Tak zmieniał się Targówek. Porównanie zdjęć | | targowek.info

Tak zmieniał się Targówek. Porównanie zdjęć

Zniknęły tramwaje i krowy, a w ich miejscu pojawiły się płoty i mnóstwo samochodów. Zobaczcie porównanie dawnego i nowego Targówka na zdjęciach. Niby ta sama dzielnica, ale…

 

Zdjęcie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i publikujemy je za specjalną zgodą dla naszego serwisu. Przedstawiają Targówek w różnych okresach oraz świetnie dokumentują zmiany, które zaszły w naszej dzielnicy.

 Ulica Świętego Wincentego

Zdjęcia poniżej zrobiono 26 października 1933 roku, czyli w dniu oddania linii tramwajowej dochodzącej pod bramę Cmentarza Bródnowskiego. Zakłady kamieniarskie istniały wzdłuż ulicy od kiedy powstał cmentarz i jak widać do dziś niewiele się zmieniło – wzdłuż św. Wincentego wciąż dominują krzyże. Nie ma już drewnianej zabudowy, zastąpiły ją budynki murowane, ale parterowe.

Jedyny punkt wspólny starej i współczesnej fotografii to widoczny przy lewej krawędzi zdjęć narożnik budynku Zarządu Cmentarza (zbudowany 1926).

 


Poniżej budynek Zarządu Cmentarza widać znacznie wyraźniej. Dawny wygląd odzyskał podczas remontu kilka lat temu. Inne niż w oryginale są jedynie kominy widoczne na dachu budynku, współcześnie zastąpione przez przewody wentylacyjne.

Pozostaje pytanie gdzie był słynny „Baru pod Trupkiem” nazywany też restauracją Krańcową. Według jednej z kobiet od kilku dekad sprzedającej kwiaty pod cmentarzem, bar działał w drewnianym budynku znajdującym się dokładnie za plecami osoby robiącej zdjęcie. Według innych źródeł był właśnie w piętrowym, drewnianym budynku na wprost głównej bramy, czyli w tym widocznym na zdjęciu powyżej. Czy ktoś może potwierdzić tę informację?

 


 Teatr Rampa

Przenosimy się w czasie o 22 lata, czyli do PRL. Zdjęcie poniżej zrobił w 1955 roku wybitny fotograf Zbigniew Siemaszko. Na dawnym placu Horodelskim trwa budowa Domu Kultury, który dziś znamy jako Teatr Rampa. Bryła ma trochę inny kształt niż obecnie, bo Teatr będzie jeszcze nieco przebudowany. Nie ma jednak wątpliwości, że to ten sam budynek.

Tak jak znajdująca się obok parterowa przybudówka hali sportowej. Dziś ukryta za płotem i rzędem zaparkowanych samochodów.  Stojącą do dziś halę lepiej widać na jednym ze zdjęć w galerii poniżej.

 

 

Zobacz więcej zdjęć starego Targówka:

Wkrótce więcej archiwalnych zdjęć z Targówka.

PRZECZYTAJ TEŻ:

15 komentarzy na temat “Tak zmieniał się Targówek. Porównanie zdjęć

 • 14 marca 2012 o godz. 14:46

  Super fotografie. Spróbujcie dotrzeć do innych starych zdjęć Targówka Mieszkaniowego. Ciekawi mnie jak wyglądały kiedyś tereny tam gdzie teraz są blokowiska w rejonie ul Trockiej i dalej w stronę Zacisza.

 • 14 marca 2012 o godz. 16:14

  Mnie interesują foty ulic Janinówka, Mokra, Kuflewska, Gajkowicza, Goławicka itp. Rewelacja takie zdjęcia Więcej !!!

 • 14 marca 2012 o godz. 19:34

  ta przybudówka hali sportowej jest dzis okropna. teatr rampa tez uroda nie grzeszy. przede wszystkim upstrzone golebimi odchodami wejscie glowne…

 • 14 marca 2012 o godz. 21:27

  Ciekawe zdjęcia.Gratulacje.
  Czekam na więcej.

 • 16 marca 2012 o godz. 09:51

  Zdjęcia ulic P. Skargi, Węgrowska, Smoleńska. Proszę jak istnieją. Pamiętam jak się wprowadziłam to z okna patrzyłam na krowy

 • 22 marca 2012 o godz. 22:16

  Piękne fotografie! …wzruszyłam się :) te latarnie, tramwaj, drewniana architektura …prawdziwy przedwojenny klimat – bez porównania z dzisiejszym obrazem tamtych miejsc.

 • 22 marca 2012 o godz. 22:19

  … Kiedyś ulica Świętego Wincentego stanie się najpiękniejszą ulicą w całej Warszawie :)

 • 2 kwietnia 2012 o godz. 08:55

  Trochę zdjęć Starego Targówka jest zeskanowanych na stronie NAC. Co do ulicy Trockiej to przed wojną był tam folwark Hipszówka z pałacykiem z czerwonej cegły.

 • 15 maja 2012 o godz. 13:14

  Te fotografie robią wrażenie. szczególnie jak można dokładnie porównać dane miejsce kiedyś i dziś. Super.

 • 26 lipca 2012 o godz. 11:21

  Jaram się!

 • 8 listopada 2013 o godz. 23:14

  według opowiadań mojej babci, bar „Pod trupkiem” stał vis a vis bramy cmentarza. a jeśli ktoś jest zainteresowany, to zachęcam do obejrzenia filmu „Ostatni przystanek” (WFDiF). pokazany jest cm. bródnowski w latach 60-tych oraz co bardzo ciekawe kamerzysta uchwycił dzień na ulicy wincentego, m. in. restaurację Krańcową. ja zamarłem, jak ujrzałem mknący tramwaj po brukowanej ulicy. nawet pokazane jest jak tramwaj szybko jedzie i zawija na pętli;)
  ja dość sporo wiem o Targówku z opowiadań mamy, która w latach 60tych uczęszczała do liceum medycznego na ulicy stojanowskiej (obecny budynek DBFO). wspominała, że wyskakiwała z tramwaju przy ulicy kołowej, nawet nie czekała aż się zatrzyma i dalej wraz z koleżankami szła w kierunku szkoły. z tego co wiem, okolica nie była ciekawa, pełno drewnianych domów…

 • 18 lutego 2014 o godz. 05:13

  Gdzie można obejrzeć film „Ostatni przystanek” ?

 • 10 marca 2014 o godz. 10:45

  Urodziłem się tuż po wojnie na Targówku Fabrycznym, przy u. Ks. Ziemowita 2, mieszkanie spółdzielcze dostałem na Targówku (taki wtedy był podział, chyba umowny) w 1975 roku i pomimo nie najlepszej kiedyś sławy, nie zamieniłbym Targówka na inną dzielnicę. Atutem Targówka jest dużo drzew i zieleni, i mam nadzieję, że tego nie popsują!!! Jak patrzę na te zdjęcia, to wydaje mi się, że było to tak niedawno, tak, jak bym tam stał i czekał na tramwaj. Pozdrawiam serdecznie wszystkich mieszkańców Targówka!!!

  Polecam mój filmik o Parku na Targówku
  http://www.youtube.com/watch?v=T3HpM-cXmeI

 • 23 marca 2018 o godz. 23:24

  Bar Krańcowa tzw bar pod trupkiem mieścił się na sto procent na parterze piętrowego drewnianego budynku,dokładnie na przeciw bramy cmentarnej .Miał takie fajne podcienie i drzwi jak w starych westernach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.