Zróbmy sobie drugie São Paulo! Zobacz odpicowane rury | | targowek.info

Zróbmy sobie drugie São Paulo! Zobacz odpicowane rury

Samby, plaż i talentów piłkarskich od Brazylijczyków nie skopiujemy. Ale odpicowane rury już tak. Zobaczcie, jakie cuda można zrobić z brzydkiej miejskiej infrastruktury za pomocą puszki z farbą.

 

Targówek od Sao Paulo dzieli sporo, ale jedno łączy: sieć rur poprowadzonych nad ziemią. U nas są to rury ciepłownicze, u nich z zimną wodą, ale efekt ten sam: szpetna pajęczyna oplatająca miasto. W Brazylii wiedzieli jednak jak sobie z nią poradzić.

Przez wiele lat mieszkańców przedmieścia Vila Diva kłuł w oczy długi odcinek wodociągu wybudowanego w latach 20-tych i biegnącego wzdłuż głównej alei o nazwie Sapopemba. Aż w 2008 roku przy pomocy mieszkańców i artystów pomalowano długi odcinek rur, na tyle ciekawie, że stał się on nawet lokalną atrakcją turystyczną.

Jednym z artystów biorących udział w tamtej akcji był Guilherme Matsumoto znany lepiej pod pseudonimem Xguix. Zapytaliśmy go o szczegóły malowania rur w São Paulo.

– Zanim zabraliśmy się za malowanie, rury pokryte były już nielegalnym graffiti. Nasza akcja była legalna. Rurociąg należy do lokalnych władz, które wydały nam zgodę – mówi Xguix.

Artyści tworzyli za darmo, a duże wsparcie dali im lokalni mieszkańcy, którzy pomogli malować rury jednolitą farbą podkładową. Oni też zorganizowali poczęstunek dla uczestników happeningu.

– Dziś, czyli cztery lata po akcji, nasze prace wciąż są na rurach. Już nieco zniszczone przez czas, ale nikt ich nie zamalował – mówi Xguix. Efekt malowania w São Paulo możecie zobaczyć poniżej:

Kolorowe rury wzdłuż Av. Sapopemba / fot. blig.ig.com.br
Kolorowe rury wzdłuż Av. Sapopemba / fot. blig.ig.com.br
Malowanie graffiti na rurach pokrytych podkładem / fot. Xguix
Malowanie graffiti na rurach pokrytych podkładem / fot. Xguix
Malowanie graffiti na rurach pokrytych podkładem / fot. Xguix
Graffiti na wodociągu w São Paulo / fot. Xguix
Graffiti na wodociągu w São Paulo / fot. Xguix
Malowanie rur w São Paulo / fot. Flickr
Wodociąg w São Paulo / fot. Flickr

Dołącz do akcji!

PRZECZYTAJ TEŻ:

10 komentarzy na temat “Zróbmy sobie drugie São Paulo! Zobacz odpicowane rury

 • 12 marca 2012 o godz. 11:44

  Jak się zgłosić do tego? mam pewne propozycje

 • 12 marca 2012 o godz. 17:16

  Ja tez sie podlacze swoją ręka choć uzdolnien mi brak ale chęci mam

 • 12 marca 2012 o godz. 21:35

  Rury od lat były bazgrane. Pojawiły się niepoprawne politycznie napisy to trzeba je zamazać… I nie ważne, że w planach jest zakopanie tych rur… Kto promuje takie pomysły w stylu „odpicuj rure” ?
  Zakopać, żeby tych rur w ogóle nie było.

  Jako mieszkaniec Targówka traktuję ten temat o malowaniu jako dezinformację i robienie ludziom wody z mózgu.
  Są plany zakopania tych rur.
  Tego się trzymajmy.

 • 12 marca 2012 o godz. 22:23

  Tak, ‚targowek’, te rury pewnie kiedyś będą zakopane. Tylko kiedy? w 2020 roku? w 2030? Dozyjemy tego wogóle? Dlatego wczesniej trzeba je pomalować!!!!

 • 13 marca 2012 o godz. 02:34

  Kto promuje? Targówek.to :) I jak się okazuje nie tylko. A plany zakopania może i są, ale o ile mi wiadomo, to na jakiś 2020 rok. Dla mnie 8 lat, to bardzo dużo czasu i wolę je spędzić w miłym otoczeniu. I chyba nie tylko ja. A znając życie to z tego 2020 też nic nie będzie.

 • 13 marca 2012 o godz. 07:36

  puścić bluszcz na rury – będzie chociaż ekologicznie

 • 13 marca 2012 o godz. 08:04

  Samo malowanie np przez mieszkańców da efekt wart każdych pieniędzy ! mianowicie wytworzy w Nas poczucie wspólnoty ! zmieni postrzeganie dzielnicy pozwoli na ekspresje, uświetni miejsce ! to nie temat zastępczy pamietamy ile wydaje się na pensje urzednicze !! kto cos robi z radnych a kto tylko udaje ! Pytanie czy znacie swoich radnych ?? i co oni takiego robia ich pensje są 10 krotnie większe od budżetu ? to chyba zła proporcja ?!

 • 13 marca 2012 o godz. 08:15

  Akurat w tym temacie radni i urzędnicy kompletnie się skompromitowali. Gdy SPEC należał do miasta i można było naciskać, żeby zakopać rury, oni siedzieli cicho.

  Obudzili się gdy SPEC został sprzedany i na prywatnego właściciela nie mają żadnego wpływu. Czysta hipokryzja…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.