Budżet 2012 dla Targówka: kap, kap, kap

1
Share

Znamy projekt warszawskiego budżetu na przyszły rok i prognozę na następne lata. No cóż, na inwestycje w naszej dzielnicy skapnie tyle co nic…

fot. TaxBrackets.org/Flickr

Jeśli opubikowany właśnie „Projekt budżetu m.st. Warszawy na rok 2012” zostanie przyjęty (Rada Warszawy będzie nad nim głosować zapewne na przełomie grudnia i stycznia) z publiczną kasą na Targówku będzie w przyszłym roku dokładnie tak samo w obecnym – czyli bardzo krucho.

INWESTYCJE MIASTA

Jakby to powiedzieć. W 2012 roku stołeczny ratusz nie planuje w naszej części miasta… żadnej nowej inwestycji.

Wprawdzie kilka dni temu miasto oficjalnie zdecydowało, że II linia metra będzie rozbudowywana równomiernie na wschód i na zachód, ale na razie przy przedłużeniu linii od Dworca Wileńskiego do stacji „Bródno” prowadzone będą tylko prace przygotowawcze. W przyszłym roku pójdzie na to 6 mln złotych, a w 2013 następne 8,9 mln zł.

Trochę mniej pochłoną w 2012 roku przygotowania do poszerzenia ul. Sw. Wincentego i Głębockiej (do wjazdu na teren CH „Targówek”). Przeznaczono na to 3,7 mln zł. Budowa później.

Dobra wiadomość: znalazły się wreszcie pieniądze na budowę odkładanej od lat Trasy Świętokrzyskiej (która przez most Świętokrzyski bezpośrednio połączy Targówek z centrum stolicy). Zła wiadomość: w przyszłym roku będzie budowany tylko fragment między Wisłą a Dworcem Wschodnim. Najbardziej interesujący nas odcinek – od ul. Kijowskiej, ponad torami kolejowymi, do ul. Zabranieckiej na Targówku Fabrycznym – dostanie w 2012 roku raptem 78 tys. na przygotowania projektu.

Szukacie w budżecie na 2012 rok czegokolwiek na temat np. remontu Łodygowej albo budowy Nowotrockiej? Nie ma…

INWESTYCJE DZIELNICY

Niewiele lepiej wyglądają plany samej Dzielnicy Targówek. W przyszłym roku mamy otrzymać do swojej dyspozycji łącznie 249,9 mln zł. Z tego ponad połowa pójdzie na edukację, a większość pozostałej sumy na ochronę zdrowia, zarządzanie nieuchomościami i utrzymanie urzędników. Bezpośredno na inwestycje wydamy tylko ciut ponad 11 mln zł.

Jeśli ktoś ma wątpliwości czy to dużo czy mało, porównajmy te 11 mln z planami innych dzielnic. Mokotów zamierza przeznaczyć na inwestycje ponad 44 mln, a Bemowo ponad 43 mln zł. Z kolei nasi najbliżsi sąsiedzi mają do dyspozycji kolejno: Białołęka 28,5 mln, Praga Północ niemal 26 mln, Praga Południe prawie 19 mln…

Ale żeby nikt sobie nie pomyślał, że te 11 milionów pójdzie na remonty dziurawych targówkowskich dróg! Druzgocącą większość Dzielnica Targówek chce przeznaczyć na niekończącą się modernizację komunalnego mrówkowca przy ul. Sw. Wincentego 87. Na nowe drogi zaplanowano tylko ok. 2 mln złotych, za które w 2012 roku ma być zbudowane 275 metrów ul. Koszalińskiej oraz 200 metrów, nomen omen, ul. Remontowej.

Na marginesie, 35 tys. zł ma też skapnąć na wykonanie monitoringu w Parku Wiecha (o czym już wczoraj pisaliśmy na targowek.to).

KOLEJNE LATA

Obok projektu budżetu miasto opublikowało także „Wieloletnią prognozę finansową m.st. Warszawy na lata 2012-2033”. Tam też dla Targówka nie jest różowo.

Jedyne duże pieniądze – ponad 130 mln zł – powinny spłynąć w latach 2014-2016 na budowę wspominanej już Trasy Świętokrzyskiej pomiędzy Kijowską a Zabraniecką.

Między 2013 a 2017 rokiem zaplanowano remonty następujących ulic i uliczek: Potulickiej, Lewinowskiej, Sennej, Złotopolskiej, Motyckiej, Ładnej, Kaśki Kariatydy, Nad Strugą, Wienieckiej, Drewnowskiego i Sternhela (koszt każdej to od ok. 0,5 do 1 mln zł).

Z inwestycji nie-drogowych w planach można zauważyć modernizację Teatru Rampa (400 tys. zł w 2012 roku i 1 mln w 2013 roku), budowę nowego boiska przy Gimnazjum nr 143 na ul. Bartniczej (2,4 mln zł w 2013 roku) oraz zagospodarowanie zieleni w otoczeniu Kanałku Bródnowskiego (900 tys. zł w 2014 roku).

Szukacie w prognozie na lata 2012-2033 czegokolwiek na temat np. remontu Łodygowej albo budowy Nowotrockiej? Nie ma…

1
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx