Mniejsze korki na moście Grota-Roweckiego

0
Share

…dzięki otwarciu mostu Północnego. To już udowodnione naukowo!

Przed otwarciem mostu Północnego (okej: Curie-Skłodowskiej) po „naszym” moście Grota-Roweckiego – łączącym Bródno z Żoliborzem ponad Pelcowizną – każdego dnia jeździło prawie 150 tys. samochodów, często grzęznących w korkach.

Teraz sytuacja nieco się zmieniła. Na szczęście – na naszą korzyść.

Przez ostatnich kilka tygodni firma NaviExpert mierzyła średnie prędkości z jakimi poruszali się kierowcy po moście Grota z zachodu na wschód, czyli ogólnie mówiąc z centrum w stronę Targówka i Białołęki. Najciekawsze są oczywiście wyniki badań w godzinach popołudniowego szczytu, kiedy to mieszkańcy wracają po pracy  do domu. Przed otwarciem nowego mostu samochody poruszające się ok. godziny 17:00 po moście Grota–Roweckiego jechały ze średnią prędkością 17 km/h. Co ciekawe, w ciągu pierwszego tygodnia po otwarciu mostu, prędkość ta niewiele wzrosła. Zmiany można natomiast zauważyć w drugim tygodniu od otwarcia Mostu Północnego. Otwarcie nowej trasy zwiększyło prędkość aut poruszających się po starym moście w godzinach popołudniowego szczytu do 27 km/h. Oznacza to, iż obecnie samochody jeżdżą na tym odcinku blisko 60 proc. szybciej! Co więcej, otwarcie nowej przeprawy skróciło czas, w którym występują korki. Wcześniej największe natężenie ruchu utrzymywało się od godz. 15:00 do 19:00. W pierwszym tygodniu po otwarciu nowego mostu okres, w którym występowały korki skrócił się o 2 godziny.

Na przygotowanym przez NaviExpert wykresie wygląda to tak:

Co ciekawe, prędkości na moście Grota wzrosły też w innych godzinach. NaviExpert odnotował, że przed otwarciem Mostu Północnego samochody poruszały się po nim ze średnią prędkością 58km/h. Po otwarciu nowego mostu prędkość przejazdu po naszym moście wzrosła do ok. 67 km/h – co oznacza, iż kierowcy jeżdżą po nim o ok. 15 proc. szybciej.

Wkrótce sytuacja na moście Grota-Roweckiego znowu się jednak zmieni. Kiedyś w końcu drogowcy dokończą opóźniony remont Trasy Toruńskiej i wtedy mostem pojedzie pewnie więcej samochodów. Ale niedługo później, prawdopodobnie jeszcze w 2012 roku, zacznie się generalny remont samego mostu. I wtedy prędkości samochodów spadną na nim do okolic zera.

0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx