Multimedialne centrum przy Trockiej? Dobry pomysł, ale…

6
Share

Nowoczesna, multimedialna biblioteka mogłaby powstać  na wolnej działce na Targówku, a dzielnicę nie kosztowałoby to ani złotówki. Ale inwestor chce czegoś w zamian.

 

Chodzi o dzielnicowe multicentrum na wzór wybudowanej  rok temu Mediateki Start-Meta przy ul. Szegedyńskiej  na Bielanach. To nowoczesna, w pełni skomputeryzowana instytucja kultury. Oferuje mieszkańcom książki, ale też tysiące multimediów, czyli filmów i plików dźwiękowych. Do tego Mediateka jest miejscem różnego rodzaju wydarzeń: są tu koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, atrakcje dla dzieci.

Medtiateka na Bielanach / fot. mediateka.waw.pl

Od kilku lat podobny obiekt chciałaby wybudować spółdzielnia mieszkaniowa RSM Praga. Spółdzielcy upatrzyli sobie dużą wolną działkę wzdłuż ul. Trockiej (między blokami przy Zamiejskiej a szkołą), ale nie chcą inwestować charytatywnie. W zmian chcą dostać grunt i wybudować na nim budynki mieszkalne, w których znalazłoby się miejsce na mediatekę i inne lokale usługowe.

Władze miasta i dzielnicy deklarowały, że są zainteresowane takim pomysłem. W siedzibie RSM Praga odbyło się nawet spotkanie z firmą projektującą tego typu obiekty. Jednak na razie nie przełożyło się to na konkrety. Spółdzielnia dla miasta jest podmiotem prywatnym i potrzebne jest partnerstwo publiczno-prywatne, a to w Warszawie to ciągle rzadkość.

Pomysł wydaje się dobry, tym bardziej, że Targówek Mieszkaniowy w przeciwieństwie do Bródna i Zacisza, wciąż nie ma swojego domu kultury. Tyle że nie znamy szczegółów projektu budynku jaki chciałaby wybudować spółdzielnia Praga.  Ile ma mieć pięter? Ile powierzchni zajęłaby w nim mediateka, a ile mieszkania?  Czy obok zmieści się bazarek, który musi się gdzieś wynieść z obecnej lokalizacji? Na te pytania wciąż nie znamy odpowiedzi.

Mediateka na Bielanach / fot. mediateka.waw.pl

Mediateka na Bielanach / fot. mediateka.waw.pl

6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx