„Nasz” most: 147 649 samochodów na dobę. Najruchliwszy w Polsce

0
Share

Targówek nie ma dostępu do Wisły, ale śmiało możemy nazwać most Grota-Roweckiego „naszym mostem”. Na przeprawie łączącej (ponad Pelcowizną) Targówek z Żoliborzem każdego dnia jeździ prawie 150 tys. samochodów! To absolutny rekord Polski!

Zarząd Dróg Miejskich opublikował właśnie najnowsze badania natężenia ruchu na warszawskich mostach przez Wisłę. Kolejny rok z rzędu most Grota-Roweckiego o kilka długości przebił pozostałe warszawskie przeprawy. W 2011 roku jeździło przez niego średnio 147 649 samochodów na dobę!

…porównajcie to z 18 tysiącami aut na moście Świętokrzyskim, czy 52 tysiącami na moście Poniatowskiego…

Jak wynika z badań ZDM, most Grota-Roweckiego przejął prym wśród warszawskich przepraw na początku XXI wieku. Jeszcze w 1993 roku jeździło nim mniej niż 60 tys. aut na dobę. Pięć lat później ruch zwiększył się dwukrotnie, aż wreszcie w 2003 roku liczba samochodów na moście Grota przekroczyła 140 tys. i pokonała najruchliwszy dotąd most Łazienkowski (w 2003 r. jeździło po nim ok. 130 tys. aut, w 2011 r. było to 118 tys. samochodów dziennie). W rekordowym 2009 roku przez most Grota-Roweckiego przebiajało się („jeździło” to zbyt mocne słowo) ponad 160 tys. aut na dobę!

Te kolosalne liczby wkrótce zmienią. W pierwszej połowie 2012 roku zostanie otwarty most Północny (przez marginalną mniejszość zwany mostem Skłodowskiej-Curie), który przejmie część ruchu z Białołęki  – i wtedy liczba samochodów na moście Grota z pewnością nieco zmaleje. Ale już w drugiej połowie przyszłego roku zacznie się generalny remont „naszego mostu”, który zostanie poszerzony do pięciu pasów w każdą stronę, po dwa dla tranzytu i trzy dla ruchu lokalnego. Remont ma się skończyć do końca 2014 roku.

Ile aut pojedzie wtedy przez Wisłę po targówkowskiej autostradzie? 200 tysięcy? 250 tysięcy?  Kto da więcej?

 

0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx