Mieszkańcy walczą o widok z okna | | targowek.info

Mieszkańcy walczą o widok z okna

Od trzech lat właściciele domów przy ul. Wolbromskiej walczą o to, żeby tuż przed ich oknami nie wyrósł duży blok.

 

O swoich administracyjnych bojach powiadomili nas sami mieszkańcy. Wolbromska to cicha, spokojna uliczka na Elsnerowie, blisko torów kolejowych, ale oddzielona od nich ogródkami działkowymi.  Kilka lat temu nowi mieszkańcy sprowadzili się tu do dopiero co wybudowanych  segmentów. Krótko potem dowiedzieli się, że sześć metrów za płotami ich ogródków ma wyrosnąć blok na 70 mieszkań.

Takie gabaryty ma mieć nowy blok. Wizualizację przygotowali mieszkańcy segmentów przy Wolbromskiej

O pozwolenie na budowę do urzędu dzielnicy wystąpiła firma Polmir z Kielc i dość szybko je dostała. Mieszkańcy segmentów zaprotestowali i będący drugą instancją urząd wojewódzki uznał pozwolenie za niezgodne z przepisami.

Sytuacja powtórzyła się w 2011 roku. Inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę, dostał je, mieszkańcy znów złożyli protest i znów skutecznie. W lutym tego roku Polmir spróbował po raz trzeci – znów wystąpił o pozwolenie na budowę bloku i czeka na odpowiedź.

W czym problem? Mieszkańcy kupowali segmenty w zacisznej okolicy licząc na ucieczkę od wielkomiejskiego zgiełku. Obszar objęty jest planem zagospodarowania, który zabudowę na spornej działce określa jako „wielorodzinną i jednorodzinną intensywną”. To drugie określenie oznacza właśnie segmenty. Jednak według przepisów nowa zabudowa powinna mieć „spójny charakter” z już istniejącą i tu tkwi sedno sporu. – Na działce stoją same segmenty. Czy blok w odległości sześciu metrów od nich i wyższy o cztery metry jest z nimi spójny? – dziwi się Michał, jeden z protestujących mieszkańców.

Wizualizacja przygotowana przez protestujacych mieszkańców

Na to pytanie powinni odpowiedzieć sobie urzędnicy wydający pozwolenie na budowę i dwa razy odpowiedzieli twierdząco. – Problem w tym, że pierwotnie ten sam inwestor miał budować  na tej działce segmenty i budynek wielorodzinny. Ale po wybudowaniu segmentów rozmyślił się i sprzedał resztę terenu komu innemu – mówi Rafał Lasota, rzecznik urzędu dzielnicy. Nowy inwestor nie przejmuje się już właścicielami domów i chce z gruntu wycisną jak najwięcej metrów kwadratowych mieszkań na sprzedaż.

Według rzecznika dzielnicy, jest jednak iskierka nadziei dla mieszkańców.  – Przejrzeliśmy plany jeszcze raz i rozmawialiśmy z inwestorem. Usłyszał, że budynek jest za duży. Projekt ma zostać zmodyfikowany, budynek zostanie obniżony  – mówi Rafał Lasota.

Mieszkańcy Wolbromskiej zwracają uwagę, że to nie pierwszy przypadek  architektonicznego chaosu na Zaciszu i Elsnerowie i wytykają przykłady, gdzie urzędnicy godzili się na budowę bloków tuż koło domów jednorodzinnych.

Ulica Topazowa róg Potulickiej
Ulica Wyspowa róg Konarowej

 

Na wasze tematy czekam pod adresem redakcja@targowek.to

PRZECZYTAJ TEŻ:

12 komentarzy na temat “Mieszkańcy walczą o widok z okna

 • 30 marca 2012 o godz. 12:45

  a dowalic im niech mają!

 • 30 marca 2012 o godz. 16:01

  Szkoda, że osoby (bardzo bogate) wydające skandaliczne pozwolenia na budowę na Zaciszu za to nie odpowiadają. Przecież można ich wymienić. Czy nie?

 • 30 marca 2012 o godz. 16:41

  ciekawe,
  pozdr

 • 30 marca 2012 o godz. 22:47

  Redakcja Targówek.To w osobie autora „TK” z nieznanych mi powodów zamieszcza powyższy artykuł w zakładce Elsnerów a nie w Zacisze.
  Urzędnicy Dzielnicy Targówek przyjęli, że Elsnerów jest po drugiej stronie torów, to jest tam gdzie buduje się osiedle Wilno.
  Opisywany projekt budowlany u zbiegu ulicy Wolbromskiej i Potulickiej
  był pierwotnie zatwierdzony w styczniu 2010 roku przez Naczelnika Wydziału Architektury i Budownictwa dla Dz. Targówek (Pana Marka S.),
  a inwestorem jest POLMIL LTD – joint venture z Kielc.
  Po odwołaniu mieszkańców z ul. Wolbromskiej decyzja zatwierdzająca projekt i pozwolenie na budowę została w 2011 roku cofnięta przez Wojewodę Mazowieckiego i inwestor wrócił do pierwotnego projektu, w którym wyjazd z garaży ma być na ul. Potulicką.
  Obecnie ta budowa jest oprotestowana przez mieszkańców znajdującego się w sąsiedztwie osiedla zwanego dawniej „Augustówka”, którym firma POLMIL
  wypowiedziała umowę na dzierżawę terenu (pomiędzy ul. Potulicką i ul. Topazową), na którym znajduje się parking dla około 30-tu samochodów.
  POLMIL proponował zbudowanie na tym terenie piętrowego parkingu ale
  właściciele ponad 200 mieszkań na przylegającym osiedlu nie zamierzają partycypować w kosztach takiej (bezsensownej) budowy.
  Z informacji uzyskanych przez Radę i Zarząd Osiedla Zacisze wynika, że jeszcze nie ma ostatecznej decyzji o budowie 5-cio kondygnacyjnego budynku o kubaturze ponad 18 tys. m3, gdyż Polmil zaprojektował zbyt mało (w stosunku do ilości mieszkań) miejsc w podziemnym garażu, a nie ma zgody na lokalizację parkingu przy ul. Potulickiej (likwidacja części ogrodów działkowych i rewitalizacja rowu melioracyjnego).
  Doświadczenie z ostatnich lat dowodzi, że mieszkańcy Zacisza będą mieli co raz większe problemy z podtopieniami, a woda z podziemnych garaży budowanych pod blokami mieszkalnymi będzie pompowana na okoliczne ulice.
  W planach Dzielnicy Targówek była budowa (szerokiej na 22 m) ul. Potulickiej, która prowadzi do stacji kolejowej Zacisze (Wilno) ale harmonogram się popsuł bo Polmil nie rozpoczął jeszcze swojej inwestycji, a planowana ulica miał być budowana po jej zakończeniu.
  Tak więc mieszkańcy protestujący przeciwko budowie Polmil’u opóźniają
  rozpoczęcie przebudowy ul. Potulickiej i tym samym nie będzie dojazdu
  do przystanku kolejowego, który w 2013 roku będzie zbudowany przez Dom Development dla kilkunastu tysięcy mieszkańców z Osiedla Wilno.

  Uwaga: Dnia 1 kwietnia b.r. odbędzie się spotkanie mieszkańców, którzy zostaną zapoznani z planem budowy przy ulicy Potulickiej ogrodzonego wybiegu dla psów, co jest konieczne z uwagi na wymogi M. St. Warszawy
  i zgodne z dyrektywą Unii Europejskiej. O nowej dyrektywie mówiącej o budowie wybiegów w miastach powyżej 500 tys mieszkańców i wskaźniku DR (dog rate) > 0,3 psa/osobę można przeczytać w internecie na stronie:
  http://siskom.waw.pl/przestrzen-psie_wybiegi.htm

 • 31 marca 2012 o godz. 09:43

  Zaciszny – to nie mieszkańcy ul. Wolbromskiej blokują budowę ul. Potulickiej. Inwestor już dawno wybudowałby ten blok gdyby:

  1. Był na mniejszą ilość mieszkań (kasa, kasa, kasa…)
  2. Nie był wyższy od sąsiednich segmentów
  3. Urzędnicy dzielnicy patrzyli by dokładniej na projekty i nie dawali sobie wciskać ciemnoty

  Budowa Potulickiej była i jest dopasowana do budowy stacji kolejowej, a nie do budowy bloku. Pierwszy raz słyszę, aby Miasto czekało ze swoją inwestycją drogową z powodu dewelopera na sąsiedniej działce

 • 31 marca 2012 o godz. 14:25

  Panie Marku ma Pan rację, a ja żartuję, że winni są zawsze mieszkańcy bo urzędnicy naszej dzielnicy mówią o stwarzaniu im problemów w ich współpracy z inwestorami – bo w Warszawie rządzą developerzy.
  Pan Przewodniczący Rady Dzielnicy informował, że liczy na sfinansowanie
  przez firmę Polmil budowy części ulicy Potulickiej i dlatego w tym roku będzie budowana na Zaciszu tylko ul. Koszalińska, a dojazd autobusem do stacji kolejowej będzie możliwy dopiero za 2 – 3 lata.
  Jako mieszkaniec Zacisza cieszę się, że jeszcze można zablokować budowę wysokich budynków i likwidację terenów zielonych.
  Niestety developerzy (głównie Dom Development) mają duże możliwości – jak na przykład załatwić zezwolenie na budowę w Płocku jak to się stało (bez opinii Urzędu Miasta i Dzielnicy) w przypadku stacji kolejowej Zacisze Wilno budowanej w oprotestowanej lokalizacji.
  Działania developerów są poufne i szkoda, że brak jest zainteresowania
  radnych naszej Dzielnicy zasiadających w Komisji Infrastruktury, Inwestycji i Ochrony Środowiska. W/g obietnicy Pana Zbigniewa Poczesnego zaraz po świętach jest planowane posiedzenie tej Komisji w sprawie Zacisza (przewodniczącym komisji jest Pan Tomasz Cichocki). Dobrze będzie jeśli na to posiedzenie przyjdą mieszkańcy i zabiorą głos w sprawie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Osiedla Zacisze. Informacje o terminach są na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy, a plan Osiedla Zacisza np na stronie:
  http://urzad.targowek.waw.pl/data/other/m_z_p_01.jpg

 • 31 marca 2012 o godz. 16:05

  milo ze poprawiliscie literowke, ale czemy przy okazji dziabneliscie moj wpis na ten temat?:)))

 • 1 kwietnia 2012 o godz. 08:33

  Dzieki zaciszny za informacje. Jak bede mogl pojawie sie na pewno na
  komisji. Jesli dzielnica dogadala sie z.developerem na zasadach jakich opisujesz to jest to jawna granda.

 • 2 kwietnia 2012 o godz. 22:06

  Ciekawa sprawa bo firma Polmil do pozwolenia na budowę zliczyła również miejsca parkingowe które kilka lat temu osiedle Augustówka wybudowała aby również uzyskać wymagany w planie zagospodarowania współczynnik miejsc parkingowych w wys 1.5. Miejsca te formalnie załatwiały sprawe osiedla Augustówka (1.5 miejsca na lokal) i osiedla szeregowców (2 miejsca na domek). Faktem jest,że te miejsca znajdują sie na działce Polmilu ale nie mozna przecież ich liczyć podwójnie, wypacza to sens miejscowego planu który nakazuje przy nowej inwestycji zapewnienie dodatkowych miejsc a takmogów miejscowego planu zagospodarowania dla współczynnik zageszczenia rosnie a miejsc pozostaje prawie tyle samo. Mam nadzieję, że urzednicy odpowiedzialni za wydanie pozwolenia na budowę nie pozwolą na tak oczywiste złamanie wymogów miejscowego lany zagospodarowania.

 • 13 kwietnia 2012 o godz. 20:07

  niestety pozwolili a mieszkańcy Augustówki będą parkować… nie wiem – może u księdza proboszcza na podwórku. Na pewno się zgodzi :) jako dobry samarytanin ;)

 • 13 października 2013 o godz. 11:25

  Witam,

  Czy macie jakies nowe informacje odnosnie tej inwestycji. Ostatnio teren ogrodzili metalowym plotem, ale nie mam jeszcze zadnej tablicy informacyjnej. Czy wszystkie pozwolenia zostaly juz wydane?

 • 14 lutego 2014 o godz. 13:57

  Chętnie tam kupię mieszkanie.
  Może ktoś wie gdzie mają jakieś biuro sprzedaży ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.