„Zdawałoby się – tylko betonować – ale to nie takie proste” – pisał w marcu 1954 roku miesięcznik „Stolica” o budowie Domu Kultury Świt. Miał to być pierwszy budynek w mieście wybudowany w czynie społecznym.
Tamten marzec podobny był do obecnego – też wiosna bardzo powoli wybierała się na Bródno: „Choć gdzie indziej ziemia już dawno odmarzła, między murami jest jeszcze twardsza od lodu” – tłumaczył autor artykułu, dlaczego jednak betonować nie można.
Budowie Domu Kultury poświęcono w „Stolicy” w marcu 1954 r. całą stronę, bo inwestycja przedstawiona została jako pierwsza w Warszawie budowa w czynie społecznym. Czy to prawda, do końca nie mamy pewności, bo przecież tuż po wojnie odgruzowywano Warszawę w czynie społecznym, ale może faktycznie DK Świt był pierwszą budową.
Wiadomo że mury rosły z materiałów oszczędzonych na innych inwestycjach, na budowie popołudniami pomagali okoliczni mieszkańcy i uczniowie. Wyszło im całkiem nieźle, bo Dom Kultury Świt dobrze służy nam do dziś.
Kliknij, żeby powiększyć zdjęcie
A skoro już przeglądamy marcowe wydania Stolicy, to spójrzmy do numeru późniejszego o 16 lat. Bródno nie jest już, jak poprzednio, „ciągle zaniedbaną dzielnicą z dala od Śródmieścia”, ale powodem do dumy i chwały. To zdjęcie nowych bloków na Bródnie w numerze z 1 marca 1970 roku ilustruje artykuł o 25-leciu planowania Warszawy. W treści nic już o Bródnie nie ma, ale popatrzeć warto.
Rewelacja więcej artykułów historycznych ! a tym oponentom przypominam Naród nie znający swoje histori jałowieje (tej także dotyczącej rozwoju budownictwa i miejsc gdzie sie urodziliśmy)
T.W. zajrzyj na stronie Świtu do zakładki historia, tam jest trochę więcej ciekawych informacji również o okolicach Domu Kultury przed wojną.