Targówek Fabryczny woła o pomoc: „mieszkańcy tracą nerwy”

2
Share

Dziesięć razy więcej samochodów do spalarni śmieci ZUSOK, 20 tys. nowych lokatorów Osiedla Wilno – a wszyscy muszą przejechać przez Targówek Fabryczny. Mieszkańcy protestują.  

 Odcięty niemal z wszystkich stron torami Targówek Fabryczny może mówić o pechu. To tutaj w latach 90-tych wepchnięto spalarnię śmieci, którą teraz ratusz chce rozbudować do ogromnych rozmiarów. Jednocześnie w okolicy ul. Klukowskiej powstaje  duże osiedle Wilno, na którym docelowo może zamieszkać nawet 20 tys. osób.

Za tymi zmianami nie nadąża ratusz. Choć sieć ulic w tej części dzielnicy zaplanowano już kilka dekad temu, radni zamiast budować Trasę Świętokrzyską i obwodnicę Śródmieścia, zdjęli z planów remont ul. Łodygowej. Do fatalnej sytuacji drogowej dołożyło się jeszcze zamknięcie ul. Targowej, przez co wielu kierowców zaczęło jeździć ul. księcia Ziemowita właśnie przez Targówek Fabryczny.

O pomoc w fatalnej sytuacji apeluje Rada Osiedla, która właśnie wystosowała do przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej list. Ukazał się on w grudniowym wydaniu pisma „Sąsiad”.

Autorzy nie sprzeciwiają się w nim rozbudowie spalarni, ale mocno podkreślają, że w zamian oczekują inwestycji w infrastrukturę. Warto zwrócić uwagę na fragment o ul. Strażackiej. Ulica obiecana jako rekompensata za budowę ZUSOK-u powstała dziesięć lat później, a i tak kierowcy utykają na niej w korkach, bo nie przebudowano przejazdu kolejowego na Chełmżyńskiej.

Pismo do Przewodniczącej Rady Warszawy w sprawie ZUSOK i “Wilna”

Zarząd Osiedla Targówek Fabryczny w związku z planowaną rozbudową ZUSOK-u i budową nowego osiedla Wilno zwraca się do Pani Przewodniczącej o pilotowanie inwestycji drogowych: Trasy Świętokrzyskiej, ul. Łodygowej, i rozbudowę skrzyżowania ul. Chełmżyńskiej ze Strażacką.

Mamy także nadzieję, iż Obwodnica Śródmiejska doczeka się realizacji w bardzo bliskiej przyszłości. Obecnie na Pradze trwa budowa II linii metra. Ulica Targowa jest częściowo niedostępna dla ruchu. Z tego powodu przez nasze osiedle zaczęło jeździć więcej pojazdów. W godzinach szczytu na ulicach Księcia Ziemowita i Zabranieckiej tworzą się gigantyczne korki.

Nasi mieszkańcy tracą nerwy, czas, pieniądze, aby wydostać się z osiedla. Nie wyobrażamy sobie jak będzie wyglądać przejazd przez nasze osiedle po rozbudowie wspomnianych inwestycji bez rozbudowy czy remontu ulic. Praca ZUSOKU ma zostać zwiększona dziesięciokrotnie, natomiast na nowym osiedlu Wilno ma docelowo zamieszkać 20 000 ludzi.

Mieszkańcy naszego osiedla nie zaakceptują i nie zgodzą się na rozbudowę ZUSOK-u bez zrealizowanych wcześniej inwestycji drogowych. Inaczej transport odpadów, obsługa tego zakładu oraz zwiększone natężenie ruchu spowoduje jeszcze większe korki oraz zniszczenie istniejącej już infrastruktury. Dlatego remontu koniecznie wymagają też ul. Księcia Ziemowita i ul. Zabraniecka .

Przypominamy, że czekaliśmy aż 10 lat na wybudowanie odcinka ul. Strażackiej łączącej Zabraniecką z Chełmżyńską po otwarciu ZUSOK-u.

W związku z narastającym problemem śmieci w Warszawie mamy nadzieję, iż głos mieszkańców będzie usłyszany przez władze Warszawy i zapadną odpowiednie decyzje. Zdajemy sobie sprawę, że będziemy jedynym osiedlem w Stolicy, na którym znajduje się spalarnia śmieci. Chcemy pomóc władzom naszego miasta w rozwiązaniu tego problemu.

Czekamy na zrealizowanie inwestycji drogowych, bo to my będziemy każdego dnia znosić uciążliwości wynikające z funkcjonowania rozbudowanego ZUSOK-u.

Rada Osiedla Targówek Fabryczny

Najnowsze wydanie pisma „Sąsiad” (plik pdf)

Rada Osiedla Targówek Fabryczny

Ulica księcia Ziemowita pusta jest tylko w niedzielę / fot. Targowek.to

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx