Gdzie powstaną stacje metra na Targówku?

12
Share

Wiadomo już, że w naszej dzielnicy powstanie pięć stacji drugiej linii metra, w tym pierwsze dwie na Targówku Mieszkaniowym. Gdzie dokładnie zostaną zbudowane? Jak zmieni się pod ich wpływem nasza okolica?

Kilka dni temu Ratusz wreszcie ogłosił: po zakończeniu budowy centralnego odcinka, druga linia metra będzie rozbudowywana w obu kierunkach. Na początek powstaną po trzy stacje. To oznacza, że w naszym kierunku metro wydłuży się o przystanki Szwedzka (to jeszcze na Pradze) oraz Targówek i Trocka.

Metro Warszawskie wkrótce ma ogłosić przetarg na wykonawcę projektu. Ten będzie gotowy pod koniec 2013 roku i dopiero wtedy dowiemy się jak dokładnie będą  wyglądały stacje i gdzie znajdą się poszczególne wyjścia z peronów. Według optymistycznych założeń metro do naszej dzielnicy dojedzie w 2016 lub 2017 roku. Jednak już teraz, na podstawie koncepcji, znamy dokładne położenie samych stacji.

Stacja Targówek

Pierwszy przystanek metra w naszej dzielnicy znajdzie się na przecięciu ul. Ossowskiego i Pratulińskiej. Ta ostatnia w tym miejscu to właściwie aleja prowadząca do parku, ale według jeszcze przedwojennych planów miała być ważną arterią na przedłużeniu Stalowej.  Nazewniczą pamiątką po tym jest prowadząca przez działki ulica Cynowa. Gdy nie było jeszcze al. Solidarności mieszkańcy jeździli na Pragę ul. Cynową i przez nieistniejący dziś przejazd kolejowy do Stalowej.

Tym samym torem poprowadzone zostanie metro. Stacja powstanie prawie naprzeciwko kościoła Chrystusa Króla, ale też między gęsto zamieszkanymi blokami. Blisko do niej będą mieć mieszkańcy Goławickiej, Prałatowskiej, Heleny Junkiewicz, Smoleńskiej czy Węgrowskiej. Kilkaset metrów trzeba będzie przejść do Teatru Rampa i Parku Wiecha.

Położenie stacji Metro Targówek / fot. Targowek.to

Zastanawia sąsiedztwo stacji w kierunku Pragi. Aż do torów kolejowych ciągną się tu ogródki działkowe i trudno zakładać że przetrwają napór deweloperów po zbudowaniu stacji. Podobnie było na pierwszej linii metra. Krótko po otwarciu stacji Kabaty wokół też były pola, teraz każdy skrawek gruntu jest szczelnie zabudowany blokami. Z drugiej strony, dotychczas działkowcy w Warszawie dzielnie opierają się zakusom deweloperów.

źródło: SISKOM

Stacja Trocka

Więcej kontrowersji wzbudzi zapewne stacja Trocka, bo stanąć ma w miejscu lubianego przez mieszkańców Bazarku Trocka. Czoło przystanku znajdzie się dokładnie przy skrzyżowaniu Trockiej z Pratulińską, perony będą się ciągnęły pod całą pierwszą częścią bazarku. Blisko do stacji – ale dalej na zakupy – będą mieli mieszkańcy Zamiejskiej, Askenazego, Gajkowicza czy Orłowskiej.

Co się stanie z bazarkiem? Od początku jest on przewidziany jako tymczasowe zagospodarowanie terenu, bo tędy też ma w przyszłości biec ulica (o roboczej nazwie Nowocodzienna). To dlatego kupcy podpisują krótkoterminowe umowy, a jak to w Warszawie często bywa, prowizorka trwa już prawie dwie dekady.

Bazar zostanie zapewne przeniesiony, bo trudno wyobrazić sobie tę część Targówka bez niego. O nowej lokalizacji władze dzielnicy powinny myśleć już teraz. Dobrym miejscem byłaby ogromna pusta działka wzdłuż Trockiej, miedzy szkołą a blokami przy Zamiejskiej. Jej zabudową interesuje się jednak  Spółdzielnia RSM Praga i losy gruntu są niepewne.

Położenie stacji Metro Trocka / fot. Targowek.to

Według obecnego nazewnictwa stacja ma się nazywać Metro Trocka / źródło: SISKOM

O kolejnych stacjach w naszej dzielnicy: Zacisze,  Kondratowicza, Bródno – już wkrótce na Targowek.to

Źródła: Metro Warszawskie, SISKOM, warszawa.gazeta.pl

12
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx