Ile lat ma twój blok? Sprawdź na specjalnej mapie

2
Share

W którym roku powstały pierwsze bloki na Bródnie? Gdzie zaczęto budować Targówek Mieszkaniowy i jak rozrastało się osiedle? Teraz można to sprawdzić kilkoma kliknięciami myszki.

Budowa bloków na Bródnie ruszyła w połowie lat 60-tych od ul. Wysockiego. Osiedla Bródno I-II zaprojektowali Janina i Tadeusz Szuleccy oraz Jerzy Stanisławowski. Z kolej pierwsze powojenne budynki na Targówku Z. Buczkowski zaprojektował już w latach 50-tych wokół Teatru Rampa.

Takich informacji możemy dowiedzieć się dzięki nowej Mapie Osiedli, którą tworzy stowarzyszenie odBlokuj . To pierwszy taki projekt w Warszawie, który koncentruje się na blokowiskach zbudowanych w PRL-u. Na mapę nanoszone są osiedla wraz z przybliżoną datą realizacji oraz nazwiskami projektantów.

Mapa daje możliwość zaznaczenia poszczególnych warstw odpowiadających dekadom. Możemy więc zobaczyć, które połacie miasta zabudowane były blokami w latach 40-tych, 60-tych, a które osiedla powstały dopiero w latach 80–tych.

Twórcy Mapy Osiedli podkreślają, że jest ona dopiero w budowie. Wiele informacji jest niekompletnych i opatrzonych znakami zapytania. Mimo tego, to  ciekawa garść wiedzy o Warszawie.

Dla nas szczególnie interesująco wygląda oczywiście Bródno i Targówek. Widać, że to pierwsze osiedle rozrastało się od ul. Wysockiego w kierunku Podgrodzia. Za to Targówek rósł promieniście wokół Parku Wiecha, czyli wokół dawnego placu Horodelskiego. Ekspansja blokowiska skończyła się w latach 80-tych na budynkach przy ul. Zamiejskiej.

Mapę znajdziecie na stronie Stowarzyszenia odBlokuj

 

 

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx