Pieniądze z Targówka powędrowały do sąsiadów

7
Share

Cieszymy się z dodatkowych pieniędzy na remont Kanału Bródnowskiego, tymczasem wygląda na to, że właśnie nas ograbiają. Warszawa znów jest dzielona na lepsze i gorsze dzielnice i znów nie jesteśmy po tej stronie co trzeba.

 

Niedawno napisaliśmy o dodatkowych pieniądzach dla Targówka, które wydane będą m.in. na przygotowanie remontu Kanału Bródnowskiego. To pieniądze wygospodarowane w ubiegłym roku przez dzielnice. Teraz ratusz rozdziela je ponownie, ale według sobie tylko znanego klucza. Tematem zajęła się Gazeta Stołeczna, a jednym z głównych przykładów „wyrolowanych” dzielnic, jest Targówek. W artykule czytamy:

– Czujemy się pokrzywdzeni – nie owija w bawełnę Grzegorz Zawistowski, burmistrz Targówka (PO). Ta dzielnica wypracowała w 2011 r. o 6,7 mln zł dochodów więcej, niż planowała (wykonała plan dochodów w 108 proc.), a na wydatkach oszczędziła ponad 3,1 mln zł. Tymczasem po rozdzieleniu dodatkowych środków dostała tylko 2,7 mln zł.

Ratusz tłumaczy, że dochody dzielnic zostały pomniejszone i podzielone także między te, które nie zrealizowały planów finansowych. Z artykułu wynika, że władze Targówka złożyły w tej prawie oficjalny protest:

– Przyjęty system jest demotywujący dla dzielnic – wtóruje mu burmistrz Zawistowski. On też wysłał protest do skarbnika. – Moja dzielnica uzyskała jeden z lepszych wyników finansowych w mieście. To zasługuje na uwzględnienie przy przydzielaniu dodatkowych pieniędzy. Pod uwagę powinno się brać nie tylko oszczędności na wydatkach, ale i osiągnięte nadprogramowe dochody – przekonuje.

Ratusz na Bankowym oczywiście nie musi zmieniać swojego zdania, ale bunt zatacza coraz szersze kręgi. Niesprawiedliwe traktowanie dzielnic wytyka skarbnikowi Warszawy także radny Marcin Rzońca (Ruch Palikota). W interpelacji podaje konkretne przykłady podziału pieniędzy. Wynika z nich, że Żoliborz czy Praga Północ – dzielnice które poprzedni rok zakończyły na minusie, teraz dostają więcej pieniędzy, niż Targówek, Ursynów czy Włochy, czyli te które wyszły na plus.

Fragment interpelacji radnego Marcina Rzońcy

Cały artykuł w Gazecie Stołecznej

7
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx