Premiera w teatrze Rampa

0
Share

We wtorek 27 marca Teatr na Targówku zaprasza na premierę spektaklu „Mistrz i Małgorzata”.

fot. Teatr Rampa

„Mistrz i Małgorzata” autorstwa Michaiła Bułhakowa jest dziełem do którego reżyserzy teatralni i filmowi nie sięgają zbyt często. Temat Boga i Diabła w komunistycznym Związku Radzieckim był tematem tabu, a sam Bułhakow, którzy stworzył radzieckiego Fausta, niezbyt lubiany przez władzę. Nowy spektakl w Rampie będzie zupełnie nową adaptacją powieści dokonaną przez Michała Konarskiego. Będzie to komediodramat zilustrowany piosenkami Izaaka Dunajewskiego z radzieckich filmów propagandowych z tamtych lat: Wołga, Wołga i Świat się śmieje. Oraz w wykonaniu najlepszych aktorów Rampy.

– Wszystkie dotychczasowe inscenizacje pozostawiały u mnie niedosyt – opowiada serwisowi targowek.to Michał Konarski. – Postanowiłem więc poszukać ukrytych przez Bułhakowa znaków i symboli, bo dla mnie „Mistrz i Małgorzata” to przede wszystkim bunt autora przeciw barbarzyńskim czasom, w których przyszło mu żyć, a o których nie mógł pisać wprost – tłumaczy.

Będzie to opowieść o odwiecznym pojedynku Dobra ze Złem, o wielkiej bitwie między szatanem i Małgorzatą o duszę i ciało jej ukochanego Mistrza, która odbywa się w centrum Moskwy połowy lat 30-tych XX wieku.

– Największy kłopot zawsze sprawia „uscenicznienie” literatury, wymyślenie takich sytuacji, które przekażą myśl autora powieści, a jednocześnie opowiedziane będą językiem sceny, nie książki – mówi Konarski.

Co więc zobaczymy? Trzęsące światem moskiewskiej kultury, butne i pewne siebie towarzystwo bywalców artystycznej restauracji Gribojedow, zetrze się w śmiertelnym boju ze świtą Wolanda, odwiecznymi rosyjskimi demonami, które bezwzględnie wykorzystają każdą ludzką słabość i ułomność, by zwyciężyć i wykreować świat pełen absurdu, paranoi i zniewolenia. Między tymi zbrojnymi hufcami zobaczymy parę zakochanych zwykłych ludzi – Małgorzatę i Mistrza, którzy tylko pragną odrobiny miłości i małego ciepłego szczęścia. Jaką cenę przyjdzie im za to zapłacić? Czy bywalcy Gribojedowa będą potrafili się oprzeć deszczowi banknotów „z nieba”? Czy w świecie ukształtowanym przez moralność narzuconą przez system negujący istnienie jakiejkolwiek metafizycznej „siły wyższej” człowiek ma szansę przeciwstawić się złu? I jeszcze wiele-wiele pytań…

fot. Teatr Rampa

– I Akt ma w sobie dużo więcej realiów tamtych lat, choć też widzianych bardziej z perspektywy Wolanda i jego świty. – uchyla rąbek tajemnicy reżyser. – Natomiast akt II przenosi nas do… a właśnie że nie powiem, zapraszam do Rampy!

„Mistrz i Małgorzata”, reż. Michał Konarski, występują Robert Kowalski, Dominika Łakomska, Marek Frąckowiak i in. Premiera 27.03.2012 godz. 19:00, Teatr Rampa, ul. Kołowa 20

 

Kliknij tutaj, żeby przeczytać naszą recenzję spektalu Mistrz i Małgorzata w Teatrze Rampa!

0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx