie Bródno oraz Targówek są całkowicie oddzielnymi osiedlami. Zanim zostały włączone do stolicy Polski, przez długie stulecia były odrębnymi, rozdzielonymi od siebie lasami i bagnami, podwarszawskimi wsiami.
Np. wielka bitwa ze Szwedami w 1656 roku nie miała miejsca „na Targówku”, choć toczyła się na terenie naszej dzisiejszej dzielnicy. Podczas „potopu szwedzkiego” wojska Jana Kazimierza i Karola Gustawa walczyły ze sobą na przedmieściach ówczesnej Warszawy, na terenach pomiędzy wsią Bródno i wsią Targówek (które, na marginesie, zostały wtedy doszczętnie spalone).
Bródno i Targówek żyły oddzielnie aż do drugiej połowy XIX wieku, gdy weszły w skład jednej gminy. Najważniejsze rzeczy zdarzyły się jednak w wieku XX, kiedy częściowo w 1916 roku (Nowe Bródno i Targówek), a w całości w 1951 roku (pozostałe rejony dzisiejszej dzielnicy) – zostały włączone do Warszawy. Nazewnicze zamieszanie, które odczuwamy do dzisiaj, zaczęło się po II wojnie światowej.
Powód nr 1. W 1946 roku Bródno i Targówek, do tej pory odrębne warszawskie rejony, straciły swoją „suwerenność” i zostały częścią większego okręgu – później dzielnicy – o nazwie „Praga-Północ” (na marginesie, ten dziwaczny podział na Pragę „Północ” i „Pragę-Południe” jest kompletnym idiotyzmem – ale to już nie jest temat dla targowek.info).
Powód nr 2. Po rozszerzeniu granic stolicy w 1951 roku do worka o nazwie „Praga-Północ” zostały dorzucone, obok Nowego Bródna i Targówka, pozostała część Bródna, Zacisze, Elsnerów itd.
Powód nr 3. Po reformie administracyjnej z 1994 roku z dzielnicy Praga-Północ została wyodrębniona oddzielna gmina o nazwie „Warszawa-Targówek”, która obejmowała dobrze nam dziś znany obszar dzisiejszej dzielnicy Targówek. Dlaczego, chociaż Bródno jest większe i bardziej zaludnione, gmina dostała nazwę od mniejszego osiedla? Niepotwierdzona plotka głosi, że ówcześni włodarze stolicy przestraszyli się niepochlebnego skojarzenia Bródno-brudno – do dziś złośliwie wykorzystywanego przez nieznających historii i ortografii „mędrców”.
Powód nr 4. Po kolejnej reformie administracyjnej z 2002 roku Warszawa stała się jedną wielką gminą, ale używane nazewnictwo zostało dalej wykorzystane: Gmina Warszawa-Targówek stała się warszawską dzielnicą Targówek. I tak zostało do dzisiaj.
Pomimo tych komplikacji, powtórzmy raz jeszcze: Bródno to nie Targówek. Jedynym przypadkiem, kiedy możemy te warszawskie osiedla połączyć, to sytuacja gdy nazwę „Targówek” używamy dla określenia obecnej administracyjnej dzielnicy Warszawy, na której terenie leży też m.in. Bródno. Szczególnie że Urząd Dzielnicy Targówek zbudowano przy ul. Kondratowicza – a więc na Bródnie.
Przy okazji wyjaśnimy (tym, którzy się gubią) że tak właściwie historycznie są dwa Bródna – powyżej mówimy o Starym Bródnie, mającym kilkaset lat, w przybliżeniu obejmującym tereny dzisiejszego obszaru MSI Bródno-Podgrodzie, czyli okolice ul. Kondratowicza, Chodeckiej, Krasnobrodzkiej. Z kolei Nowe Bródno powstało dopiero w XIX wieku, razem z budową linii kolejowej – i obejmuje tereny przy torach, ogólnie mówiąc okolice ul. Wysockiego
Podobnie są też dwa Targówki. Ten kilkusetletni, w przybliżeniu pomiędzy dzisiejszymi ulicami św. Wincentego i Radzymińską, w czasie budowy bloków w PRL dorobił się niehistorycznego przydomka „Targówek Mieszkaniowy”. Lecz jest też drugi Targówek po drugiej stronie ul. Radzymińskiej i torów kolejowych, który powstał po rewolucji przemysłowej w XIX wieku, zwany Fabrycznym lub Przemysłowym. Ale te podziały to już inna opowieść.
Łatwo jest napisać „ten dziwaczny podział na Pragę „Północ” i „Pragę-Południe” jest kompletnym idiotyzmem”, po czym nie podać argumentów. Rozumiem, brak miejsca, albo po prostu komuś się nie podobało. Praga – w domyśle – to cała prawobrzeżna część Warszawy. Tak było jeszcze za czasów, które Państwo opisują, bez Bródna, Targówka, ale i Rembertowa, Wawra, Gocławia itd. Na takiej samej zasadzie, jak Bródno stało się Targówkiem, tak i wszystko stało się Pragą. Łatwiej było administrować dwiema dzielnicami niż jedną, stąd podział na Północ i Południe. Jakiś sens zatem w tym jest. Czemu od razu pisać „kompletny idiotyzm”? Łatwo rzucać duże słowa,… Czytaj więcej »
Drogi W.: otóż Praga od zawsze dzieliła się na Pragę i Grochów i to byłby naturalny podział dla dzielnic, zamiast tego na Pragę Północ i Południe.
Piękna opowieść i bajka na dobranoc. Liczą się obecne granice terytorialne i prawne. Tak więc powtórzę – Bródno to nie dzielnica, a rejon dzielnicy Targówka, więc należy mówić, że mieszka się w dzielnicy Targówek na Bródnie
Wcale się nie dziwię że przybysze są zdezorientowani , jeżeli w Parku Bródnowskim widzą ułożony z cegieł napis Bródno a kilkaset metrów dalej na kwietnym klombie ułożony napis Targówek .Co do niepotwierdzonych plotek ,nie powinno ich się przytaczać a jeżeli już to skoro są niepotwierdzone a nie znamy prawdy to złośliwie nie oceniajmy ich autorów .
No wlasnie nie „domyslnie” cala prawa Warszawa to „Praga”. Tu jest tez Targowek, Brodno (oddzielnie!), Grochow, Goclaw, Kamionek Saska Kepa itd itp. A Praga owszem, jest kluczowym rejonym po prawej stronie Wisly, kiedys nawet oddzielnym miastem byla , ale to tylko maly kawalek miasta.
No czyli jednak Bródno to Targówek. Targówek jest dzielnicą a Bródno jest jednym z osiedli należących do dzielnicy.
Tylko Bródno!!!
Bródno to część Targówka. Rok przerwy od postów w celu błędnego ustalenia jakie są fakty?
Zróbcie sobie 5 lat przerwy i się douczcie.
Ta dyskusja jest bez sensu. Oczywiscie że Bródno i Targówek to dwie różne części Warszawy. Kto jest stąd wie to od dziecka. Kto dopiero się wprowadził musi się tego nauczyć.
Pogodzę wszystkich: PRAGA :)))
a moze jakies slowo wyjaśnienia dlczego ta strona
Nie działała tyle czasu
Dziwaczny artykuł i dziwaczne zachowanie mieszkańców Bródna. Mówią o sobie jakby byli kimś lepszym. Mówienie że Bródno to nie Targówek to głupota. Tak samo jak mówienie że Nowa Huta to nie Kraków albo Manchester to nie Anglia, czy Teksas to nie USA albo Sycylia to nie Włochy. W każdym kraju żyją takie zacofane osobniki które dzielą ludzi i są głupio uparci przeciwko nie wiadomo czemu i komu, pokazując swój niski poziom rozumu.
Brodno to tam byl kiedys PGR a Targowek konczyl sie na petli Sw.Wicentego
Ja mieszkalem na ul. Kunieckiej – teraz chyba jest tam przedszkole i jak pamietam Targówek konczyl sie przy cmentarzu
Niech miastowi zostaną w mieście (w okolicach) a wieś na wsi (w innej lub swojej) i nie będzie takich problemów, że komuś coś przeszkadza. Jest tylko taki dylemat, że to więcej wsi(*) jest w miastach, niż na odwrót, więcej osób ze wsi wyjechało do miast za szkołą, za pracą. Obecnie może w bliskich rejonach podmiejskich przez pato-deweloperkę, sytuacja zaczyna się zmieniać w drugą stronę, przez „osiedla na polu uprawnym”. (*) Wieś tutaj w znaczeniu dalekie rejony od dużych miast a nie, że ktoś 2 km od centrum mniejszego miasta hoduje kury, świnie i jeździ „traktorkiem” między blokami/domami, które istniały wcześniej.… Czytaj więcej »
Bródno to nie Targówek, a Targówek to nie Bródno- FAKT! Park Bródnowski, Szpital Bródnowski, Lasek Bródnowski, C21 Bródno, Cmentarz Bródnowski, największe i najważniejsze budynki, obiekty dzielnicy „Targówek” znajdują się na Bródnie i naszą osiedlową nazwę. Ta dzielnica powinna nazywać się od Grodu, który jest historyczny, a nie od jakiś pseudo targów. Bródno jest centrum, dzielnicy.
Jakie Wy Warszawiacy macie problemy… co za różnica, Bródno czy Targówek?… jak powiem, że mieszkam na Targówku to każdy znający aktualne mapy Warszawy wie, ze Targówek to dzielnica i gdzieś w jej obrębie znajduje się moje mieszkanie. Jeśli chcę uściślić to mówię, że na Bródnie mając na myśli osiedle Bródno… po co wracać do Historii…? kiedyś Bródno było wsią, więc może powinniście wrócić do tych czasów i nie nazywać się Warszawiakami bo nimi nie jesteście tylko pochodzicie ze wsi nazywanej Bródno… Ktoś kiedyś administracyjnie taka nazwał tą część Warszawy i tyle. Nie rozumiem o co tyle szumu. To tylko Warszawiak… Czytaj więcej »
Powiedzmy jeszcze raz Praga, Brodno Targowek itp to nie Warszawa. 😀 Artykul ciekawy
Bielany powiatem!
Należy odróżniać nazwy dzielnic funkcjonalno-historycznych (błędnie nazywanych osiedlami) od administracyjnych. Szkoda, że Bródno nie powalczyło też o właściwe nazwy stacji metra Nowe Bródno zamiast Bródno i Stare Bródno zamiast Kondratowicza. Bajzel nazewniczy w Warszawie jest tematem fb @Grochow.Praga i blogu tam wymienionego.