Nawet powódź stulecia nie zagraża naszej dzielnicy – wynika z opublikowanych niedawno badań. Ale i bez przerwania wiślanych wałów, mamy co roku inne powodzie. Zobacz nagranie wideo z zalanego Zacisza.
Z opublikowanej kilka dni temu przez Gazetę Wyborczą mapy zagrożeń powodziowych Warszawy wynika, że Targówkowi wielka woda niestraszna. W czarnym scenariuszu, gdy przy wodzie stuletniej (prawdopodobieństwo wystąpienia 1 proc.) i przerwanych wałach, fala powodziowa zatrzyma się mniej więcej w okolicach skrzyżowania ul. Naczelnikowskiej z al. Solidarności, a więc tuż na granicy dzielnicy. Od północy może zostać zalana Zielona Białołęka, ale zdaniem autorów badania, woda nie przedrze się na drugą stronę Trasy Toruńskiej.
Tyle tylko, że mowa o powodzi przy wysokim stanie Wisły. Tymczasem przez Targówek płynie też Kanał Bródnowski. Jego poziom jest ściśle powiązany z poziomem wody w Kanale Żerańskim, którego od kaprysów Wisły ochrania śluza w Porcie Żerańskim. Zatem fala powodziowa na Wiśle, nie oznacza wyższego poziomu w kanałku.
Ale to nie koniec zagrożeń. Na Targówku, a szczególnie na Zaciszu i Targówku Fabrycznym, groźny jest wysoki poziom wód gruntowych. To on sprawia, że regularnie zalewane są piwnice i garaże, najczęściej w kwadracie ulic: Tużyckiej, Perłowej, Potulickiej, Płońskiej.
Nagrania wykonał mieszkaniec ul. Wolbromskiej w sierpniu 2011 roku. Podobne kłopoty mają też mieszkańcy budynków na Zielonym Zaciszu, gdzie zalewane są niektóre podziemne garaże czy ul. Karkonoszy, gdzie co ulewa mieszkańcy otwierają studzienkę, bo inaczej nadmiar wody wlałby się do garaży i piwnic. Tak jak to się dzieje na Wolbromskiej, tym razem nagranie z 2010 roku.
Mieszkańcy interweniowali u władz dzielnicy, wytykając że problemy nasiliły się po przeprowadzonym cztery lata temu remoncie ulic w tej okolicy. Ich zdaniem źle poprowadzono kanalizację deszczową.
Burmistrz w obszernej odpowiedzi zwraca uwagę, że to m.in. wina zdewastowanych i pozasypywanych rowów melioracyjnych, a sytuację mógłby rozwiązać zbiornik retencyjny na Targówku Fabrycznym, o którego budowie mówi się od kilku lat.
Zainteresowanych tematem odsyłamy do pism mieszkańców do Ratusza i odpowiedzi burmistrza, którą znajdziecie na stronie Rady Osiedla Zacisze
Artykuł o zagrożeniach powodziowych Warszawy na warszawa.gazeta.pl
I jeszcze jeden film z Wolbromskiej, autorstwa mieszkańca tej ulicy:
czyli kolejny czynniki ZA ! żeby Tu mieszkać :)
Powodzie nie są częste, ale pamiętamy sytuacje z ul. Jagielońskiej jak właściciele drżeli o swoje nowe mieszkania i woda pojawiała się w piwnicach Saskiej Kepy, Powiśla Czerniakowa, Żoliborza, Białołęki.
To nic miłego znają to właściciele domów jednorodzinnych gdzie w Pruszkowie, Piasecznie Legionowie, Wołominie domy zaczynają się zawalać.
Mam nadzieje, że długo nie będziemy mieli podobnego scenariusza a nasze położenie nie będzie głównym czynnikiem wyboru miejsca zamieszkania.
z gazety Wyborczej może to i dobrze że Hanna niedotrzymała słowa tylko by smrodzili :)
„Z planów inwestycyjnych miasta zniknęła budowa praskiego odcinka śródmiejskiej obwodnicy, która miała połączyć rondo Wiatraczna z rondem Żaba przez Targówek Przemysłowy. Inwestycję tę obiecywała prażanom w kampanii wyborczej 2006 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jednak astronomiczny koszt tego projektu szacowany na 800 mln zł i negatywna opinia Komisji Europejskiej, która odmówiła wsparcia budowy dotacją, przesądziła o tym, że obwodnica spadła z listy projektów przygotowywanych do realizacji.”
może przez Marki połączą a Tu będzie dalej Cicho :) i zielono :)
Czytając artykuły w (konkurencyjnej) prasie internetowej np na stronie: http://www.gazetaecho.pl/dla-wladz-miasta-warszawa-sie-tu-konczy_59226 jest wywiad z Grzegorzem Zawistowskim, burmistrzem Targówka w którym podaje m.in.: „W przyszłym roku program rewitalizacji kanału Bródnowskiego ruszy z kopyta, bo na razie był realizowany w mniejszym zakresie. Kanał został oczyszczony i pogłębiony. Mało kto zdaje sobie sprawę, że dzięki temu w ostatnich dwóch latach skala podtopień była u nas bardzo niewielka.” (jak widać na filmach z Zacisza). Tak więc pragnę też zacytować zdania Pana Burmistrza zawarte w piśmie z dnia 10.10.2011 skierowanym do Rady Osiedla „Zacisze”: „Postulat o konieczności pogłębienia Kanału Bródnowskiego o 0,6 m nie wchodzi w… Czytaj więcej »