Oto stacja kolejowa Zacisze-Wilno | | targowek.info

Oto stacja kolejowa Zacisze-Wilno

Inwestor pochwalił się wizualizacjami nowej stacji kolejowej, która w 2013 roku ma powstać na Elsnerowie.

Jeśli efekt końcowy będzie wyglądał tak jak na rysunkach, to będziemy mieć chyba najładniejszą stację w Warszawie, a na pewno najnowszą. Na wizualizacjach stacja ma przejście podziemne pod torami, spore zadaszenie, jest elegancko wykończona, są przed nią nawet stojaki rowerowe. Trzeba jednak pamiętać, że rysunki to nie oficjalny dokument, a jedynie artystyczna wizja projektu.

Tak ma wyglądać stacja Zacisze-Wilno. Zapewne od strony Osiedla Wilno / materiały inwestora

Przystanek  kolejowy ma się znaleźć na linii na Dworzec Wileński przy budowanym na Elsnerowie Osiedlu Wilno (przeczytaj o dniu otwartym na budowie), czyli po drugiej stronie torów na wysokości ulic Tużyckiej i Tarnogórskiej. Jak powiedział nam   Radosław Bieliński, z działu komunikacji Dom Development, stacja powstanie w 2013 roku (wtedy kiedy metro dojedzie na Dworzec Wileński), jej budowa ma potrwać siedem miesięcy. Inwestor podał także, że już za dwa tygodnie ma mieć prawomocne pozwolenie na budowę.

Pomysł budowy stacji jest krytykowany przez niektórych mieszkańców i Radę Osiedla Zacisze. We wrześniu 2009 roku 414 mieszkańców podpisało się pod protestem do władz miasta. Głównie nie podoba im się zamiar puszczenia przez willowe uliczki autobusów, które miałyby dowozić pasażerów do stacji. Z resztą już uruchomiono na tej trasie obsługiwaną  przez mikrobusy linię 202.

Protestujących mieszkańców poparli też działkowcy, bo budowa pętli przy stacji wymaga likwidacji części ogródków. Mieszkańcy opowiadali się za planowaną wiele lat wcześniej lokalizacją przystanku pod wiaduktem na ul. Kraśnickiej (czyli blisko Obi).

Protest na niewiele jednak pomógł, bo władze dzielnicy podpisały porozumienie z inwestorem, a także z PKP PLK i z Kolejami Mazowieckimi, mówiące o współpracy przy budowie stacji.

Nas zastanawia natomiast dziwna nazwa przystanku: Zacisze-Wilno. Ani to wygodne, ani ładne, za to dość dziwaczne. Nie może być po prostu Zacisze? Bieliński twierdzi jednak, że nazwa jest ostateczna i zgodziły się na nią strony podpisane pod porozumieniem w sprawie budowy.

Peron przyszłej stacji Zacisze-Wilno / materiały inwestora
PRZECZYTAJ TEŻ:

10 komentarzy na temat “Oto stacja kolejowa Zacisze-Wilno

 • 11 stycznia 2012 o godz. 15:29

  te grafiki sa genialne! widok z peronu wprost na palac kultury, jakis tramwaj (bo przeziecz to nie pociag) wjezdzajacy na stacje… :))) kto to wymyslil? kto w takie bzdury wierzy????

 • 11 stycznia 2012 o godz. 16:19

  Nie wiem jak w miejscu tej stacji, ale są na Targówku Fabrycznym punkty z których dokładnie tak widać panoramę miasta

 • 11 stycznia 2012 o godz. 21:40

  Piękny projekt stacji.
  Czekajmy cierpliwie z odrobiną optymizmu.

 • 24 stycznia 2012 o godz. 09:15

  Kiedy zostanie ukończona budowa II lini Metra Wileńska i ruszą prace w stronę Targówka Dzielnica zostanie doceniona i zacznie się najazd deweloperów( Obecnie ciagnie się za nia zły PR ) a szkoda bo analizując różne czynniki nie zasługuje na to miano już od paru lat poprawiło się bezpieczeństwo, istniejąca infrastruktura, bliskość do centrum miasta, niższe ceny za m2 które już powoli ruszyły do góry wbrew panującym trendom na rynku. Metro rozwinie Targówek tak jak to stało się na Ursynowie :)

 • 26 stycznia 2012 o godz. 18:02

  Zgadzam się z opinią Mariusza, szczególnie co do Targówka Mieszkaniowego, który wg mnie ma szansę się zmienić dzieki nowym inwestycją. Martwi mnie tylko niski poziom inwestcyji ze strony Dzielnicy. Praktycznie zero inwestycji. Czekam też na poszerzenie Św.Wincentego – ulica zdewastowana.

 • 26 stycznia 2012 o godz. 18:05

  sorry za błędy:)

 • 3 lutego 2012 o godz. 00:02

  Budowa stacji Zacisze Wilno wynika z podpisanego w 2011 roku porozumienia pomiędzy Dom Development – PLK PKP i Burmistrzem Dzielnicy Targówek ale samorządowcy nie znają jego treści.
  Zezwolenie na budowę stacji załatwiono w Płocku i decyzja o budowie jest „prawomocna” od dnia 20.01.2012 według informacji Urzędu Miasta.
  Pracownicy Urzędu Dzielnicy i Urzędu Miasta St. Warszawy (z Wydz. Infrastruktury oraz Wydz. Architektury) jak też Radni oficjalnie nic nie wiedzą o budowie stacji kolejowej, która powstanie częściowo na terenach ogródków działkowych na Zaciszu. Budowa stacji ma być teoretycznie na terenie należącym do PKP ale planuje się przejście podziemne (pod rowem melioracyjnym – sic) oraz budowę pętli autobusowej na terenie „zielonym”. Wynika to z działań developera i Pana Burmistrza zmierzających do dokonania zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zgodnie z wnioskami wprowadzonymi na prośbę Dom Development do „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy” o których była mowa w Uchwale Nr XXXVIII/122/09 Rady Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy z dnia 14 maja 2009 r.
  Pomysłem holenderskiego inwestora jest planowanie „Od strony Zacisza, połączenia terenu przystanku kolejowego z ulicą Tużycką, Potulicką i Tarnogórską. Zaprojektowanie pętli autobusowej oraz parkingu (z możliwością wykorzystania terenu przyległych ogródków działkowych)”.

  We wrześniu 2009 roku 414 mieszkańców Osiedla Zacisze podpisało protest przeciwko nowemu projektowi lokalizacji „przystanku PKP, z przejściem podziemnym i z dowiązaniem tras komunikacyjnych (dla autobusów…od strony Zacisza)”
  Burmistrz Dzielnicy Targówek nadal uznaje, że niezbędne są korekty w planie zagospodarowania tego fragmentu miasta, natomiast Rada Osiedla Zacisze uważa, że „konieczne jest wcześniejsze przedstawienie uzasadnienia zmian i uzyskanie akceptacji lokalnej społeczności, a nie powielanie pomysłu prywatnego inwestora…”.
  Nie słyszałem by Urząd Dzielnicy prowadził jakiekolwiek konsultacje społeczne w sprawach infrastruktury i ciekawe jest, że Targówek jest
  jedyną dzielnicą, w której nie powołano Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego.

 • 4 lutego 2012 o godz. 16:13

  Ponoć były konsultacje w 2009 roku w sprawie poszerzenia Św.Wincentego….Czy ktoś o tym słyszał?

 • 6 lutego 2012 o godz. 14:49

  Ja mam taki widok z bloku na Tragówku Mieszkaniowym cała Warszawa jak na dłoni :) Stadion Narodowy też :) no i stacja metra będzie 200 m obok do 2016 podobno ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.