Do centrum dojedziemy pięć minut szybciej

2
Share

To podobno możliwe: wystarczy nieco przeregulować światła i tramwaje z Bródna do Dworca Wileńskiego mogą jechać pięć minut krócej. Tramwajarze obiecują wprowadzić ułatwienie już w 2013 roku.

Tramwaje jeżdżą po Warszawie ze średnią prędkością 17,4 km/h, a według ekspertów z Politechniki Poznańskiej mogłyby nawet 25 km/h. Nie chodzi oczywiście o to, żeby pędziły między przystankami z zawrotną prędkością, ale żeby krócej stały na światłach.

Stowarzyszenie SISKOM prowadzi właśnie kampanię Priorytety dla Tramwajów. Miłośnicy komunikacji kręcą krótkie filmy pokazujące, w jak bezsensowny sposób tracimy czas na warszawskich torach. Najczęściej, gdy tramwaj stoi na przystanku pali się zielone światło, a gdy motorniczy zamknie drzwi i chce ruszać, włącza się czerwone. Zatem skład traci kolejne kilka minut na pokonanie skrzyżowania, a pasażerowie wraz z nim.

Jedyna prowadząca przez naszą dzielnice nitka tramwajowa z Annopolu przez Bródno i rondo Żaba swojego filmiku jeszcze się nie doczekała, ale mamy inne dobre wieści. Z opinią SISKOM-u zgodzili się urzędnicy odpowiedzialni w Warszawie za transport. Zarząd Transportu Miejskiego wspólnie z Tramwajami Warszawskimi ogłosił niedawno listę tras, na których uprzywilejowane zostaną tramwaje. Wśród kilku połączeń znalazła się także trasa z Dworca Wileńskiego na Żerań Wschodni, czyli właśnie przez Bródno na pętle Annopol.

Dziś tramwaj linii 26 według rozkładu pokonuje tę trasę w 22 minuty. Według ekspertów mógłby to robić w 17 minut. Kłopot w tym, że nie wiadomo jak wprowadzenie na skrzyżowaniach priorytetów dla tramwajów wpłynie na korki samochodowe. Na to pytanie mają odpowiedzieć badania i dokumentacja, którą przygotuje firma wybrana w przetargu. Procedury niestety długo trwają, ale projekt zakłada, że tramwaje na Bródno przyśpieszą już w 2013 roku. Modernizację trasy ma dofinansować Unia Europejska.

A że pięć minut wydaje się niedużo? Wystarczy przemnożyć to przez pięć dni i przez czas w drodze do pracy i z powrotem. I już mamy dodatkowo w tygodniu 50 minut czasu więcej. W sam raz na czytanie artykułów na Targowek.to

Zobacz, jak zmiana świateł może przyśpieszyć tramwaje:

 

 


Odwiedź stronę stowarzyszenia SISKOM poświęconą Priorytetom dla Tramwajów

 Zdjęcie: iZTM nr 11(46)

 

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx