Tajemnicza wieża ledwo stoi | | targowek.info

Tajemnicza wieża ledwo stoi

Sypie się jeden z najbardziej charakterystycznych i tajemniczych zabytków Targówka. Wieża z ul. Oszmiańskiej 9 zamiast stać się wizytówką dzielnicy, zaraz może się rozpaść.

Wieża stoi przy samych torach kolejowych w pobliżu ronda Żaba i od dawna intryguje mieszkańców, choć nikt z sąsiadów nie za bardzo pamięta do czego była używana. Pierwsi tropem wieży ruszyli internauci skupieni na forum Gazeta.pl, którzy przez wiele lat ustalili cały szereg faktów.

My zacytujemy fragmenty artykułu przygotowanego przez uczniów Gimnazjum nr 145 przy Krasiczyńskiej pt. „Tajemnicza wieża na warszawskim Targówku”. Artykuł powstał już ponad rok temu, ale warto go przypomnieć, bo został nagrodzony wśród 10 najlepszych szkolnych prac badawczych z całej Polski i znalazł się w Atlasie Zabytków Przemysłowych Narodowego Instytutu Dziedzictwa:

Budynek pochodzi najprawdopodobniej z przełomu XIX i XX wieku. Obiekt powstał na pewno po roku 1897. Pierwszym właścicielem, który oficjalnie zarządzał tym obiektem był Stanisław Katelbach, ale prawdopodobnie nie wybudował on całego zakładu. (…) Prawdopodobnie znajdowała sie tam podczas wojny szkoła podstawowa z trzema klasami, a w czasie Powstania Warszawskiego punkt sanitarno-opatrunkowy.

Do czego służyła wieża? Przed wojną w zakładzie produkowano wyroby drzewne w tym szpule dla przemysłu włókienniczego. Po wojnie był tu zakład wyrobów gumowych. Według często powtarzającej się wersji wieża potrzebna była do produkcji pary technologicznej napędzającej maszyny. Co ważne, budowla nie była obiektem kolejowym, choć sugeruje to położenie blisko torów.

Właścicielem wieży jest Miasto Stołeczne Warszawa, ale obiekt ma niejasną sytuację. Młodzi autorzy artykuły dotarli do właściciela znajdującej się w nim drukarni:

Obecnie obiekt zajmuje drukarnia „Poligrafus”, z której właścicielem udało się nam porozmawiać. Uzyskaliśmy cenne informację o obiekcie i jego sytuacji prawnej. Właściciel terenu nie poczuwa się do opieki nad niszczejącym zabytkiem. Od lat toczy spory z urzędnikami, w efekcie dziś stan zabytku jest opłakany, a jego sytuacja prawna niejasna.

Ciekawe czy spór skończy dopiero zawaleniem zabytku? Inne rozwiązanie jest takie, że przerwie go budowa obwodnicy Śródmieścia. Planowana trasa ma biec obok torów, właśnie w miejscu zakładu przy Oszmiańskiej. Ale mało prawdopodobne, że wieża doczeka jej budowy.

 

Artykuł „Tajemnicza wieża na warszawskim Targówku” autorstwa W. Młynarskiej, U. Bielskiej i  P. Sokołowskiego na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Więcej szczegółowych informacji o wieży z Oszmiańskiej 9 na forum Gazeta.pl

 

wszystkie zdjęcia: targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

9 komentarzy na temat “Tajemnicza wieża ledwo stoi

 • 24 stycznia 2012 o godz. 10:41

  Może załatwia dotacje z UE i obecny najemca , właściciel też się pokusi żeby zainterweniować Zabytki trzeba wspierać !

 • 26 stycznia 2012 o godz. 23:03

  Świetna miejscówka na kulturę czy gastronomię.

 • 30 stycznia 2012 o godz. 14:40

  wieza juz nie stoi. padla albo ja rozebrali

 • 30 stycznia 2012 o godz. 16:20

  To nas Pani nastraszyła. Ale uspokajamy: sprawdziliśmy i dziś (30 stycznia 2012) wieża WCIĄŻ STOI. Choć drukarnia wygląda na zamkniętą i opuszczoną. Poniżej zdjęcia:

  Zdjęcie z 30 stycznia 2012

  zdjęcie z 30 stycznia 2012

 • 31 stycznia 2012 o godz. 08:41

  ufff Trzymaj się stara !

 • 13 maja 2012 o godz. 18:23

  cud że sie nie rozwalila.

 • 14 maja 2012 o godz. 13:11

  Dasz Rade ! aby do Zimy !

 • 16 sierpnia 2012 o godz. 17:59

  Wieża trzyma się dobrze. Dach jak widać źle, ale larum o jej rychłym zawaleniu to gruba przesada. Trzeba będzie siły aby ją zburzyć – ale to pewne jak 2×2=4.

 • 29 stycznia 2015 o godz. 22:44

  Witam! jestem mieszkanką Targówka od 60 lat,mieszkam w domu jednorodzinnym przy ul.Poleskiej 2, wybudowanym w 1936r przez moich dziadków. Według ich informacji, wieża przy Oszmiańskiej 9, jest pozostałością po przedwojennej fabryce guzików.Domy przy.ul.Poleskiej 2 i 4 wybudowano 1936r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.