Żegnamy stare windy na Bródnie

2
Share

Błyszczące, szybsze, cichsze  i zużywające mniej prądu – takie mają być nowe windy w blokach na Bródnie-Podgrodziu. Wymiana pochłonie majątek, a zapłacą oczywiście mieszkańcy.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno poinformowała właśnie o planie wymiany wind na osiedlu Podgrodzie.

Pożegnamy więc stare dźwigi, które wielu mieszkańcom przywołują mnóstwo wspomnień. Pamiętacie jazdę z kredką do wciskania guzików, gdy brakowało jeszcze centymetrów, żeby dosięgnąć do wyższych pięter? Albo zacinanie wind na półpiętrze i wychodzenie przez wąską szparę? A włażenie do szybu po zgubione klucze?

Wiele z tych atrakcji dzieciństwa odejdzie wraz ze starym modelem wind. W sumie w 26 budynkach osiedla Podgrodzie pracuje obecnie 117 dźwigów.  W tym 51 wind osobowych i 66 osobowo-towarowych.  Rada Osiedla uchwaliła niedawno długoterminowy plan wymiany wszystkich dźwigów na lata 2012 – 2019.

Po wymianie windy będą przede wszystkim bezpieczniejsze i dostosowanie do obecnych przepisów Unii Europejskiej – teraz nie jest to takie oczywiste. Będą zużywały nawet o połowę mniej prądu. Tańsze mają być ich naprawy i bieżąca konserwacja. A co najważniejsze, będą cichsze i nie będą wprawiać w wibrację szklanek w mieszkaniach znajdujących się najbliżej szybów.

Modernizacja wind będzie bardzo kosztowna. Władze spółdzielni podały, że pochłonie około 5,2 mln zł.  Koszty oczywiście poniosą spółdzielcy, czyli mieszkańcy. Przez osiem lat remont będzie kosztował średnio 0,29 zł/mkw/miesiąc – czyli koszty remontu wind w przeliczeniu na 50-metrowe mieszkanie to 14,5 zł miesięcznie.

W tym roku z racji oszczędności zgromadzonych przez fundusz remontowy wind stawka na fundusz modernizacyjny będzie wynosić 0,20 zł/m2/m-c, co znaczy, że od 1 marca łączna wpłata na fundusz remontowy na osiedlu Podgrodzie będzie wynosiła 0,30 zł/mkw/miesiąc.

Bródno Podgrodzie / fot. targowek.to

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx