Deszcz gotówki dla Targówka: na nowe mostki i fontanny

14
Share

Choinki dawno rozebrane, ale dopiero teraz dojechały prezenty. Wygląda na to, że Targówek dostatnie dodatkowe pieniądze, za które wybudujemy sobie skwery, ścieżki rowerowe, a nawet fontanny.

 

Kręte są urzędnicze ścieżki: dopiero co radni uchwalili budżet na 2012 rok, a już go zmieniają. Ale dopóki  zmiany polegają na przypływie gotówki na Targówek, nie mamy nic przeciwko.

A przypływ będzie i to spory. Do tej pory Targówek miał drugi od końca najniższy budżet inwestycyjny (11 mln zł) w Warszawie (według obliczeń Życia Warszawy, w przeliczeniu na mieszkańca), teraz nasza sytuacja ciut się poprawi. Jeśli radni (najpierw Targówka, potem całego miasta) przyjmą przedstawiony im projekt zmian w budżecie, kasę dzielnicy zasili dodatkowe 6,8 mln zł. Zobaczmy, na co zostaną przeznaczone.

Remonty dróg

Projekt zakłada wydanie trzech milionów na wydatki bieżące.  400 000 zł ma pójść na remonty dróg gminnych, czyli mniejszych lokalnych ulic. Aż 875 000 zł  zapisano pod hasłem: „remonty ciągów pieszo-jezdnych i pustostanów”. Z tej puli naprawione będą chodniki (m.in. wzdłuż Bukowieckiej, o którym niedawno pisaliśmy), ale o które pustostany chodzi, projekt uchwały nie precyzuje.

Oświata

Pół miliona złotych trafi do budżetu oświaty, z czego 300 tys. do szkoły podstawowej nr 114 przy ul. Remiszewskiej. W budynku znajdują się jeszcze dwa lokale mieszkalne. Za dodatkowe pieniądze zostaną przerobione na sale lekcyjne.

Kultura i sport

250 000 pójdzie na kulturę z tego 100 tys. zł z na imprezę plenerową „Dni Targówka” i dodatkowe imprezy dla mieszkańców:  „Turniej rycerski” i koncerty m.in. „Targówek Elsnerowi”. O ile dotacja na turniej rycerski cieszy, bo jego organizacja stała pod znakiem zapytania, to koncerty mogą dziwić po ostatnich kontrowersjach. Ale wygląda na to, że w tym roku koncerty muzyki Elsnera będą już tańsze.

Nieco poprawi się też sytuacja Domów Kultury. Świt dostatnie dodatkowe 95 000 zł, a DK Zacisze 20 000 zł. Na zakup książek do publicznej biblioteki przeznaczono 35 tys. zł.

Z dodatkowych 200 000 zł. na sport połowa przypadnie OSiR-owi, reszta wydana zostanie na zawody sportowe dla uczniów.

INWESTYCJE

Bardzo ciekawie brzmi druga część zmian budżetowych dotycząca inwestycji. O 2,9 mln zł. wzrosną wydatki na Kanał Bródnowski i przygotowanie do budowy zbiornika wodnego na Targówku Fabrycznym w rejonie ul.Bardowskiego. Na początek ratusz zamówi opracowanie inwentaryzacji przyrodniczej flory i fauny występującej na Kanale Bródnowskim oraz w miejscu planowanego zbiornika. To dokumenty niezbędne do pozwoleń na budowę.

Jeden z wariantów zbiornika według koncepcji z 2009 roku

Zobacz oba warianty lokalizacji zbiornika na większej mapie / materiały Urzędu Dzielnicy Targówek

W tym roku ma być także przygotowana dokumentacja techniczna zagospodarowania terenów przy Kanale Bródnowskim. To jeszcze nie oznacza budowy, ale spory krok w jej kierunku. Projekt uchwały wymienia: skwer na odcinku między ul. Malborską i ul. Kondratowicza, skwer z fontanną na odcinku między ul. Kondratowicza a Kanałem Zaciszańskim, skwer na odcinku między ul. Nad Strugą i ul. Łokietka, skwer na odcinku między ul. Rolanda i ul. Wojskową, ciągi pieszo-rowerowe,  5 mostków w ciągach ulic: Żyznej, Drapińskiej, Jeleniogórskiej (na tych ulicach stare kładki zostaną wymienione na nowe), Wojskowej i Porannej (tu powstaną nowe mostki).

Pieniądze zostaną wykorzystane także na budowę skweru przy ul. Malborskiej oraz skweru z fontanną przy ul. Kondratowicza.

Tak miał wyglądać skwer przy ul. Kondratowicza według koncepcji z 2009 roku

Schemat skweru przy Kondratowicza, który może powstać jeszcze w tym roku

 

Na tym nie koniec. Inwentaryzacja przyrody i dokumentacja techniczna czeka też Kanał Zaciszański (751 tys. zł). Tutaj obejmie dwa skwery na odcinku między ul. Młodzieńczą i ul. Radzymińską,  ciągi pieszo-rowerowe i jeden tylko pieszy,  7 mostków pieszo-rowerowych w ciągach ulic: Nad Potokiem, Bohuszewiczówny, Gibraltarskiej, Mroźnej, Lewicpolskiej, Rusieckiej, Zaciszańskiej.

Ratusz planuje też jeszcze w tym roku budowę chodnika ze ścieżką  rowerową na odcinku od ul. Porannej Bryzy do ul. Blokowej.

Jak wam się podobają nowe wydatki?

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx