Deszcz gotówki dla Targówka: na nowe mostki i fontanny | | targowek.info

Deszcz gotówki dla Targówka: na nowe mostki i fontanny

Choinki dawno rozebrane, ale dopiero teraz dojechały prezenty. Wygląda na to, że Targówek dostatnie dodatkowe pieniądze, za które wybudujemy sobie skwery, ścieżki rowerowe, a nawet fontanny.

 

Kręte są urzędnicze ścieżki: dopiero co radni uchwalili budżet na 2012 rok, a już go zmieniają. Ale dopóki  zmiany polegają na przypływie gotówki na Targówek, nie mamy nic przeciwko.

A przypływ będzie i to spory. Do tej pory Targówek miał drugi od końca najniższy budżet inwestycyjny (11 mln zł) w Warszawie (według obliczeń Życia Warszawy, w przeliczeniu na mieszkańca), teraz nasza sytuacja ciut się poprawi. Jeśli radni (najpierw Targówka, potem całego miasta) przyjmą przedstawiony im projekt zmian w budżecie, kasę dzielnicy zasili dodatkowe 6,8 mln zł. Zobaczmy, na co zostaną przeznaczone.

Remonty dróg

Projekt zakłada wydanie trzech milionów na wydatki bieżące.  400 000 zł ma pójść na remonty dróg gminnych, czyli mniejszych lokalnych ulic. Aż 875 000 zł  zapisano pod hasłem: „remonty ciągów pieszo-jezdnych i pustostanów”. Z tej puli naprawione będą chodniki (m.in. wzdłuż Bukowieckiej, o którym niedawno pisaliśmy), ale o które pustostany chodzi, projekt uchwały nie precyzuje.

Oświata

Pół miliona złotych trafi do budżetu oświaty, z czego 300 tys. do szkoły podstawowej nr 114 przy ul. Remiszewskiej. W budynku znajdują się jeszcze dwa lokale mieszkalne. Za dodatkowe pieniądze zostaną przerobione na sale lekcyjne.

Kultura i sport

250 000 pójdzie na kulturę z tego 100 tys. zł z na imprezę plenerową „Dni Targówka” i dodatkowe imprezy dla mieszkańców:  „Turniej rycerski” i koncerty m.in. „Targówek Elsnerowi”. O ile dotacja na turniej rycerski cieszy, bo jego organizacja stała pod znakiem zapytania, to koncerty mogą dziwić po ostatnich kontrowersjach. Ale wygląda na to, że w tym roku koncerty muzyki Elsnera będą już tańsze.

Nieco poprawi się też sytuacja Domów Kultury. Świt dostatnie dodatkowe 95 000 zł, a DK Zacisze 20 000 zł. Na zakup książek do publicznej biblioteki przeznaczono 35 tys. zł.

Z dodatkowych 200 000 zł. na sport połowa przypadnie OSiR-owi, reszta wydana zostanie na zawody sportowe dla uczniów.

INWESTYCJE

Bardzo ciekawie brzmi druga część zmian budżetowych dotycząca inwestycji. O 2,9 mln zł. wzrosną wydatki na Kanał Bródnowski i przygotowanie do budowy zbiornika wodnego na Targówku Fabrycznym w rejonie ul.Bardowskiego. Na początek ratusz zamówi opracowanie inwentaryzacji przyrodniczej flory i fauny występującej na Kanale Bródnowskim oraz w miejscu planowanego zbiornika. To dokumenty niezbędne do pozwoleń na budowę.

Jeden z wariantów zbiornika według koncepcji z 2009 roku

Zobacz oba warianty lokalizacji zbiornika na większej mapie / materiały Urzędu Dzielnicy Targówek

W tym roku ma być także przygotowana dokumentacja techniczna zagospodarowania terenów przy Kanale Bródnowskim. To jeszcze nie oznacza budowy, ale spory krok w jej kierunku. Projekt uchwały wymienia: skwer na odcinku między ul. Malborską i ul. Kondratowicza, skwer z fontanną na odcinku między ul. Kondratowicza a Kanałem Zaciszańskim, skwer na odcinku między ul. Nad Strugą i ul. Łokietka, skwer na odcinku między ul. Rolanda i ul. Wojskową, ciągi pieszo-rowerowe,  5 mostków w ciągach ulic: Żyznej, Drapińskiej, Jeleniogórskiej (na tych ulicach stare kładki zostaną wymienione na nowe), Wojskowej i Porannej (tu powstaną nowe mostki).

Pieniądze zostaną wykorzystane także na budowę skweru przy ul. Malborskiej oraz skweru z fontanną przy ul. Kondratowicza.

Tak miał wyglądać skwer przy ul. Kondratowicza według koncepcji z 2009 roku
Schemat skweru przy Kondratowicza, który może powstać jeszcze w tym roku

 

Na tym nie koniec. Inwentaryzacja przyrody i dokumentacja techniczna czeka też Kanał Zaciszański (751 tys. zł). Tutaj obejmie dwa skwery na odcinku między ul. Młodzieńczą i ul. Radzymińską,  ciągi pieszo-rowerowe i jeden tylko pieszy,  7 mostków pieszo-rowerowych w ciągach ulic: Nad Potokiem, Bohuszewiczówny, Gibraltarskiej, Mroźnej, Lewicpolskiej, Rusieckiej, Zaciszańskiej.

Ratusz planuje też jeszcze w tym roku budowę chodnika ze ścieżką  rowerową na odcinku od ul. Porannej Bryzy do ul. Blokowej.

Jak wam się podobają nowe wydatki?

PRZECZYTAJ TEŻ:

14 komentarzy na temat “Deszcz gotówki dla Targówka: na nowe mostki i fontanny

 • 3 lutego 2012 o godz. 08:47

  Czyli Targówek Mieszkaniowy jest pomijany tylko Gimnazjum 114 będzie miało wyremontowane 2 sale. Ja to sobie wszystko notuje i z grupą zadziałamy sprawdzimy kto Nas reprezentuje i czemu jest pomijany Park Wiecha, GKP w inwestycjach ? Szykujemy się do Oceny Radnych działających na Nasza korzyść lub nie !

 • 3 lutego 2012 o godz. 09:04

  Zgadzam się z Zdzisławem czemu nie wylicz się budzetu według czynnika ilości mieszkańców ? proporcjonalnie ! Nalezy się przyjżeć Reprezentantom ich wpływowi. Równiez uważam że Tragówke Mieszkaniowy jest pomijany zaczynając od drużek rowerowych ( totalny Brak ) kończąc na Parku Wiecha, GKP który jest zaniedbany !!! Po co Budować fontanny ( duży koszt ) ?
  Pomysł z uregulowaniem kanałku i zbudowanie drużek rowerowych dobry. Czemu nie połaczą drużek rowerowych Bródna i Targówka z radzymińską !!!

  Inwestycje na Targówku Mieszkaniowym:

  Brakuje Basenu na Targówku M.
  Osir-u takiego jak Polonez
  Letniej sceny w Parku W.
  Drużek rowerowych.
  SkateParku w Parku W.

  Pozdrawiam Serdecznie

 • 3 lutego 2012 o godz. 09:06

  Sorryyy za byki ;(

 • 3 lutego 2012 o godz. 11:11

  Połączenie ścieżek rowerowych Bródna i Targówka z Radzymińską to b. dobry pomysł. Dzięki temu łatwiej byłoby dojechać na rowerze do Centrum.

  http://www.facebook.com/lulameeart – wyroby handmade z Zacisza.

 • 3 lutego 2012 o godz. 21:14

  Plany są dość ciekawe.
  Czekamy na realizację z nadzieją i optymizmem.

 • 3 lutego 2012 o godz. 21:39

  A może by tak odwodnić ulice Seledynową na której po deszczu można pływać łódką, wykonać kilka dróg np.Bratka????

 • 5 lutego 2012 o godz. 11:58

  Ja się zastanawiam, dlaczego dzielnica nie chwali się w ogóle takimi planami na swojej stronie internetowej? Ostatnie informacje tam są z 2010 roku… Czyżby wstydzili się swoich dokonań? Albo mają coś do ukrycia? Chętnie bym zobaczył projekt rewitalizacji całego kanału Bródnowskiego. Ta inwestycja przez najbliższe 3 lata ma pochłonąć nie 6 a ponad 30 mln złotych. Ale poza wzmiankami w mediach nigdzie nie można się dowiedzieć co tak na prawdę będzie robione… Mieszkam sam przy tym kanale, w PPZ mam obok siebie mostek, fajnie jakby powstał, ale widzę z tych wielkich planów pamięta się tylko o mieszkańcach do ul. Radzymińskiej, dalej w kierunku Targówka Fabrycznego to można olać mieszkańców…

 • 5 lutego 2012 o godz. 13:03

  Widać jak na dłoni, że radni będą remontować to co widać z okien Ratusza. Już dalej jak Zielone Zacisze ich poglądy nie sięgaja.

 • 6 lutego 2012 o godz. 09:14

  Nic nie robi się przyszłościowo buduje się drogę a za 10 lat trzeba ją zrywać i robić dwa razy większą za 3 razy tyle, to jest nasza mentalność :( inwestuje się nie w to co trzeba wymienia chodniki a nowe nie są wcale równiej położone. Trzeba ustalić priorytety żeby to nie było tylko blokowisko z dyskontami !!! i drogami przejazdowymi !

 • 6 lutego 2012 o godz. 09:21

  PS. i pilnowąc jhakości wykonani tak jak administracja robi malowanie w budynkach Pozalewane szyby przeciahniete ściany krzywo pomalowane Tandeta zatrudnia się pseudo malarzy odwalających fuszerkę za nasze pieniądz !!! Spółdzielnia uważa że jak odmaluje raz na 15 lat to robi łaskawy akt Bardzo mnie denerwuje ten partacki styl odwalania kaszany !!! Inną kwestją są mieszkańcy niszczący ale to niezwalnia z wykonania pracy w standardzie jakości a nie fuszerki i PARTACTWA !!!

 • 6 lutego 2012 o godz. 12:32

  Estetyka, mostki i fontanny są fajne i potrzebne. Każdy by chciał. Mamy na Targówku (w skali całej gminy) miejsca tak ohydne, że oczy aż się zamykają. Tylko że zanim weźmiemy się za estetykę, należałoby popracować u podstaw. Ciągle jest wiele ulic bez utwardzonej nawierzchni (wstyd!!!), gdzie ludzie albo taplają się w błocie, albo duszą od kurzu. I co mieszkańcom tych ulic i ich użytkownikom po fontannie albo nowym mostku? Dlaczego nie inwestuje się pieniędzy w rzeczy najbardziej potrzebne płacącym podatki?

 • 9 lutego 2012 o godz. 23:23

  dlaczego ten pisuar ktoś nazywa fontanną?

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 09:52

  czy aby napewno to jest prawda????

  prosze spojrzeć na punkt 10 porządku obrad.
  – w tym miejscu raczej powstanie wysypisko śmieci… ;(
  ***

 • 23 kwietnia 2013 o godz. 15:25

  Czy „Targówek” to tylko jedna strona Radzymińskiej? Bo poza informacją o remoncie Bukowieckiej (bo już chyba dłużej przeciągać się nie da” i sfinansowaniem planu zbiornika ten „deszcz” ominie Zacisze i Elsnerów zupełnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.