Nie oddałeś książki? Poznaj swojego windykatora

2
Share

Wydzwaniające telefony, niezliczone sms–y, groźnie brzmiące pisma – taki los szykuje tysiącu czytelnikom, którzy nie oddali na czas wypożyczonych książek, publiczna biblioteka na Targówku.

Fot. NeoGaboX/Flickr

Biblioteka Publiczna Dzielnicy Targówek (skupia wszystkie wypożyczalnie w naszej dzielnicy) straciła cierpliwość dla wszystkich zaczytanych i zapominalskich czytelników, którzy nie oddali w  terminie książek ani nie zapłacili za to regulaminowych kar. Od dziś o stosowny zwrot nie będą ich ścigać sympatyczne panie bibliotekarki, ale zdecydowanie mniej mili panowie windykatorzy.

W najbliższych tygodniach ponad tysiąc osób dostanie groźnie brzmiące pisma opatrzone dużą ilością paragrafów, pouczeń i wezwań, a także logo firmy SAF z Sosnowca. To wynajęta przez naszą bibliotekę firma windykacyjna, która specjalizuje się w poganianiu spóźnialskich czytelników w całej Polsce.

SAF zdobyło ogólnokrajową sławę w zeszłym roku, gdy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał ją za niezgodne z prawem wprowadzanie w błąd, groźby i straszenie ściganych dłużników. Windykatorzy sami dostali ponad 70 tys. zł kary i, oficjalnie, zmienili swoje praktyki.

Czy tak jest naprawdę, wkrótce przekona się ponad tysiąc czytelników z Targówka, którzy nie oddali ok. 2,5 tys. książek i w sumie są winni bibliotece prawie 300 tys. złotych kar i odsetek.

Jeden dzień nadprogramowego przetrzymywania książki kosztuje w naszej bibliotece raptem 10 groszy, lecz za zniszczenie książki trzeba już oddać jej równowartość, min. 30 zł. Umowa biblioteki z windykatorami obowiązuje do końca 2012 roku.

Windykatorzy odezwą się do osób, które nie oddały książek do tych bibliotek:

Wypożyczalnia nr 130, ul. Bartnicza 8
Multimedialna Wypożyczalnia nr 123, ul. św. Wincentego 64
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12, ul. Kuflewska 6
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 40, ul. Suwalska 11
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 52, ul. Rembielińska 6a
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 53, ul. Bazyliańska 6
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 65, ul. Krasnobrodzka 11
Wypożyczalnia dla Dorosłych, ul. Bazyliańska 6
Wypożyczalnia dla Dorosłych, ul. Rembielińska 6a
Wypożyczalnia dla Dorosłych, ul. Piotra Skargi 54
Wypożyczalnia dla Dorosłych, ul. Mieszka I nr 7
Wypożyczalnia dla Dorosłych, ul. Krasnobrodzka 11
Wypożyczalnia dla Dorosłych, ul. Kuflewska 6
Wypożyczalnia dla Dorosłych, ul. Suwalska 11,
Wypożyczalnia dla Dorosłych, ul. Wysockiego 11 (DK „Świt”)
Wypożyczalnia dla Dorosłych, ul. Kondratowicza 23

 

***** Wyjaśnienie *****

Firma SAF S.A. obawia się, ze po naszej publikacji możecie bać się spotkania z ich windykatorami. My jesteśmy przekonani, że czytelnicy Targowek.to nie mają nic na sumieniu i książki oddają w terminie, ale na wszelki wypadek publikujemy wyjaśnienie firmy:

„SAF S.A. współpracuje z bibliotekami na terenie całego kraju od 2007r., zajmując się odzyskiwaniem niezwróconych przez czytelników książek oraz regulaminowych kar za ich przetrzymywanie. Podejmowane przez spółkę działania są zgodne z prawem, a treść pism rzeczowo informuje dłużnika o m.in.: tytule roszczenia, jego wysokości, terminie wymagalności, a nawet tytułach przetrzymywanych książek. Informujemy także o konsekwencjach prawnych uchylania się od uregulowania zobowiązania, a więc o możliwości wszczęcia postępowania sądowego. Wiedząc, że w każdym przypadku mogą pojawić się jakieś wątpliwości lub że dłużnik będzie chciał porozmawiać o warunkach spłaty, każde pismo opatrujemy indywidualnym numerem sprawy i przekazujemy dane osoby ją prowadzącej, z prośbą o  kontakt.
Z usług SAF S.A. skorzystało już ok. 90 książnic na terenie całego kraju, a w opinii osób nimi zarządzających współpraca jest satysfakcjonująca i korzystnie wpływa na ich relacje z czytelnikami. Wypowiedzi, które to potwierdzają, można z łatwością odnaleźć w publikacjach medialnych na ten temat.  Zachęcam do uzyskania informacji na temat działań bezpośrednio w naszej spółce, jak również  u przedstawicieli bibliotek, które zdecydowały się na powierzenie spraw nierzetelnych czytelników firmom windykacyjnym.”

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx