Zapraszamy do podróży w czasie nad dachami przedwojennego Bródna. Dzięki rysunkom Zygmunta Kupniewskiego możemy zobaczyć jak wyglądało osiedle przed laty i to w dodatku z niezwykłej perspektywy.
Pod nami drewniane domki i murowane budynki. Jak te przy Bartniczej, które stoją do dziś i mieści się w nich zespół szkół. Jest też kościół Matki Bożej Różańcowej, choć widać, że po wojnie był przebudowany. W dole mijamy ulice, których siatka miejscami biegnie już zupełnie inaczej, ale i te dobrze znane jak Odrowąża ze stojącym przy niej Domem Dozorców.
Wydana już jakiś czas temu przez urząd dzielnicy broszura „Warszawskie Nowe Bródno 1940 Wydobyte z mgły zapomnienia” to zbiór rysunków, archiwalnych fotografii oraz opisów Bródna wykonanych przez Zygmunta Kupniewskiego.
Urodzony w 1929 roku na Bródnie autor z wykształcenia jest architektem. Osiedle pamięta z czasów swojego dzieciństwa, jego ojciec prowadził na Bródnie piekarnię. Dzięki fotograficznej pamięci, odtworzył tamto Bródno za pomocą niezwykle realistycznych rysunków. Opatrzył je też opisami, na przykład takimi:
Gdy tramwaj linii „12” lub „21” wyruszał z przystanku przy ul. Św. Wincentego w ul. Odrowąża, miał przed sobą niezabudowany dwukilometrowy odcinek torowiska wzdłuż muru cmentarza żydowskiego, potem rzymsko-katolickiego, bez ulic poprzecznych, aż do widniejącego w perspektywie „Domu Dozorców”. Wtedy zwykle motorniczy włączał korbą „dziewiątkę”, a pojazd ku uciesze pasażerów mknął, konwulsyjnie miotając się na szynach w prawo i w lewo. Obsadzona potrójnym rzędem topoli ul. Odrowąża, przyjaźnie nazywana – „Alejki”, kończyła się wraz z drzewami przy zachodniej bramie cmentarza i dalej przechodziła w ul. Białołęcką.
Zapraszamy do obejrzenia galerii rysunków:
Całą broszurę można ściągnąć za darmo ze strony Urzędu Dzielnicy
Dzień dobry,
Szukam ulicy Okiennicka albo nazwy ulicy pochodzącej od okna w przedwojennej i powojennej Warszawie na Brodnie. Prosze o kontakt.
Znaleziona Oknicka (kwadrat I3 zaraz nad literą B [ródno]) https://staremapy.waw.pl/mapy/niemiecki-plan-warszawy-120k-1939-r/#13/52.2857/21.0369/Mi_Geo_Stadtplan_Warschau_1939_ivmilgeo-osm_podklad_czb